Iznākusi gadagrāmata “Katoļu Kalendārs 2020”

Tuvojoties gada nogalei, nodibinājums “Katoļu Baznīcas Vēstnesis” lasītājiem sagatavojis ikgadējo izdevumu “Katoļu Kalendārs 2020”. Šoreiz gadagrāmatas vāku rotā mākslinieka Normunda Puča ilustrācija, kas ir veltīta Latgales atbrīvošanai no komunistiem. Tas notika tieši pirms 100 gadiem – 1920. gadā.

Izdevuma redaktore Ingrīda Lisenkova par gadagrāmatas vāka ideju stāsta: “Ir mazliet neparasti uz „Katoļu Kalendāra” vāka redzēt karavīrus, taču tieši tāda ir realitāte – brīvību izcīnīja viņi. […] Kāpēc izvēlējāmies izcelt tieši šo notikumu? Tāpēc ka Latvijas katoļi tomēr visbiežāk ir ar Latgales saknēm un, ja Latgale netiktu atbrīvota no komunistiem, tad Baznīca tur piedzīvotu milzīgas vajāšanas, kā to jau pieredzēja īsajos šīs ideoloģijas valdīšanas gados pirms atbrīvošanas.” Turpinot izdevuma ilustrācijā ietverto tēmu, rubrikā “Vēsture” var izlasīt vēsturnieka Jāņa Šiliņa sagatavoto materiālu par Latgales atbrīvošanu. Šajā rubrikā ir atrodams vēl viens J. Šiliņa raksts, kas veltīts vēl kādai būtiskai jubilejai – “Dzimtbūšanas atcelšanai – 200”. Kā skaidro I. Lisenkova, lasot secīgi, ir iespēja izsekot, kā abi notikumi ir veidojuši mūsu tautas vēsturi.

Tradicionāli “Katoļu Kalendāra” pirmajā rubrikā “Pagājušajā gadā” var izsekot līdzi svarīgākajiem aizvadītā gada notikumiem. Šajā rubrikā ir šogad mūžībā aizgājušā bīskapa Antona Justa liecība par viņa ceļu uz priesterību, intervijas ar diviem šogad iesvētītajiem priesteriem un citi raksti.

Kalendāra rubrikā “Jubilejas” ir vairākas interesantas intervijas ar priesteriem, kas svin dzīves un kalpošanas jubilejas: Gregoru Ķibuli, Jāzepu Kornaševski, Viktoru Stulpinu un Marcinu Vožņaku. “Ļoti dažādi stāsti un dažādas intervijas, kas ļauj iepazīt Latvijas garīdzniecības dažādos vaibstus,” uzskata I. Lisenkova.

Šoreiz rubrikā “Ticības liecinieki” ir Arņa Šablovska sagatavotais materiāls, kā arī dažādu konfesiju pārstāvju liecības par 2018. gadā nogalināto Ivaru Levi Graudiņu. Viņš bija aktīvs ekumeniskās kustības virzītājspēks, kā arī Latgalē bija izveidojis sociālās un garīgās palīdzības centru. Tāpat šai rubrikā ir divi raksti par Igaunijas bīskapu Eduardu Profitlihu, kura beatifikācijas process šobrīd ir jau aizvirzījies tik tālu, ka lieta tiek skatīta Romā. Viņš ir padomju represiju moceklis. “Arī Latvijā tagad ir vērojama lielāka sakustēšanās attiecībā uz to, lai svētīgo godā tiek iecelti Latvijas mocekļi – bīskaps Boļeslavs Sloskāns, Vladislavs Litaunieks u.c. Kalendārā publicētā bīskapa Profitliha biogrāfija un intervija ar viņa beatifikācijas procesa postulatori (virzītāju) varētu iedvesmot arī Latvijas ļaudis vēl vairāk atvērties svēto sadraudzībai,” pauž gadagrāmatas redaktore.

2019. gada pavasarī latviešu valodā iznāca Baznīcas sociālās mācības kompendijs, tāpēc viena rubrika Kalendārā ir veltītai šai tēmai. Par kompendiju un tā izdošanu latviešu valodā raksta filozofijas doktore Māra Kiope. Priesteris Andris Marija Jerumanis savā materiālā apskata demokrātiju katoļu Baznīcas skatījumā, bet Rīgas Biznesa skolas pasniedzējs Klaudio Andres Rivera raksta par ētisku biznesa vadības izglītību.

Rubrikā “Ģimene” līdzās citiem rakstiem ir ietverta Annas Briškas intervija ar priesteri Andžeju Lapinski. Viņš 2019. gada jūnijā Romā, Laterāna Pontifikālajā universitātē aizstāvēja savu doktora disertāciju “Faktiskas attiecības. Juridiskie aspekti un pastorālās perspektīvas,” iegūstot doktora grādu Baznīcas kanoniskajās tiesībās. A. Lapinskis skaidro, ka faktiskās attiecības ir attiecības starp “vairākiem cilvēkiem, kurus vieno kopīga sadzīve, rūpes vienam par otru, saimniecību, bet juridiski viņus nekas nevieno”. Piemēram, tie ir pāri, kas dzīvo kopā, bet nav stājušies laulībā. Priesteris dalās pārdomās, kādas iespējas būtu Baznīcā pastorāli strādāt ar šiem cilvēkiem, kā viņus iesaistīt draudzes dzīvē un risināt attiecību jautājumu.

Iegādājieties “Katoļu Kalendāru 2020” baznīcu grāmatu galdos un lasiet šos, kā arī citus tajā iekļautos rakstus. Izdevuma noslēguma daļā atradīsiet priesteru un draudžu, kā arī dažādu Baznīcas organizāciju aktuālo kontaktinformāciju.

Tāpat baznīcu grāmatu galdos var iegādāties plānotāju 2020. gadam. Ja jūsu grāmatu galdā plānotāja nav, tad ir iespējams sazināties ar “Katoļu Baznīcas Vēstneša” redakciju, rakstot uz e-pastu kbvestnesis@inbox.lv, un plānotāju saņemt pa pastu.

LRKB IC; Foto: Katoļu Baznīcas Vēstnesis

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti