Šodienas datums: 02.04.2020  |  Vārda dienas: Imgarde, Irmgarde

Kalendārs 2011. gada Gavēņa laikam

Ievads

Sākot ar Pelnu trešdienu līdz pat Klusajai sestdienai, mājas lapā www.katolis.lv būs pieejams kalendārs Gavēņa laikam. Tajā katrai dienai atradīsiet ievērojamu cilvēku vārdus garīgām pārdomām un gavēnim piemērotas ēdienu receptes, kuras iesaka Latvijas klostermāsas, Rīgas un Jelgavas kūriju pavāri un Rīgas Garīgā semināra pavāres.

Gavēnis bieži tiek pārprasts kā miesas mocīšanas laiks, bet tam tā nevajadzētu būt. „Tikai divās Lielā Gavēņa dienās: Pelnu trešdienā un Lielajā Piektdienā Katoliskā Baznīca aicina ievērot stingru gavēni - atteikties no gaļas ēdieniem un samazināt ēdiena daudzumu. Savukārt, ja ticīgie vēlas ieturēt papildus individuālu gavēni, ieteicams to izvēlēties atbilstoši savam veselības stāvoklim un dzīvesveida prasībām, kā arī saskaņot ar biktstēvu, lai tādējādi izvairītos no veselībai kaitīga gavēšanas veida, kā arī riska krist augstprātības grēkā," paskaidroja Rīgas sv. Alberta draudzes prāvests Krišjānis Dambergs.

Rīgas arhibīskapa-metropolīta pavārs Sandijs Volinskis, kas ir viens no kalendāra ēdienu recepšu autoriem, Gavēnī aicina izvēlēties tādus ēdienus, kas pēc ziemas palīdz atjaunot fizisko spēku. „Nav brīnums, ka Lielais gavēnis katru gadu ir laikā, kad mostas daba un viss, kas tajā atrodams, ir pašā spēka briedumā, jo arī cilvēks pēc ziemas vēlas atjaunot gan garīgo, gan fizisko spēku. Gavēņa uztura labā priekšrocība ir tā, ka tas katram pašam ir sev jāpielāgo, izejot no iespējām, ieradumiem un vajadzībām. Ēdienu un našķu izvēli gavēņa laikā var pārdomāt, sabalansējot un atsakoties no treknā, saceptā, mākslīgā, sakrāsotā, sasaldinātā, uzbudinošā, sasaldētā un dārgā, dodot priekšroku svaigam, vienkāršam, videi draudzīgam, liesam un vitamīniem bagātam ēdienam. Ēdot veselīgi, saskaņā ar dabā pieejamo, mums būs vairāk laika un spēka paveikt labus darbus, skaidrs prāts un sirds lūgšanā un vairāk brīvu līdzekļu palīdzēt tiem, kuri mums ir blakus," saka S.Volinskis.

„Patiesais kristīgās dzīves mērķis ir Svētā Gara satveršana. Gavēnis, palikšana nomodā, lūgšana, žēlsirdība un citi labie darbi, kas tiek darīti Jēzus Kristus Vārdā, ir tikai līdzeklis Svēta Gara satveršanā," svētā Serafina no Sarovas vārdus atgādina Kuldīgas dominikāņu māsa Emanuēla, kura piedalījusies kalendāra veidošanā. „Meklēt Dieva Valstību, t.i. mīlestību, mieru un prieku Svētajā Garā, ieturot gavēni, ir brīnišķīga iespēja ikvienam atklāt Dieva spēku mūsu nespēkā." Savukārt priesteris Kr. Dambergs uzsvēra, ka svarīgāks par miesas gavēni ir cits gavēnis, kas ir atsacīšanās no ļaunā, netikumiem, egoisma. „Miesas gavēņa mērķis ir atraisīt mūsu sirdis no materiālo lietu vērtības un pievērst Dievam, kā arī tuvāko vajadzībām," teica Kr.Dambergs.

Katru dienu mājas lapas www.katolis.lv sadaļā „Gavēņa laikam" tiks publicēta viena svētā vai ievērojama cilvēka citāts un ēdiena recepte. Tāpat tiks publicēti garīdznieku pārdomu teksti gavēņa laikam un cilvēku liecības par gavēņa lomu viņu garīgajā dzīvē.

LRKB IC


Gavēņa kalendārs: 40. diena

Domu grauds

"Tēvs ir sacījis tikai vienu Vārdu: tas ir Viņa Vārds. Viņš to izsaka mūžīgi un mūžīgā klusumā. Un klusumā to sadzird dvēsele."

Sv. Jānis no Krusta

Nekarsēta pasha

1kg lauku pilnpiena biezpiena
170 g lauku sviesta
200 g saldā krējuma 35 %
200 g cukurs
3 olas
150 g lielogu dzērveņu cukādes
150 g žāvētas aprikozes
150 g žāvētas plūmes bez kauliņiem
200 g lazdu rieksti
100 g lobītas saulespuķu sēklas
Nedaudz vaniļas cukurs

Biezpienu izmaļ caur gaļas mašīnu vai, ja ir daudz laika, izberž caur sietu. Mīkstu sviestu sakuļ ar cukuru un olām, lej klāt biezpienam un iemaisa. Siltā ūdenī izmērcētas plūmes un aprikozes sagriež smalkāk un liek klāt biezpienam, tad pievieno dzērveņu cukādes, uz pannas apgrauzdētus un sasmalcinātus lazdu riekstus un grauzdētas sēkliņas. Visu labi iemaisa un beigās pieliek saldo krējumu un vaniļas cukuru. Visu labi samaisa.

Palielā puķupodā ar caurumu apakšā vai vienkārši sietā liek marli un lej iekšā pashu. Apsedz ar marli un uzliek smagumu. (Tas varētu būt katliņš ar ūdeni vai akmens uz šķīvja.) Zem poda novieto šķīvi, un to visu liek leduskapi uz 12 stundām savilkties. Kad gatavs, ņem ārā, iztin no marles un liek uz šķīvja. Dekorē ar riekstiem un augļiem. Veseli ēduši!

Sandijs Volinskis, Rīgas kūrijas un arhibīskapa pavārs


Gavēņa kalendārs: 39. diena

No šodienas Evaņģēlija (Jņ 18, 1-19, 42):

"Tad Pilāts atdeva tiem Jēzu krustā sišanai. Un tie Jēzu paņēma. Un Viņš, nesdams savu krustu, izgāja uz vietu, ko sauc par Galvaskausa vietu, bet ebrejiski par Golgātu. Tur tie piesita Viņu krustā un kopā ar Viņu divus citus, vienā un otrā pusē, bet vidū Jēzu. Pilāts uzrakstīja arī vainas apzīmējumu un lika novietot uz krusta. Bet uzrakstīts bija: "Jēzus Nācarietis, jūdu ķēniņš.""

