Šodienas datums: 31.03.2020  |  Vārda dienas: Gvido, Atvars

Ekoloģiskā atgriešanās

Staņislavs Jaromi OFMConv, teoloģijas un vides aizsardzības absolvents, filozofijas doktors. Daudzus gadus iesaistījies ekoloģiskajā izglītībā, svētā Asīzes Franciska Ekoloģiskās kustības un portāla www.swietostworzenia.pl vadītājs, interesējas par dialogu starp zinātni un ticību, kultūru un garīgumu, kristīgo pasaules vīziju un dažādiem ekofilozofijas strāvojumiem. Strādājis Čehijā, kā arī starptautiskos franciskāņu centros Asīzē, Romā un Krakovā. Pašreiz dzīvo franciskāņu klosterī Radomskā. Daudzu tekstu autors. Kopš 2010. gada veido savu blogu: https://ekai.pl/bio/ekoblog/, kura ierakstos pievēršas svarīgām mūsdienu pasaules problēmām no kristieša perspektīvas. Teksti neietver sevī objektīvu, zinātnisku analīzi, bet personīgu pastorālās pieredzes refleksiju, kura radusies, gadu gaitā iesaistoties sociālās un ekoloģiskās aktivitātēs. 2017. gada 31. maijā tēvs Staņislavs saņēmaPolijas ekoloģijas gada cilvēka” titulu, un ar to tiek novērtēts viņa ieguldījums enciklikas Laudato si’ popularizēšanā, kā arī pāvesta Franciska vēstījuma pietuvināšanā un skaidrošanā poļu sabiedrībā.

Lasīt interviju ar S. Jaromi OFMConv


16. oktobri ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija ir izsludinājusi par Pasaules pārtikas dienu. Tās mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par pārtikas pieejamību visā pasaulē un stiprināt solidaritāti cīņā pret badu. Šogad Pārtikas dienas tēma ir: “Klimats mainās. Arī pārtikai un lauksaimniecībai jāmainās”.

Lai gan astotā daļa pasaules iedzīvotāju cieš no bada, pasaulē tiek izmesta aptuveni trešā daļa derīgas pārtikas. Kā skaidro speciālisti, daļa derīgas pārtikas aiziet nebūtībā vēl pirms nokļūšanas līdz patērētājam. Daļa pārtikas ceļo vairākus tūkstošus kilometru līdz nonāk uz patērētāju galda. Tādā veidā tiek negatīvi ietekmēta apkārtējā vide, kā arī šai ceļā daļa pārtikas tiek izmesta. Savukārt daudzu eksotisko augļu novākšanā, kas atrodas mūsu lielveikalu plauktos, tiek nodarbināti arī bērni, kas saņem niecīgu samaksu par padarīto darbu. Lasīt tālāk


Pavasara, ziemas, rudens, svētku un vēl citas atlaides. Apģērbs ir viena no cilvēku pamatvajadzībām, tomēr, cik viegli uzķerties un papildināt savu skapi arī tad, kad šī pamatvajadzība nemaz nav jāapmierina, jo vairāk kā nepieciešams ir apmierināta.

Ar pārliecību “bet šodien taču tik lēti, un šī lieta vienmēr var noderēt” uzķeramies un kļūstam par  tā dēvētās “ātrās modes” upuriem. Termins fast food jau sen nevienam nav svešs, bet ar jēdzienu fast fashion, kas radās 20. gs. beigās, saprot lētu, modernu, populāru apģērbu ražotājus un tirgotāju ķēdes, kas bieži maina stilu un nemitīgi piedāvā ko jaunu, turklāt vairākas reizes sezonā. Un, galvenais, par patīkamu cenu! No vienas puses, tas ir pircējam draudzīgs piedāvājums. Tomēr ātrās modes biznesam ir savas ēnas puses, kas saistītas ar vides piesārņošanu, bērnu darba izmantošanu, cilvēka necienīgas darba algas maksāšanu un arī mūsu veselības gandēšanu. Lasīt tālāk


