Now Reading
Nedēļā pēc Lieldienām norisināsies 21. kinoforums “Un Vārds tapa filma”

Nedēļā pēc Lieldienām norisināsies 21. kinoforums “Un Vārds tapa filma”

Otrajās Lieldienās, 22. aprīlī, pl. 16 kinoteātrī “K-suns” ar Benedikta Elingsona filmu “Sieviete karā” tiks atklāts 21. kinoforums “Un Vārds tapa filma”. Pasākuma trīs dienās varēs noskatīties astoņas vērtīgas filmas, kuras guvušas dažādus apbalvojumus un kuru tematika ir saistīta ar ticību, eksistenciāliem jautājumiem, kā arī dažādiem pārbaudījumiem. Pēdējā seansā skatāmo filmu izvēlēsies paši skatītāji. 

Kino zinātniece un kinoforuma rīkotāja Anita Uzulniece informē, ka pasākuma atklāšanas filma “Sieviete karā” ir Islandes, Francijas un Ukrainas kopražojums, kas tapis pērn. Stāsts ir par kora diriģenti Hallu, dedzīgu vides aktīvisti, kura visādiem līdzekļiem mēģina aizkavēt to, lai industriālajām interesēm netiktu upurēta daba. Filma saņēmusi Interfilm balvu 60. Ziemeļvalstu kinodienās Libekā, četras balvas un “Lux” balvu 71. Kannu festivāla “Režisoru nedēļā”.

22. aprīlī pl. 19 skatītājiem tiks piedāvāta Gustava Moellera (Dānija) 2018. gadā tapusī filma “Vainīgais”. Tā ir G. Moellera režijas debija – precīzi izskaitļota spriedzes filma, kas rosina pārvērtēt mūsu morāles spriedumus gan pret sevi, gan citiem. Tā uzsver pazemības lielo nozīmi un apliecina šī žanra potenciālu ētisku jautājumu risināšanā. Filma saņēmusi Ekumeniskās zūrijas balvu 15. Miskolčas festivālā.

Nākamais kinoforuma seanss notiks sestdien, 27. aprīlī, pl. 15, kad varēs noskatīties Alises Rorvakeres darbu “Dievišķais ķermenis”. Filma tapusi 2011. gadā un stāsta par 13 gadus veco Martu, kurai pēc pārcelšanās un mātes dzimto Itālijas reģionu vienīgā socializēšanas vieta ir vietējā baznīcas katehisma mācību stundas. Skaudrs un reālistisks stāsts par ienākšanu pieaugušo pasaulē, kas skatīts caur ticības jautājumu prizmu. Filma ieguva Interfilm balvu “Arsenālā” un balva par labāko debiju Gēteborgas festivālā.

Šajā dienā pl. 17.30 varēs noskatīties latviešu režisora Dāvja Sīmaņa jaunāko darbu “Tēvs nakts”, kas stāsta par Žani Lipki, kuram no Rīgas geto izdevās izvest desmitiem cilvēku. Par šo filmu D. Sīmanis un operators Andrejs Rudzāts saņēma “Lielo Kristapu”. Pēc filmas būs tikšanās ar režisoru.

Pl. 20 kinoforuma trešo dienu noslēgs Eibela Ferraras 2005. gada filma “Marija”, kurā galvenajā lomā ir aktrise Žiljete Binoša. Filmā risināts jautājums, kā saskarsme ar dievišķo spēj izmainīt cilvēka dzīvi. Filma saņēmusi žūrijas speciālo un “SIGNIS” balvu Venēcijas festivālā 2005. gadā. Pēc filmas diskusiju vadīs mācītajs Agris Sutra.

Kinoforuma pēdējā dienā, 28. aprīlī, pl. 15 notiks filmas “Salauztais klusums” seanss. 1995. gadā tapušās filmas režisors ir Volfgangs Pancers. Filmas sižeta pamatā ir stāsts par kartēziešu mūku Frīdu Adelfi , kurš dodas uz Indonēziju, lai sameklētu klostera īpašnieci un pagarinātu īres līgumu. Pēc 25 gadu klusēšanas Frīds saskaras ar dzīvi un cilvēkiem. Filma uzņemta ar video Hi-8 kameru, tādēļ ikdienas ainas jaunajā Deli, svētajā Gangas upē vai nepazīstamas pilsētas ielās rada patiesi dokumentālu iespaidu.

Pl. 17.30 būs iespēja noskatīties latviešu režisores Kristīnes Želves filmu “Mērijas ceļojums”. Otrā pasaules kara beigās vācu armija atkāpjoties ņēma līdzi arī 700 kastes ar Latvijas muzeju kolekciju gleznām un priekšmetiem. Jauna sieviete Mērija Grīnberga kā brīvprātīgā 1944. gadā devās līdzi ešelonam ar šīm mākslas vērtībām un kopā ar tām atgriezās Rīgā. Vācu okupācija dārgumus centās izvest, padomju okupācija atveda atpakaļ, bet Mērija savu pienākumu izpildīja līdz galam. Pateicības vietā par paveikto Mērija tika atlaista no darba muzejā, bija spiesta strādāt rūpnīcā un visu turpmāko dzīvi tika turēta aizdomās. Filma saņēma “Liela Kristapa” īpašo balvu. Pēc filmas būs iespēja tikties ar tās režisori un aktrisēm.

Kinoforumu “Un Vārds tapa filma” šogad noslēgs skatītāju izvēlēta filma. Šīs filmas seanss notiks 28. aprīlī pl. 19.30. Ieeja uz visām filmām būs par ziedojumiem.

LRKB IC

Scroll To Top