Domu grauds

„Jēzus būtu varējis nomirt kā Karalis, un ari augšāmcelties būtu varējis kā Karalis. Tomēr Viņš izvēlējās nabadzību, jo savā dievišķajā gudrībā zināja, ka tā ir patiess līdzeklis, lai iemantotu Dievu, lai iekarotu Viņa sirdi un lai novadītu Viņa mīlestību uz zemi. Klusums. Palieciet vienatnē ar Viņu savā sirdī. Dievmāte klusēja - pat pie krusta." Māte Terēze

Lielās Piektdienas maltītei:

Uzvāra kartupeļus mundierī un pasniedz galdā ar siļķi. Dzeršanai uzvāra kaltētu ābolu kompotu bez cukura.

Nabadzīgā Bērna Jēzus māsas


Gavēņa kalendārs: 38. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Jņ 13, 1-15):

Tas bija pirms Pashas svētkiem. Jēzus, zinādams, ka ir pienākusi Viņa stunda aiziet no šīs pasaules pie Tēva, iemīlējis savējos, kas bija pasaulē, mīlēja viņus līdz galam. Vakariņu laikā, kad velns jau bija Jūdasa, Sīmaņa Iskariota dēla, sirdī iedvesis nodomu Jēzu nodot, Viņš, zinādams, ka Tēvs visu ir atdevis Viņa rokās un ka Viņš no Dieva ir izgājis un pie Dieva aiziet, piecēlās no vakariņām, novilka savas virsdrēbes un, paņēmis dvieli, apjozās. Pēc tam Viņš ielēja bļodā ūdeni un sāka mazgāt mācekļiem kājas un slaucīt dvielī, ar kuru bija apjozies. Tā Viņš piegāja pie Sīmaņa Pētera. Bet tas Viņam sacīja: "Kungs, vai tad Tu man mazgāsi kājas?" Jēzus viņam atbildēja un teica: "To, ko Es daru, tu tagad nesaproti, bet vēlāk sapratīsi." Pēteris Viņam sacīja: "Nemūžam Tu nemazgāsi man kājas!" Jēzus viņam atbildēja: "Ja Es tevi nemazgāšu, tev nebūs daļas ar mani." Sīmanis Pēteris Viņam teica: "Kungs, ne tikai manas kājas, bet arī rokas un galvu!" Jēzus viņam sacīja: "Kas ir mazgājies, tam vajag nomazgāt tikai kājas, un viņš viss ir tīrs. Arī jūs esat tīri, tomēr ne visi." Jo Viņš zināja, kas Viņu nodos, un tāpēc teica: "Ne visi jūs esat tīri." Pēc tam Jēzus, nomazgājis viņiem kājas, apģērbis virsdrēbes un atkal apsēdies pie galda, sacīja: "Vai jūs saprotat, ko Es jums izdarīju? Jūs mani saucat par Mācītāju un Kungu un to labi sakāt, jo Es tas esmu. Tāpēc, ja nu Es, Kungs un Mācītājs, mazgāju jums kājas, tad arī jums pienākas citam cita kājas mazgāt. Jo Es jums devu piemēru, lai arī jūs darītu tā, kā Es jums esmu darījis."

Domu grauds

Klusēšanas auglis ir lūgšana.
Lūgšanas auglis ir ticība.
Ticības auglis ir mīlestība.
Mīlestības auglis ir kalpošana.
Kalpošanas auglis ir miers.

Māte Terēze

Gavēņa uzkodas

Uz smalkās rīves sarīvē 200g siera (labāk Holandes vai Krievijas) un 200g burkānu. Pievieno majonēži un ķiplokus, kas var būt arī kaltēti. Atstāj apmēram uz stundu ievilkties.
Cepeškrāsnī apcep "ķieģelīšmaizes" rikas, tad tās atdzesē, pārgriež uz pusēm pa diagonāli un pārklāj ar siera - burkānu masu.

Bērniņa Jēzus karmelītes Rīgā


Gavēņa kalendārs: 37. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Mt 26, 14-25):

Tajā laikā viens no divpadsmit, kas tika saukts par Jūdasu Iskariotu, aizgāja pie augstajiem priesteriem un teica: "Ko jūs gribat man dot? Un es jums nodošu Jēzu." Un tie atvēlēja viņam trīsdesmit sudraba gabalus. Un no tā laika viņš meklēja izdevību, lai Jēzu nodotu. Bet pirmajā Neraudzētās maizes dienā mācekļi piegāja pie Jēzus, sacīdami: "Kur Tu vēlies, lai mēs Tev sagatavotu ēšanai Pashu?" Bet Viņš teica: "Ejiet pilsētā pie zināma cilvēka un viņam sakiet: Mācītājs saka - mans laiks ir tuvu. Pie tevis Es svinēšu Pashu kopā ar saviem mācekļiem." Un mācekļi izdarīja tā, kā Jēzus bija viņiem pavēlējis, un sagatavoja Pashu. Un, vakaram iestājoties, Jēzus ieņēma vietu pie galda kopā ar tiem divpadsmit. Un, tiem ēdot, Viņš sacīja: "Patiesi, Es jums saku: viens no jums mani nodos." Ļoti noskumuši, viņi cits pēc cita sāka jautāt: "Kungs, vai es tas esmu?" Bet Jēzus atbildot teica: "Tas, kurš ar mani mērc roku bļodā, mani nodos. Cilvēka Dēls gan aiziet, kā par Viņu ir rakstīts, tomēr bēda tam cilvēkam, kas nodod Cilvēka Dēlu! Tam cilvēkam būtu labāk, ja viņš nebūtu piedzimis." Bet Jūdass, kas Jēzu nodeva, atbildot sacīja: "Rabbi, vai tad es?" Viņš tam atbildēja: "Tas esi tu. (Kas to teici.)"

Domu grauds

„Zinot, ka krusts bija Dieva lielākā mīlestības izpausme pret mums, pieņemsim krustu visā, ko Viņš grib mums sūtīt, un ar prieku atdosim Viņam visu, ko Viņš grib no mums paņemt." Māte Terēze

Salāti

Vārītas bietes un marinētus gurķus sagriež mazos gabaliņos, pievieno zaļos zirnīšus, smalki sagrieztas olas un sajauc kopā ar augu eļļu.

