Šodienas datums: 06.04.2020  |  Vārda dienas: Filips, Vīlips, Zinta, Dzinta

Aicinājums

Kā pieņemt lēmumu (ne tikai attiecībā uz dzīves aicinājumu)?

Lai saprastu Dieva gribu savai dzīvei, reizēm jāpiedzīvo ilgs un grūts izziņas process, bet arī pieņemt lēmumu nav tik vienkārši. Tomēr svarīgi atcerēties, ka mīlestība nav iedomājama bez atbildības un saistībām. Ja nepieņemam lēmumu, tad atsakāmies mīlēt Dievu.

Dzīvē visbiežāk mums ir jāizdara izvēles starp divām vai pat vairāk labām izvēlēm. Piemēram, attiecībā uz studijām, darba vietu, dzīvesvietu, kalpošanu, laulības dzīvi. Šeit var būt daudz dažādu iespēju, kuras visas var būt saskaņā ar Dieva gribu. Tā kā kristieša pamataicinājums ir mīlēt un tikt mīlētam, sekojot Kristum un tiecoties uz svētumu, daudzas lietas mūsu dzīvē nav Dieva plānā iepriekš noteiktas. Piemēram, mūsu dzīvesvieta, darbs, laulātais draugs ir mūsu pašu brīva izvēle. Tātad - kā pieņemt lēmumu starp divām vai vairākām labām izvēlēm?

Pieņem lēmumu mierīgi un nesasteigti. Nevajadzētu lēmumus pieņemt steigā un nepārdomāti. Tam jāatvēl nepieciešamais laiks, lai izvērtētu, vai pieņemtais lēmums ir labākā izvēle, ko šajā situācijā varu izdarīt. Arī Dieva griba nekļūst skaidra uzreiz, tam nepieciešams ilgāks laiks. Iespējams, šajā laikā notiks izmaiņas, vai nu tavā sirdī vai dzīves notikumos, kas palīdzēs pieņemt lēmumu. Tomēr, ja tas nenotiek...

Izvērtē visus “par” un “pret”. Pārdomā savu dzīvi un visus faktorus, kas ir svarīgi šī lēmuma pieņemšanā. Ja nepieciešams, izveido sarakstu ar plusiem un mīnusiem konkrētu izvēļu gadījumā. Pārskati šo sarakstu pēc pāris dienām, lai pārliecinātos, ka tavas domas nav bijušas tikai uz īsu mirkli un esi pieņēmis pareizo lēmumu.

Pārrunā izvēles iespējas ar cilvēku, kuram tu uzticies. Tas var būt tuvs draugs, priesteris, garīgais vadītājs vai arī kāds, kas ir bijis līdzīgas izvēles priekšā. Tomēr jāatceras, ka citi cilvēki var mums palīdzēt lēmuma pieņemšanas ceļā, tomēr jāizlemj ir mums pašiem, brīvi no apkārtējām ietekmēm un uzņemoties atbildību par savu izvēli.

Pilnībā paļaujies uz Dievu. Uztici savu dzīvi un savus lēmumus Kungam, esi pilnīgi brīvs no bailēm un šaubām. Uzticies, ka Dievs neprasīs tev rīkoties veidā, kas tev nebūtu piemērots, vai arī paveikt ko tādu, ko tu nespētu izdarīt. Ļauj Dievam sevi pārsteigt!

Pieņem, ka visam ir savs laiks. Reizēm ir grūti izdarīt izvēli un pieņemt lēmumu, jo, iespējams, nav pienācis īstais brīdis, lai to īstenotu. Esi pacietīgs, Dievs darbojas savā laikā, varbūt šobrīd Viņš vēlas tikai to, lai esi uzticīgs un seko. Tomēr var pienākt brīdis, kurā lēmums ir jāpieņem. Tas ir brīdis, kad lietas ir kļuvušas skaidrākas un tu jūties gatavs doties kādā virzienā. Vai arī tieši otrādi – jau labu laiku tu velti lēmuma pieņemšanas procesam, bet neesi pavirzījies uz priekšu pat ne par soli. Šajā gadījumā būtu svarīgi to pārrunāt ar priesteri vai garīgo vadītāju, jo citādi pastāv risks, ka, nespējot pieņemt lēmumus, dzīvi vari nodzīvot bezmērķīgi.

Nekļūsti apsēsts. Ja vienmēr meklēsi zīmes no Dieva, kas norāda, kā rīkoties, pastāv risks, ka drīz vien kļūsi apsēsts, mēģinot noskaidrot Dieva gribu, lai zinātu, pa kuru ceļu šodien iet uz darbu vai arī kuru sieru izvēlēties lielveikalā. Turklāt Dievs ne vienmēr ar mums runā, reizēm Viņš vēlas, lai mēs paši Viņam atbildētu. Mums pašiem ir dots saprāts, lai pieņemtu lēmumus. Tāpat nevajag ieslīgt pārlieku lielā analīzē un kļūt par mūžīgo lēmumu pieņēmēju.

Ne vienmēr vajadzīga pilnīga pārliecība. Mēs bieži vēlamies pilnīgu skaidrību, lai dotos tālāk, bet mums ne vienmēr jābūt pilnībā pārliecinātiem par izdarīto izvēli. Mēs izdarām izvēli, kas mums šķiet vislabākā, un dodamies šīs izvēles īstenošanas virzienā, paļaujoties uz Dievu, ka šajā ceļā Viņš dos pilnīgu pārliecību, ka mūsu izvēle ir bijusi pareiza, vai arī norādīs, ka mums ir jāizvēlas cits ceļš.

Iztēlojies, ka esi pieņēmis lēmumu. Iztēlojies, kā tava dzīve mainās šī lēmuma ietekmē, kā tu to paziņo saviem tuvākajiem, kā norit tava ikdiena pēc šī lēmuma pieņemšanas. Vai tevī rodas prieks, atvieglojums vai gluži otrādi – nemiers, bailes, vilšanās sajūta? Izmēģini šo vingrinājumu ar visām iespējamām izvēlēm. Tāpat vari iztēloties sevi vecumdienās. Vai šo lēmumu atcerēsies ar prieku vai ar sarūgtinājumu, bet varbūt tam nebūs īpašas ietekmes uz tavu dzīvi?

Raksti dienasgrāmatu. Lai vairāk izprastu savas iekšējās sajūtas, domas un vēlmes, redzētu kopējo ainu pašreizējā dzīves situācijā, var palīdzēt garīgās dienasgrāmatas rakstīšana.

Atrodi garīgo vadītāju. Ja lēmums ir patiesi svarīgs, ir laiks meklēt palīdzību pie garīgā vadītāja. Garīgais vadītājs būs labs palīgs, ja nesen esi piedzīvojis Dievu savā dzīvē jaunā veidā; ja tevi nodarbina garīgie jautājumi, kā arī jautājumi par dzīves jēgu; ja šķiet, ka Dieva tavā dzīvē nav; ja vēlies saprast Dieva gribu savai dzīvei; ja jūties apjucis; ja vēlies pieaugt savās attiecībās ar Dievu un citiem cilvēkiem; ja attiecību dēļ rodas pārbaudījumi ticības dzīvei; ja vēlies vairāk iesaistīties kalpošanā Baznīcā, u.c.

Pieņem lēmumu. Tu vari meklēt atbildes, bet lēmumu tu vari tikai pieņemt, t. i., tu to nevari atrast. Bieži vien mēs iedomājamies – ja mēs atradīsim atbildes, atklāsim Dieva sūtītās zīmes, tad arī atradīsim pašu lēmumu, bet patiesībā lēmums ir jāizvēlas un jāpieņem mums pašiem.