Šodienas datums: 31.03.2020  |  Vārda dienas: Dagne, Dagnis

Garīgā dzīve

9 praktiski padomi, kas palīdz koncentrēties Svētās Mises laikā

Atzīsim godīgi - atvairīt izklaidīgumu Svētās Mises laikā ir grūts uzdevums ikvienam. Mēs esam cilvēki, dzīvojam strauja tempa pasaulē. Mēs ierodamies uz Svēto Misi ar tik pieblīvētu prātu, ka tas sāk mūs bombardēt, tiklīdz apsēžamies. Un ja mums vēl ir mazi bērni - tad tas jāpareizina ar desmit. Mums jāpieliek gandrīz vai varonīga piepūle, lai pasargātu prātu no novirzīšanās un koncentrētos uz vissvarīgāko pasaulē, kas notiek tajā brīdī - Kungs Jēzus Kristus nāk pie mums savā Miesā.

Un tomēr pastāv iespēja vismaz ierobežot izklaidību Svētās Mises laikā ar šiem vienkāršajiem, taču praktiskajiem paņēmieniem.

1. Ceļā uz Svēto Misi (automašīnā) izslēdz radio.
Lai sagatavotos Svētajai Misei, ir jāsāk to darīt savlaicīgi. Piemēram, jāsaglabā klusums jau ceļā uz baznīcu - izslēdz radio, telefonu, pārtrauc sarunas. Sāc laicīgi pārorientēties no laicīgā uz sakrālo - ļauj klusumam ieiet tevī.

2. Ierodies uz Svēto Misi vismaz 5 minūtes pirms sākuma.
Tas palīdzēs tavam prātam nomierināties un sagatavoties lūgšanai. Vismaz dažas minūtes pirms Mises pavadi klusā lūgšanā - tā vieglāk saglabāsi uzmanību. Labi būtu pavadīt lūgšanā vairāk laika, tomēr arī dažas minūtes ir labāk nekā nekas.

3. Izvēlies sēdvietu priekšējās rindās.
Ir labi uz Svēto Misi ierasties dažas minūtes ātrāk arī tādēļ, ka tad var ieņemt vietu priekšējās solu rindās. Ja priekšā ir tikai altāris, tad ir daudz vieglāk koncentrēties uz to, kas uz tā notiek.

4. Saliec rokas lūgšanai.
Stāja lūgšanas laikā ir ļoti svarīga. Turi rokas dievbijīgi saliktas lūgšanā, ļauj ķermenim atgādināt sirdij un prātam, kas jādara. Tam ir savs iemesls, kāpēc bērniem māca rociņas turēt saliktas lūgšanai. Pamēģini un tu droši vien konstatēsi, ka tas palīdz mazināt izklaidību.

5. Piedalies Svētajā Misē ar nedalītu uzmanību.
Mise nav domāta skatītājiem. Piedalies! Izrunā visas lūgšanas un dziedi visas dziesmas. Ja atrodi par noderīgu, tad seko katrai Mises daļai lūgšanu grāmatā. Kur liturģiskajā kalendārā iekrīt šī konkrētā svētdiena? Kā Vecās Derības lasījums ir saistīts ar Jaunās Derības lasījumu? Kā tos abus saista psalmi? Pārdomas par šiem jautājumiem palīdzēs nodarbināt prātu.

6. Atsauc atpakaļ aizklīdušas domas.
Svētā Mise ir tā vieta, kur Debesis tiekas ar zemi. Ikreiz, kad tavas domas aizklīst, atgriezies atpakaļ, arī tad, ja tas notiek simts reizes, kā teica svētais Francisks no Sales: “Ja jūsu sirds ir izklaidīga vai apmaldās, atgrieziet to atpakaļ un saudzīgi novietojiet Kunga klātbūtnē. Un pat, ja jūs visu stundu nedariet neko citu, kā tikai atsaucat sirdi atpakaļ Dieva klātbūtnē, un pat ja tā atkal un atkal aizklīst projām, jūs būsiet šo stundu pavadījuši ļoti lietderīgi.”

7. Mērķtiecīgi pievienojiet savus nodomus un upurus Svētās Mises lūgšanām.
Divas lietas, ar kurām tu vari ierasties uz katru Svēto Misi, ir īpašie nodomi, par kuriem tu lūdzies, un personīgie upuri, kurus tu vieno ar Kristus lielo upuri. Pirms konsekrācijas, kad priesteris saka: “Lūdzieties, brāļi (un māsas), lai Dievs, Visvarenais Tēvs, pieņem šo manu un jūsu upuri,” koncentrē prātu uz to, par ko tu gribi lūgties un par ko upurēt.

8. Iegaumē lūgšanu “Kristus dvēsele”
Kristus dvēsele, dari mani svētu.
Kristus miesa, atpestī mani.
Kristus asinis, dzirdiniet mani.
Ūdens no Kristus sāna, mazgā mani.
Kristus ciešanas, stipriniet mani.
Labais Jēzu, uzklausi mani.
Tavās brūcēs paslēp mani.
Neļauj man no Tevis šķirties.
No ļaunā ienaidnieka pasargā mani,
Pie Tevis nākt aicini mani,
Lai līdz ar Taviem svētajiem
Es slavētu Tevi mūžīgi. Amen.
Anima Christi ir skaista Komūnijas lūgšana, kas nāk no viduslaikiem. Izrunā tās vārdus lēnām, kā meditāciju, lai paturētu prātu koncentrētu uz to, ko Kristus dara tavā dvēselē ikreiz, kad tu saņem Svēto Komūniju. Dari to vairākkārt un tu to drīz vien iegaumēsi.

9. Lūdz palīdzību.
Ja tu vēlies palīdzību, lai novērstu izklaidību Svētās Mises laikā, tad lūdz to! Sargeņģelis tev ir dots, lai palīdzētu šādās lietās. Tavs sargeņģelis pielūdz Kristu mūžīgajā Svētajā Misē kopā ar tevi - vienkārši un pazemīgi lūdz, lai viņš palīdz tev labi lūgties un palikt sakopotam.
 
Gretčena Fliza, catholiccompany.com
no angļu valodas tulkoja Irēna Laiva