Nabadzīgā Bērna Jēzus māsas


Gavēņa kalendārs: 36. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Jņ 13, 21-33.36-38):

Pēdējo vakariņu laikā Jēzus, garā saviļņots, paziņoja, sacīdams: "Patiesi, patiesi, Es jums saku: viens no jums mani nodos." Mācekļi sāka skatīties cits uz citu, nesaprazdami, par kuru Viņš runā. Bet viens no mācekļiem, tas, kuru Jēzus mīlēja, bija piekļāvies Jēzus krūtīm. Tāpēc Sīmanis Pēteris pamāja, lai viņš pajautātu: "Kurš tas ir? Par kuru tiek runāts?" Un tas, piekļāvies Jēzus krūtīm, Viņam jautāja: "Kungs, kurš tas ir?" Jēzus atbildēja: "Tas, kuram Es pasniegšu apmērcētu maizes gabaliņu." Un Viņš, apmērcējis maizes gabaliņu, to padeva Jūdasam, Sīmaņa Iskariota dēlam. Un tajā pēc šī maizes kumosa apēšanas iegāja sātans. Tad Jēzus tam teica: "Ko darīsi, dari drīzāk!" Bet no tiem, kas bija pie galda, neviens nesaprata, kāpēc Viņš tā sacīja. Jo, tā kā pie Jūdasa bija naudas kase, tad daži nodomāja, ka Jēzus tam teica: "Nopērc to, kas mums vajadzīgs svētkiem!" vai arī - lai tas iedotu kaut ko nabagiem. Bet Jūdass, saņēmis maizes gabaliņu, tūlīt izgāja ārā. Bija nakts. Kad tas bija izgājis, Jēzus sacīja: "Tagad Cilvēka Dēls ir pagodināts un arī Dievs ir pagodināts Viņā. Bet, ja Dievs ir Viņā pagodināts, tad Dievs pa­godinās arī Viņu pats sevī un pagodinās tūlīt. Bērniņi! Vairs īsu brīdi Es esmu pie jums. Jūs meklēsiet mani. Tomēr, kā Es teicu jūdiem, tā tagad saku arī jums: kur Es eju, tur jūs nevarat iet." Sīmanis Pēteris Viņam sacīja: "Kungs, kurp Tu ej?" Jēzus atbildēja: "Kur Es eju, tur tu nevari man tagad sekot, bet sekosi vēlāk." Pēteris Viņam teica: "Kungs, kāpēc es tagad Tev nevaru sekot? Savu dzīvību es atdošu par Tevi!" Jēzus atbildēja: "Tu atdosi par mani savu dzīvību? Patiesi, patiesi, Es tev saku: gailis vēl nebūs dziedājis, kad tu mani jau trīsreiz būsi noliedzis."

Domu grauds

„Pieņemt Evaņģēlija prasības - tas nozīmē pilnībā atzīt savu cilvēcisko dabu, ieraudzīt tās skaistumu, ko ieplānojis pats Dievs, tomēr Dieva spēka gaismā ieraudzīt arī patiesību par cilvēka nespēku: „Kas cilvēkiem nav iespējams, tas iespējams Dievam" (Lk 18, 27). Jānis Pāvils II

Gavēņa salāti (4 personām)

350g sarkanā kāposta, 3 burkāni, 20g sakapātu pētersīļu, 2 ne pārāk skābi āboli, sauja redīsu vai seleriju kātu, 3 ēdamkarotes grauzdētu ciedru riekstu (var izmantot drupinātus zemesriekstus), 1 ēdamkarote ķirbju sēklu, 2 ēdamkarotes saulespuķu sēklu, 2 ēdamkarotes linsēklu.

Mērcei: 1 tējkarote rīvēta svaiga ingvera saknes, 1 tējkarote medus, 2 ēdamkarotes citrona sulas, 4 ēdamkartotes vieglas olīveļļas.

Dārzeņus sasmalcina, sajauc ar sēklām un pievieno mērci.

Rīgas Katoļu ģimnāzijas kolektīvs


Gavēņa kalendārs: 35. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Jāņa 12, 1-11)

"Sešas dienas pirms Pashas svētkiem Jēzus atnāca uz Betāniju, kur bija Lācars, ko Jēzus bija uzmodinājis no mirušajiem. Tur viņi Jēzum sagatavoja mielastu. Marta apkalpoja, un Lācars bija viens no tiem, kas sēdēja kopā ar Jēzu pie galda. Tad Marija, paņēmusi mārciņu īstas, dārgas nardu eļļas, svaidīja Jēzus kājas un žāvēja tās ar saviem matiem, un nams pildījās ar svaidāmās eļļas smaržu. Bet Jūda Iskariots, viens no Viņa mācekļiem - tas, kurš viņu vēlāk nodos, - sacīja: "Kāpēc šo svaidāmo eļļu nepārdeva par trīssimt denārijiem un naudu neizdalīja nabagiem?" To viņš nerunāja tāpēc, ka viņam rūpēja nabagi, bet tāpēc, ka viņš bija zaglis; pārraudzīdams kopīgo naudu, viņš piesavinājās saziedoto. Tad Jēzus sacīja: "Liec viņu mierā! Lai viņa to saglabā manai bēru dienai, jo nabagie vienmēr būs pie jums, bet es pie jums nebūšu vienmēr." Tad liels pūlis jūdu uzzināja, ka Viņš ir tur, un nāca ne tikai Jēzus dēļ, bet arī tādēļ, lai redzētu Lācaru, ko Viņš bija uzmodinājis no mirušajiem. Bet virspriesteri nosprieda nokaut arī Lācaru, jo viņa dēļ daudzi jūdi aizgāja no tiem un sāka ticēt Jēzum."

Domu grauds

„Ciešanas, ja tās tiek pieņemtas un paciestas, kopumā ir prieks. Atcerieties, ka Kristus ciešanas vienmēr beidzas ar Kristus augšāmcelšanās prieku, tāpēc, ja savā sirdī jūs jūtat Kristus ciešanas, atcerieties, ka nāks augšāmcelšanās un atausīs Lieldienu prieks. Nekad neļaujiet savu sirdi piepildīt ar bēdām tik ļoti, ka aizmirstos prieks par augšāmcelšos Kristu. Ciešanas vienas pašas prieku nenes, bet ciešanās, uzlūkojot Kristu, atnāk prieks." Māte Terēze

Veselīgie salāti

Sarkanās bietes (1 daļa) un burkānus (2 daļas) sarīvē uz rupjās rīves. Pievieno majonēzi vai olīveļļu pēc gaumes, ķiplokus (izspiestus caur spiedi), smalki sagrieztus zaļumus, piemēram, pētersīļus. Salāti gatavi!

Bērniņa Jēzus karmelītes Rīgā


Gavēņa kalendārs: 34. diena

Šodienas Evaņģēlijs: (Jņ 11, 45-56)

"Tajā laikā daudzi no jūdiem, kas bija pie Marijas un redzēja, ko Jēzus izdarīja, ieticēja Viņam. Bet daži no viņiem aizgāja pie farizejiem un pastāstīja tiem, ko Jēzus bija izdarījis. Tad virspriesteri un farizeji sasauca Augsto padomi un sacīja: "Ko nu mēs iesāksim? Šis cilvēks taču dara daudzas zīmes. Ja mēs Viņu tā atstāsim, visi Viņam ieticēs un romieši nāks un nopostīs gan mūsu Svēto vietu, gan tautu!" Tad viens no viņiem, Kaifass, būdams tā gada augstais priesteris, viņiem teica: "Jūs nekā ne­saprotat un neapsverat, ka jums ir labāk, ja viens cilvēks mirst par tautu, nekā visa tauta aiziet bojā!" Bet to viņš neteica pats no sevis, bet, būdams tā gada augstais priesteris, pravietoja, ka Jēzum būs jāmirst par tautu un ne tikai par tautu, bet arī tāpēc, lai izklīdinātos Dieva bērnus sapulcinātu vienkopus. Kopš tās dienas tie nolēma Viņu nogalināt. Tāpēc Jēzus starp jūdiem vairs nestaigāja atklāti, bet no turienes aizgāja uz apvidu tuksneša tuvumā, uz pilsētu, kas saucās Efrēma, un tur uzturējās kopā ar mācekļiem. Bet tuvojās jūdu Pasha. Un daudzi no tā apvidus devās uz Jeruzalemi pirms Pashas, lai sevi šķīstītu. Tāpēc viņi meklēja Jēzu un, stāvēdami svētnīcā, sarunājās savā starpā: "Kā jums šķiet? Vai Viņš atnāks uz svētkiem?" Bet virspriesteri un farizeji izdeva pavēli, lai katrs, kas uzzinātu, kur Viņš ir, ziņotu, ka tie Viņu varētu apcietināt."