Šī gada pavasarī latviešu valodā ir izdots pāvesta Franciska pirms gada iznākušās enciklikas “Laudato si” tulkojums. Par encikliku un tās aktualitāti lekciju savas vizītes laikā Latvijā 12. maijā lasīja Vatikāna Valsts sekretārs kardināls Pjetro Parolins, savukārt 20. maijā notika izdevuma atvēršanas svētki. Iepazīstinot Latvijas lasītājus ar encikliku, uz interviju aicināju izdevuma teoloģisko konsultantu Rīgas Garīgā semināra rektoru priesteri Paulu Kļaviņu dr.theol. Lasīt tālāk


No 4. līdz 5. martam pāvests Francisks Žēlsirdības ārkārtējās Jubilejas izsludināšanas bullā aicina atsaukties iniciatīvai “24 stundas Kungam”, kurā īpaši izcelts Izlīgšanas sakraments. Šajā gavēņa laikā vēlamies lasītājus aicināt vairāk pievērsties sirdsapziņas izmeklēšanai, lai ielūkotos sirdī un uzdotu jautājumus – varbūt lietas, pie kurām esmu pieradis un kuras man šķiet normālas, morāli jāvērtē ar mīnuss zīmi, jo tās nes reālu ļaunumu Dieva radītajai pasaulei.

Pagājušā gada 18. jūnijā pāvests Francisks izdeva encikliku “Esi slavēts” (Laudato si’), kurā galvenais jautājums ir, kādu pasauli mēs gribam nodot tālāk tiem, kuri dzīvos pēc mums. Enciklikā pāvests aicina ikvienu no mums uz “ekoloģisko atgriešanos”, lai uzņemtos skaisto un atbildīgo iesaistīšanos rūpēs par mūsu “kopējām mājām” – planētu Zemi.

Lasīt tālāk


Ar šādiem vārdiem pāvests Benedikts XVI uzrunāja tautas 43. Pasaules Miera dienas vēstījumā 2010. gada 1. janvārī. Vēstījumā viņš mudina cilvēci apzināties, ka pastāv cieša saikne starp radības aizsardzību un miera veicināšanu. Diemžēl mūsdienās šī saikne aizvien biežāk tiek apdraudēta. Pāvests atgādina senu patiesību, ka miera pamatā ir harmonija starp Dievu, cilvēci un radību – Dieva iedibinātās kārtības respektēšana. Savukārt, apkārtējās vides iznīcināšana izjauc harmoniju ne tikai starp cilvēci un radību, bet grauj attiecības arī starp cilvēci un Dievu.

Lasīt tālāk


Lapu kompostēšanai ir tik daudz pozitīvu iezīmju, ka Rīgas Katoļu ģimnāzija tās vāc pat no apkārtējiem iedzīvotājiem. Izrādās lapas var kalpot visdažādākajiem mērķiem, un tās ir īsts rudens “zelts”.

“Lapu kompostēšana ir ideja, kas labi sasaucas ar pāvesta encikliku “Laudato si”. Tā mūs mudina mainīt attieksmi pret dabu un tās resursiem. Kā mēs pret tiem attiecamies?” jautā Nauris Bobrovskis, pēc profesijas agronoms, kurš gan pats uzsācis lapu kompostēšanu, gan arī pēc viņa iniciatīvas šo procesu veic Rīgas Katoļu ģimnāzija (RKĢ). Lasīt tālāk Evijas Puķes-Jansones rakstu


Tikai retais ir tik apzinīgs, ka savā virtuvē atsevišķos maisos krāj stikla, plastmasas vai papīra iepakojumus. Vēl jo vairāk, ja dalītā atkrituma konteineri nestāv turpat mājas pagalmā. Taču pie tiem var tikt vieglāk nekā iedomājāmies.

Saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likuma 9. pantu, pašvaldībai ir pienākums organizēt dalīto atkritumu savākšanu savā teritorijā! Lasīt tālāk