Šodienas datums: 29.03.2020  |  Vārda dienas: Agija, Aldonis

Ceļojuma piezīmes

Perpiņānā, kas atrodas Francijas dienvidos pie Spānijas robežas, ap vasaras saulgriežu laiku temperatūra uzkāpj līdz 35-40 grādiem pēc Celsija pusdienas laikā un pēcpusdienā. Šeit ir tā šarmantā Francijas gaisotne, kur dzirdamas cikāžu dzindzināšanas skaņu spēkā pieņemšanās līdz ar temperatūras pieaugšanu. Jo vairāk pieņemas temperatūra, jo spēcīgāka skaņa, ko rada cikādes. Es to nosauktu par tādu kā dienvidu daļas simbolisku un arhetipisku skaņas principu, tāpat kā senie tuksneša tēvi runā par ieelpu un izelpu. Šī gaisotne ieiet katrā, kas tur dzīvo un uzturas, cikādes ir dzirdamas visur, kur ir koki vai krūmi, šī dienvidu gaisotne ir arī rīta svaigumā, pamostoties pēc nakts, un platānu kokos, kuros rotājas impresionistu gleznotas gaismēnas, spēlējoties ar trīskrāsu koka mizu; šī gaisotne ir arī cilvēku sirsnībā, vienkāršībā un atvērtībā, viņu ticībā.

Lasīt tālāk


Šī gada vasarā, kad Jelgavā tikās Latvijas un Lietuvas bīskapi, izskanēja doma, cik svarīgi ir pazīt savus kaimiņus, ar viņiem tikties un veidot draudzīgas attiecības. Tāpēc, rodoties iespējai apciemot Tartu, nebija šaubu, ka kaimiņi jāapciemo. Turklāt, ņemot vērā, ka Igaunijas Katoļu Baznīca ir skaitliski ļoti neliela, gribējās noskaidrot, kā tas ir – būt mazāk nekā 1%. 

Tartu ir Igaunijas otrā lielākā pilsēta, kultūras un izglītības centrs, universitātes pilsēta, kurā ir nepilni 100 000 iedzīvotāju. No tradicionālajām konfesijām lielākas ir pareizticīgie un luterāņi, kam seko katoļi. Tomēr kopumā lielākā daļa cilvēku sevi nepieskaita nevienai no konfesijām. 

Tartu izdodas nonākt vēlā vakara stundā. Patiesībā nav jau tik vēls, bet dziļā novembra nogales tumsa, retie gājēji un braucēji apmāna, jau sešos vakarā pārliecinot, ka ir dziļa nakts. Pilsētas vienīgajā katoļu baznīcā uz Svēto Misi sapulcējušies uz abu roku pirkstiem saskaitāmi cilvēki. Labi, ka Svētās Mises kārtība visur ir tā pati. Tas palīdz sekot līdzi, un tomēr vienīgais, ko izdodas “noķert”, ir vārds “Jumal”. Un tas nozīmē “Dievs”. Lasīt tālāk