Domu grauds

"Kristus - māksla dzīvot un mirt." Henrijs Feskets

Baklažāni ar sieru un tomātiem (3 personām)

3 baklažāni, 800 g tomātu, 300 g mocarellas siera, 150 g rīvēta parmezāna siera, olīveļļa; sāls

Nogrieziet baklažāniem galus, baklažānus nomazgājiet un gareniski sagrieziet 1 cm biezās šķēlēs. Ielieciet tos caurdurī, katru kārtu pārkaisot ar sāli. Šādi atstājiet sagrieztos baklažānus uz stundu, līdz tajos esošais rūgtenais šķidrums iztecējis. Pa šo laiku sīki sagrieziet nomizotus tomātus un tiem pievienojiet mazliet sāls. Noskalojiet baklažānus tekošā ūdenī un nosusiniet. Tad olīveļļā apcepiet tos uz pannas, līdz tie kļūst zeltaini brūni, un uzlieciet tos uz eļļu uzsūcoša papīra dvieļa. Ieeļļojiet stikla trauku; kā pirmo kārtu traukā lieciet mazliet sagriezto tomātu, tad vienu kārtu baklažānu, atkal kārtu ar tomātiem un pārkaisiet visu ar parmezāna sieru. Sagrieziet mocarellas sieru šķēlēs un uzlieciet tās virs tomātu kārtas. Tad lieciet vēlreiz tās pašas kārtas, otro baklažānu kārtu novietojot šķērsām pirmajai. Lieciet cepties cepeškrāsnī 200° C 40 minūtes līdz sacepums pārklājas ar zeltainu kārtiņu.

"Pro Sanctitate" māsas


Gavēņa kalendārs: 33. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Jņ 10, 31-42):

Tajā laikā jūdi paķēra akmeņus, lai Jēzu nomētātu. Jēzus viņiem atbildēja: "Es jums parādīju daudz labu darbu, kas ir no Tēva. Kura darba dēļ tad jūs mani gribat nomētāt ar akmeņiem?" Jūdi Viņam atbildēja: "Laba darba dēļ mēs Tevi nenomētājam, bet gan zaimošanas dēļ un tādēļ, ka Tu, būdams cilvēks, taisi sevi par Dievu." Jēzus viņiem atbildēja: "Vai tad jūsu Likumā nav rakstīts: "Es sacīju: jūs esat dievi"? Ja Raksti nosauc par dieviem tos, uz kuriem attiecas Dieva vārdi, un Raksti nevar tikt atcelti, kā tad jūs sakāt par To, kuru Tēvs svētīja un sūtīja pasaulē: "Tu zaimo!" - tāpēc, ka Es teicu: "Es esmu Dieva Dēls"? Ja Es sava Tēva darbus nedaru, neticiet man! Bet, ja daru, tad, kaut arī negribat man ticēt, ticiet darbiem, lai jūs saprastu un zinātu, ka Tēvs ir manī un Es esmu Tēvā." Tad tie atkal centās Viņu apcietināt, bet Viņš izgāja no to rokām un atkal devās pāri Jordānai uz vietu, kur Jānis sākumā bija kristījis, un tur palika. Un daudzi nāca pie Jēzus un sacīja: "Jānis gan neizdarīja nevienu zīmi, tomēr viss, ko Jānis par Viņu sacīja, bija patiesība." Un daudzi tur ieticēja Viņam.

Domu grauds

"Jēzus nav divas personas - cilvēks un Dieva Dēls, - bet gan viena persona, kas ir vienlīdz vienota ar Tēvu un ar mums." Žans-Noels Bezansons, franču priesteris

Rīsu salāti

Rīsi, olas, burkāni, sīpoli, tomāti, tomātu mērce, majonēze, krējums, konservēti zaļie zirnīši.

Olas sajauc ar zaļajiem zirnīšiem un iecilā rīsos. Sīpolus ar burkāniem mazliet apcep un tāpat iecilā iekšā. No tomātu mērces (vai saldā kečupa) un krējuma pagatavo mērci, un ar to pārlej salātus. Garnē ar olu un zaļajiem zirnīšiem.

Rīgas Garīgā semināra pavāres


Gavēņa kalendārs: 32. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Jāņa 8, 51-59)

Tajā laikā Jēzus sacīja jūdiem: "Patiesi, patiesi, Es jums saku: kas ievēros manus vārdus, tas ne­redzēs nāvi nemūžam." Jūdi Viņam teica: "Tagad mēs zinām, ka Tevī ir ļaunais gars. Ābrahams nomira un pravieši, bet Tu saki: "Kas ievēros manus vārdus, tas nemūžam neiepazīs nāvi." Vai tad Tu esi lielāks par mūsu tēvu Ābrahamu, kurš nomira? Arī pravieši nomira! Ko Tu no sevis taisi?" Jēzus atbildēja: "Ja Es pats sevi cildinu, mana slava nav nekas. Tas ir mans Tēvs, kurš mani cildina un par kuru jūs sakāt: "Tas ir mūsu Dievs!" Un jūs Viņu nepazīstat. Bet Es Viņu pazīstu. Un, ja Es sacītu: "Es Viņu nepazīstu," - Es būtu līdzīgs jums, melis. Bet Es pazīstu Viņu un ievēroju Viņa vārdus. Jūsu tēvs Ābrahams ļoti priecājās, ka redzēs manu dienu. Un viņš redzēja un bija iepriecināts." Tad jūdi Viņam sacīja: "Tev vēl nav ne piecdesmit gadu, un Tu redzēji Ābrahamu?" Jēzus viņiem teica: "Patiesi, patiesi, Es jums saku: pirms bija Ābrahams, Es ESMU." Tad viņi paķēra akmeņus, lai mestu uz Viņu. Bet Jēzus paslēpās un izgāja no svētnīcas.

Domu grauds

"Kristus stiprina mūs ar Vārdu. Taču ne ar cilvēka vārdu, ko pavada tukšums un viltība. Tādus vārdus mēs varam pārpilnībā dzirdēt ik dienas līdz apnikumam. Kristus mums sniedz Vārdu, Dieva Atklāsmes Vārdu, kas ir dzīvības un stipruma Vārds. Tas ir Evaņģēlija Vārds, Labā Vēsts, kas nākusi no Debesīm un ko mums dāvājis Debesu Tēvs ar sava Dēla starpniecību. Drīzāk mainīsies debesis un zeme, bet šis Vārds nemainīsies. Ir nepieciešams atvērt sirdi šim Vārdam." Viktors Pentjušs

Zirņu zupa

Ūdenī uzvāra šķeltos zirņus zupai. Uz pannas eļļā sacep sagrieztus sīpolus un pievieno gatavai zupai.

Nabadzīgā bērna Jēzus māsas


Gavēņa kalendārs: 31. diena

No šodienas Evaņģēlija (Jņ. 8,31-42):

"Tad Jēzus sacīja jūdiem, kas ticēja Viņam: "Ja jūs paliekat manā vārdā, jūs patiesi esat mani mācekļi un jūs iepazīsiet patiesību un patiesība darīs jūs brīvus." Tie Viņam atbildēja: "Mēs esam Ābrahama dzimums un nekad nevienam neesam vergojuši. Kā tad tu saki: jūs kļūsiet brīvi?" Jēzus viņiem atbildēja: "Patiesi, patiesi es jums saku: ikviens, kas dara grēku, ir grēka vergs. Bet vergs nepaliek namā vienmēr. Ja nu Dēls jūs atbrīvos, jūs patiesi būsiet brīvi."

Domu grauds

"Patiesība nevar būt tā, kas nogalina, bet gan tā, kas liek dzīvot - pat tad, ja tajā ir grūti klausīties."  Pols Valadjē, franču filozofs

Biezpiena plācenīši

0, 5 kg biezpiena; 2 olas, pusglāze mannā; cukurs; vaniļas cukurs; naža gals sāls. Visu samaisa un cep uz pannas eļļā.

Ina Čopa, Jelgavas diecēzes bīskapa un kūrijas pavāre


Gavēņa kalendārs: 30. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Jņ 8, 21-30):

"Tajā laikā Jēzus sacīja farizejiem: "Es aizeju, un jūs mani meklēsiet un savā grēkā nomirsiet. Tur, kur Es eju, jūs nevarat aiziet." Tad jūdi teica: "Vai tad Viņš pats sevi nonāvēs, ka saka: "Tur, kur Es eju, jūs nevarat aiziet"?" Bet Viņš tiem sacīja: "Jūs esat no zemes, Es esmu no augšienes. Jūs esat no šīs pasaules, Es no šīs pasaules neesmu. Es jums teicu, ka jūs nomirsiet savos grēkos; jo, ja jūs neticēsiet, ka Es esmu, tad jūs nomirsiet savos grēkos." Tie sacīja Viņam: "Kas tad Tu esi?" Jēzus viņiem teica: "Vispirms: Tas, kas vēl sarunājas ar jums. Man ir daudz kas par jums sakāms un spriežams. Bet Tas, kas mani sūtīja, ir patiess, un Es saku pasaulei to, ko esmu dzirdējis no Viņa." Tie nesaprata, ka Viņš tiem stāstīja par Tēvu. Tad Jēzus viņiem sacīja: "Kad jūs paaugstināsiet Cilvēka Dēlu, tad jūs pazīsiet, ka Es Tas esmu un neko nedaru pats no sevis, bet runāju to, ko man mācīja Tēvs. Un Tas, kas mani sūtīja, ir ar mani. Viņš neatstāja mani vienu, jo Es vienmēr daru to, kas Viņam ir patīkams."
Kad Jēzus tā runāja, daudzi Viņam ieticēja."

Domu grauds

„Dievs, debesu un zemes Radītājs, izvēlējās pirmkārt un galvenokārt būt Tēvs." Henrijs Nouvens

Kartupeļu sacepums

Ar sviestu iesmērētā traukā kārto ripiņās sagrieztus vārtītus kartupeļus un vārītus burkānus, tiem pievieno zaļos zirnīšus. Visu pārlej ar piena un olu maisījumu, pārkaisa ar sarīvētu sieru. Cep cepeškrāsnī 200 grādu temperatūrā pusstundu.

Sandijs Volinskis, Rīgas arhibīskapa un kūrijas pavārs


Gavēņa kalendārs: 29. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Jņ 8, 1-11):

Tajā laikā Jēzus aizgāja uz Eļļas kalnu. Bet rītausmā Viņš atkal atnāca uz svētnīcu. Un visi ļaudis gāja pie Viņa, un Viņš apsēdies mācīja tos. Te Rakstu zinātāji un farizeji atveda laulības pārkāpšanā pieķertu sievieti un, viņu nostādījuši vidū, sacīja Jēzum: "Mācītāj, šī sieviete ir tieši pieķerta laulības pārkāpšanā. Likumā Mozus mums ir pavēlējis tādas nomētāt ar akmeņiem. Bet ko Tu saki?" Taču viņi to jautāja, Jēzu pārbaudīdami, lai varētu Viņu apsūdzēt. Bet Jēzus noliecās un rakstīja ar pirkstu uz zemes. Un, tā kā viņi nemitējās jautāt, Jēzus atliecās taisni un viņiem sacīja: "Kurš no jums ir bez grēka, tas lai pirmais met akmeni uz viņu!" Un, atkal noliecies, Viņš rakstīja uz zemes. To dzirdot, viņi cits pēc cita, sākot ar vecākajiem, sāka iet projām. Palika Jēzus viens pats un sieviete, kas stāvēja vidū. Tad, piecēlies taisni, Jēzus viņai sacīja: "Sieviete, kur viņi ir? Vai neviens tevi nepazudināja?" Viņa atbildēja: "Nē, Kungs, neviens." Tad Jēzus sacīja: "Arī Es tevi netiesāju. Ej un negrēko vairs!"

Domu grauds

„Patiesi Dievs ļoti mīl mūs. Piemēram, kad ejam uz grēksūdzi pārpilni ar grēku, bet aizejam bez grēka. Vai var būt lielāka mīlestība? Tas ir kas tāds, ko cilvēka prāts nespēj aptvert. Tieši tālab Jēzus pastāvīgi saka : „Mīliet, kā es mīlu jūs." Mums tādā pašā veidā ir jābūt spējīgiem piedot." Māte Terēze

Mannā pudiņš (2 personām)

1 ola; 1 l piena; 1 šķipsna sāls; 2 ēdamkarotes cukura; 125g mannā; 1/2 rīvētas citrona miziņas

Uzvāra pienu ar sāli, cukuru un citrona miziņu. Lēnām pievieno mannā un ļauj masai lēnām uzbriest. Visam ļauj nedaudz atdzist. Pa to laiku atdala olas dzeltenumu no baltuma. Dzeltenumu sajauc ar divām ēdamkarotēm piena, bet olas baltumu sakuļ, līdz tas kļūst ļoti stingrs. Kad mannā putra ir atdzisusi, tai pievieno sakulto olas dzeltenumu un beigās viegli iecilā olas baltumu un ēdiens ir gatavs.

Austrijas karmela māsu recepte


Gavēņa kalendārs: 28. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Jņ 7, 40-53):

"Tajā laikā no pūļa, kad tas klausījās Jēzus vārdus, atskanēja balsis: "Viņš patiešām ir pravietis!" Citi teica: "Viņš ir Kristus!" - bet daži sacīja: "Vai tad Kristus nāk no Galilejas? Vai tad Raksti nesaka: "No Dāvida pēcnācējiem un no Betlēmes ciema, kur bija Dāvids, nāk Kristus"?" Un tā pūlī Viņa dēļ izcēlās nesaskaņas. Daži no tiem gribēja Viņu sagūstīt, tomēr neviens pret Viņu nepacēla roku. Tad kalpi atgriezās pie augstajiem priesteriem un farizejiem, bet tie viņiem sacīja: "Kāpēc jūs Viņu neatvedāt?" Kalpi atbildēja: "Cilvēks nekad nav tā runājis." Tad farizeji viņiem atbildēja: "Vai tad arī jūs esat ievesti maldos? Vai tad kāds no priekšniekiem vai farizejiem ir Viņam ticējis? Bet šis pūlis, kas nezina Likumu! Lai viņi ir nolādēti!" Tad atsaucās viens no viņiem, Nikodēms, tas, kurš iepriekš bija gājis pie Jēzus: "Vai tad mūsu Likums notiesā cilvēku, vispirms neuzklausījis viņu pašu un neizpētījis, ko viņš ir nodarījis?" Tie atbildot viņam sacīja: "Vai tad arī tu esi no Galilejas? Papēti un paskaties, ka pravietis neceļas no Galilejas!" Un tie atgriezās katrs savā namā."

Domu grauds

„Visvairāk nepieciešams piespiest apetīti un mēli klusēt līdzās šim lielajam Dievam, kuram vienīgā valodā, ko Viņš dzird, ir klusējoša mīlestība." Sv. Jānis no Krusta

Avokado salāti

Sagriež 1-2 avokado, tomātus un svaigus gurķus, sajauc kopā un pievieno garšvielas.

Ina Čopa, Jelgavas diecēzes bīskapa pavāre


Gavēņa kalendārs: 27. diena

No šodienas Evaņģēlija (Jņ 7, 1-2.10.25-30):

Jēzus, svētnīcā mācīdams, sauca, sacīdams: "Tiešām, jūs mani pazīstat un zināt, no kurienes Es esmu. Un tomēr Es neatnācu pats no sevis, bet patiess ir tikai Tas, kurš mani sūtīja un kuru jūs nepazīstat. Es pazīstu Tēvu, jo Es esmu no Viņa un Viņš mani sūtīja."

Domu grauds

"Ja cilvēks neliek pats sevi Dieva vietā, nesāk pats izraudzīties savu krustu vai Dieva vietā pats sevi uz kaut ko aicināt - tad viņš Dieva aicinājumu spēj piepildīt. Jo Dievs mūs pazīst un aicina tieši uz to, kam mēs esam radīti un uz ko esam spējīgi." Indulis Paičs

Franču pupiņu salāti

Novārītas vai konservētas krāsainās pupiņas, ar mizu novārīti un kubiciņos sagriezti kartupeļi, melnās olīvas bez kauliņiem, tomāti, vārītas olas, zaļumi, salātu mērce.

Pupiņas, kartupeļus un daļu no olīvām iecilā traukā. Virsū kārto 8 daļās sagrieztas olas, sagrieztus tomātus un atlikušās olīvas. Salātus pārkaisa ar smalki sakapātiem zaļumiem un pārlej ar salātu mērci.

Rīgas Garīgā semināra pavāres


Gavēņa kalendārs: 26. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Jņ 5, 31-47):

Tajā laikā Jēzus sacīja jūdiem: "Ja Es pats liecinātu par sevi, mana liecība nebūtu patiesa. Ir cits, kas liecina par mani. Un Es zinu, ka liecība, kuru Viņš dod par mani, ir patiesa. Jūs sūtījāt pie Jāņa, un viņš deva liecību patiesībai. Man nav vajadzīga cilvēka dota liecība, bet Es runāju par to, lai jūs tiktu pestīti. Viņš bija degoša un spoža lāpa, bet jūs gribējāt tikai īsu brīdi priecāties viņa gaismā.Bet man ir lielāka liecība nekā Jāņa dotā. Jo darbi, kurus Tēvs man ir licis izdarīt, šie paši darbi, kurus Es daru, liecina par mani, ka mani ir sūtījis Tēvs. Un Tēvs, kas mani sūtīja, pats deva liecību par mani. Bet jūs nekad neesat dzirdējuši Viņa balsi, nedz redzējuši Viņa izskatu, un Viņa vārds jūsos nav palicis, jo jūs neticat Tam, kuru Viņš ir sūtījis. Jūs pētāt Rakstus, jo uzskatāt, ka tajos ir mūžīgā dzīve; un tie taču dod liecību par mani. Tomēr jūs negribat nākt pie manis, lai jums būtu dzīvība.No ļaudīm Es godu nepieņemu, bet jūs Es pazīstu, ka jūsos nav Dieva mīlestības. Es atnācu sava Tēva vārdā, bet jūs mani nepieņēmāt. Ja kāds cits nāks savā vārdā, to gan jūs pieņemsiet. Kā gan jūs varat ieticēt, ja pieņemat godu cits no cita, bet netiecaties pēc goda, kas ir vienīgi no Dieva? Tomēr nedomājiet, ka Es jūs apsūdzēšu Tēva priekšā. Ir, kas jūs apsūdz, - Mozus, uz kuru jūs cerat. Jo, ja jūs būtu ticējuši. Mozum, jūs ticētu arī man, jo viņš rakstīja par mani. Bet, ja jūs neticat viņa rakstiem, kā gan jūs ticēsiet maniem vārdiem?

Domu grauds

"Jēzus neprasa lielus darbus, bet tikai mūsu paļaušanos un pateicību." Sv. Terēze no Lizjē

Vareņiki ukraiņu gaumē

Mīklai - 3 glāzes miltu, ļoti silts piens (tik daudz, lai mīkla veidotos mīksta), sāls. Pildījumam - ~ 0.5 kg sautētu kāpostu.

Mīklu samīca, izrullē plānā kārtiņā. No mīklas ar glāzi veido apaļus plācenīšus, kurus pilda ar sautētiem kāpostiem. Vareņika sāniņu aizlipina ar pirkstiem. Vāra sālsūdenī, kamēr vareņiki uzpeld. Pasniedzot pārlej ar saceptiem sīpoliem vai krējumu. Pildījumam var izmantot vārītu kartupeļu masu vai biezpienu.

Marijas Bezvainīgās Sirds mazās māsas


Gavēņa kalendārs: 25. diena

No šodienas Evaņģēlija (Jņ 5, 17-30):

"Patiesi, patiesi es jums saku: Dēls nevar pats no sevis darīt neko, ja vien tas neredz Tēvu darām, jo vienīgi to, ko dara Tēvs, tāpat dara arī Dēls. Jo Tēvs mīl Dēlu un rāda Viņam visu, ko pats dara, un rādīs lielākus darbus par šiem, tā ka jūs brīnisities. Tāpat kā Tēvs mirušos uzmodina un dara dzīvus, arī Dēls atdzīvina, kurus grib. Tēvs netiesā nevienu, bet visu tiesu ir nodevis Dēlam, lai visi godātu Dēlu, tāpat kā tie godā Tēvu. Kas Dēlu negodā, tie negodā Tēvu, kas Viņu sūtījis. Patiesi, patiesi, es jums saku: kas Manus vārdus dzird un tic Viņam, kas Mani ir sūtījis, tam ir mūžīgā dzīvība un tas nenāk tiesā, bet no nāves ir pārgājis dzīvībā."

Domu grauds

"Sajūti, ka tu esi Dieva bērns, un - esi laimīgs!" J.V. Gēte

Kartupeļu pankūkas ar ķirbi

8 vidēji kartupeļi
100 g ķirbja
1 sīpols
2 olas
2 karotes kartupeļu miltu
Sāls, cukurs

Sarīvē, samaisa un cep! Pankūkas ir mīkstas un nedaudz zeltainas.

Māsas kalpones


Gavēņa kalendārs: 24. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Jņ 5, 1-16)

"Pēc tam bija jūdu svētki, un Jēzus nogāja uz Jeruzālemi. Jeruzālemē pie Avju vārtiem ir peldvieta, kuru ebrejiski sauc Bētzata, ar piecām kolonādēm. Tajās gulēja daudz neveselu, aklu, tizlu, izkaltušu. Tur bija kāds vīrs, kurš bija nevesels jau trīsdesmit astoņus gadus. Jēzus, redzēdams viņu guļošu un zinādams, ka tādā stāvoklī viņš jau ir ilgu laiku, tam jautāja: "Vai tu gribi klūt vesels?" Slimais viņam atbildēja: "Kungs, man nav cilvēka, kurš mani ienestu ūdenī, kad tas tiek sakustināts, bet, kamēr es tur nokļūstu pats, cits nokāpj pirms manis." Jēzus viņam sacīja: "Celies, ņem savu gultu staigā!" Un tādēļ šis cilvēks kļuva vesels un ņēma savu gultu un staigāja; bet todien bija sabats. Tad jūdi sacīja izdziedinātajam: "Ir sabats, tu nedrīksti nest savu gultu!" Bet viņš tiem atbildēja: "Kas mani darīja veselu, man teica: ņem savu gultu un staigā!" Tie viņam jautāja: "Kurš ir tas cilvēks, kas tev teica: ņem un staigā?" "Bet izdziedinātais nezināja, kurš tas ir, jo Jēzus nozuda pūlī, kas tajā vietā bija. Pēc tam Jēzus to atrada templī un viņam sacīja: "Redzi, tu esi kļuvis vesels, negrēko vairs, lai tev nenotiek kas ļaunāks." Tad šis cilvēks aizgāja un sacīja jūdiem, ka Jēzus ir tas, kas viņu darījis veselu."

Domu grauds

„ Kungs, palīdzi mums pieņemt ikdienas sāpes un pretrunas kā iespēju pilnveidoties un kļūt vairāk līdzīgiem Tev. Dari mūs spējīgus iet tām cauri pacietīgi un drosmīgi, paļaujoties uz Tavu atbalstu. Liec mums saprast, ka tikai bieži mirstot pašiem sev, atsakoties no savām egoistiskajām vēlmēm, mēs varam nonākt pie pilnīgākas dzīves, jo tikai nomirstot kopā ar Tevi, mēs varam augšāmcelties kopā ar Tevi."

Māte Terēze

Zirņu biezenis

Šķeltos zirņus vāra nelielā ūdens daudzumā, kamēr tie izšķīst un veidojas biezenis. Var pievienot eļļu vai sviestu. Ēd ar marinētiem gurķiem.

Nabadzīgā Bērna Jēzus māsas


Gavēņa kalendārs: 23. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Jņ 4, 43-54):

"Pēc divām dienām Jēzus aizgāja no turienes un devās uz Galileju. Jo pats Jēzus gan bija apliecinājis, ka pravietis savā tēvu zemē nav cieņā. Kad nu Viņš atnāca Galilejā, tad galilieši Viņu uzņēma, jo tie bija redzējuši visu, ko Viņš svētkos darīja Jeruzalemē, jo arī viņi paši bija bijuši svētkos. Tad Jēzus atkal nāca Galilejas Kānā, kur Viņš ūdeni bija pārvērtis vīnā. Un bija kāds ķēniņa galminieks, kuram Kaparnaumā bija slims dēls. Izdzirdis, ka Jēzus ir atnācis no Jūdejas uz Galileju, tas nāca pie Viņa un lūdza, lai Viņš noietu un dziedinātu viņa dēlu, kurš bija pie miršanas. Tad Jēzus viņam sacīja: Ja jūs zīmes un brīnumus neredzat, jūs neticat." Ķēniņa galminieks sacīja Viņam: "Kungs, nāc, pirms mans dēls mirst!" Jēzus tam sacīja: "Ej, tavs dēls ir dzīvs!" Cilvēks noticēja vārdiem, ko sacīja Jēzus, un aizgāja. Viņam vēl ejot, pretī nāca viņa kalpi un tam pavēstīja: "Tavs dēls ir dzīvs!" Tad Viņš tiem vaicāja, kurā brīdī dēlam kļuvis labāk. Tie Viņam sacīja: "Vakar ap septīto stundu drudzis viņu atstāja. Tad tēvs saprata, ka tas noticis brīdī, kad Jēzus viņam sacīja:"Tavs dēls ir dzīvs!" Un viņš kļuva ticīgs pats un viss viņa nams. Šī bija jau otrā zīme, ko Jēzus darīja, no Jūdejas atnācis Galilejā."

Domu grauds

„Pārbaudījumi, kuriem Dievs jūs pakļauj un pakļaus atkal, ir labvēlības apliecinājumi; tie ir dārgakmeņi dvēselei. Ziema paies, un drīz pienāks bezgalīgs pavasaris, jo skaistāks tāpēc, ka iepriekš būs plosījušās niknas vētras." Tēvs Pio

Karstie makaronu & vistas salāti

200 g makaronu; 200 g vistas filejas; 100 g cukini; 50 g puravu; 2 ķiploka daiviņas; 100 g saldā krējuma; sāls, pipari u.c. garšvielas

Novāra atsevišķi makaronus. Uz karstas pannas liek strēmelītēs sagrieztu vistas fileju, nedaudz apcep, pievieno smalki strēmelītēs sagrieztus cukini, burkānus, puravus un sakapātu ķiploku. Nedaudz apcep, pieliek sāli, piparus un citas garšvielas. pievieno novārītos makaronus. Beigās pārlej ar saldo krējumu. 10 minūtes sautē un - gatavs!

Sandijs Volinskis, Rīgas arhibīskapa un kūrijas pavārs


Gavēņa kalendārs: 22. diena

Šodienas Evaņģēlijs: (Lk 18, 9-14)

"Dažiem, kas sevi uzskatīja par taisniem, bet pārējos nicināja, Jēzus stāstīja šādu līdzību: "Divi cilvēki ienāca templī Dievu lūgt, viens bija farizejs un otrs - muitnieks. Farizejs, nostājies savrup, lūdza tā: Dievs, es tev pateicos, ka neesmu kā pārējie cilvēki - laupītāji, ļaundari, laulības pārkāpēji vai arī kā šis te muitnieks; es gavēju divreiz nedēļā un dodu desmito tiesu no visa, ko iegūstu. Bet muitnieks, attālāk stāvēdams, neuzdrošinājās pat acis pacelt uz debesīm, bet sitot sev pie krūtīm, sacīja: Dievs, esi man grēciniekam žēlīgs! Es jums saku: šis nogāja savās mājās attaisnots, bet tas otrs ne, jo katrs, kas pats sevi paaugstina, tiks pazemots, bet, kas sevi pazemina, tiks paaugstināts."

Domu grauds

„Viss, kas manī ir - vājums un spēks, - lai slavē Tevi, Kungs!" Sv. Faustīne

Kišs ar tunci (3 personām)

250 g miltu, 125 g sviesta, 0, 125 l ūdens;
200 g tunča, 200 g rīvēta siera, 6 olas, 3 tomāti, 0,1 l piena, sāls, pipari

Mīklai: miltus sajauc ar sāli; sviestu sagriež kubiciņos un iemaisa miltos. Pievieno aukstu ūdeni un ar rokām mīklu samīca. Tad to saveļ apaļā kukulītī un uz 2 stundām atstāj. Pēc tam mīklu ieklāj veidnē ar augstām malām. Uz mīklas kārto tunci un šķēlēs sagrieztus tomātus (iepriekš tiem uzkaisa sāli un uzlej olīveļļu). Olas sakuļ, tām pievieno remdenu pienu, sāli un piparus, un ar šo maisījumu pārlej tunci un tomātus. Pārkaisa ar rīvēto sieru. Nepārklātās mīklas malas iesmērē ar olu. Cep cepeškrāsnī 200° C 40 minūtes. Pasniedz ar zaļajiem salātiem.

"Pro Sanctitate" māsas


Gavēņa kalendārs: 21. diena

No šodienas Evaņģēlija (Mk 12, 28b-34):

"Pie Jēzus piegāja viens no Rakstu zinātājiem un Viņam jautāja: "Kurš bauslis ir pirmais no visiem baušļiem?" Jēzus atbildēja: "Pirmais ir: "Klausies, Izraēl, - Kungs, mūsu Dievs, ir viens Kungs. Tev būs mīlēt Kungu, savu Dievu, no visas savas sirds, no visas savas dvēseles, no visa sava prāta un no visa sava spēka!" Otrais ir šis: "Tev būs mīlēt savu tuvāko kā sevi pašu!""

Domu grauds

„Jūsos Jēzus šodien grib vēlreiz īstenot savu pilnīgo padevību Tēvam. Ļaujiet Viņam to darīt. Nav svarīgi, kā jūs jūtaties, ja vien Viņš jūtas labi jūsos ... padevība kādam, ko mīlam, ir vairāk nekā pienākums - tā ir svētlaime." Māte Terēze

Zivs grieķu gaumē

Uz pannas apcep 1 sagrieztu sīpolu, pievieno 6 sarīvētus burkānus un 3 sarīvētas pētersīļa saknes (rīvētas uz biešu rīves). Pielej nedaudz ūdens un zem vāka sautē, kamēr dārzeņi kļūst mīksti. Tad pieber sāli un piparus un pēc garšas pieliek tomātu pastu. Samaisa un vēl dažas minūtes pasutina, tad atdzesē. Pusi no sagatavotā ieliek traukā, kurā zivs tiks pasniegta, un uz tā kārto gabalos sagrieztu, ar pipariem un sāli (vai zivju garšvielām) iesmērētu un pannā izceptu zivi bez asakām (piemēram, pangasiju vai heksu). Tad pa virsu liek otro sautējuma daļu un atstāj uz nakti, lai ievelkas.

Dominikāņu māsas Kuldīgā


Gavēņa kalendārs: 20. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Lk 11, 14-23):

Tajā laikā Jēzus izdzina ļauno garu, kas bija mēms. Un notika, ka, tiklīdz ļaunais gars bija izgājis, mēmais sāka runāt. Un ļaudis brīnījās.

Tomēr daži no viņiem sacīja: "Viņš ļaunos garus izdzen ar Belcebula, ļauno garu valdnieka, spēku." Un citi kārdinādami prasīja no Viņa zīmi no debesīm.
Bet Jēzus, zinādams viņu domas, sacīja tiem: "Ikviena valsts, kas sevī ir sašķēlusies, aiziet bojā, un nams uz nama sagrūst. Tātad, ja arī sātans ir sevī sašķēlies, kā tad spēs pastāvēt viņa valsts?

Jūs taču sakāt, ka ļaunos garus Es izdzenu ar Belcebula spēku. Bet, ja Es ļaunos garus izdzenu ar Belcebula spēku, ar kā spēku tad izdzen tos jūsu dēli? Tādēļ viņi būs jūsu tiesātāji. Bet, ja Es ļaunos garus izdzenu ar Dieva pirkstu, tad patiesi pie jums ir atnākusi Dieva valstība.
Ja stiprais apbruņojies sargā savu namu, tad viņa īpašums ir drošībā. Bet, ja atnācis par viņu stiprāks to uzvarēs, tas paņems visus viņa ieročus, uz kuriem viņš bija paļāvies, un izdalīs viņa laupījumu.

Kas nav ar mani, tas ir pret mani; un, kas ar mani nevāc kopā, tas izbārsta."

Domu grauds

„Nevajadzīgās domas jāatmet pavisam maigi, it kā mēs to darītu aiz mīlestības, nevis aiz cīņas nepieciešamības." Sv. Francisks no Sales

Veselīgām gavēņa brokastīm

Auzu pārslas sajauc ar klijām, linsēklām, diedzētiem rudzu graudiem un saulespuķu sēklām. Visu pārlej ar siltu ūdeni un uzbriedina. Pievieno sāli un sviestu.

Sandijs Volinskis, Rīgas arhibīskapa un kūrijas pavārs


Gavēņa kalendārs: 19. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Mt 5, 17-19)

"Nedomājiet, ka Es esmu atnācis atmest bauslību vai praviešus, es neesmu nācis tos atmest, bet piepildīt. Jo patiesi Es jums saku: iekāms debesis un zeme zudīs, pat vismazākais burts vai rakstu zīme nezudīs, līdz tas viss notiks. Kas atmetīs kaut vienu no šiem vismazākajiem baušļiem un tā mācīs cilvēkus, tas tiks saukts par vismazāko Debesu valstībā, bet kas tos pildīs un mācīs, tas tiks saukts par varenu Debesu valstībā."

Domu grauds

"Ir jāatdarina Kristus. Lai tas izdotos, ik dienas neatlaidīgi jāapcer Evaņģēlijs. No šīs apceres dzimst mīlestība uz Jēzu un dziļas ilgas rīkoties tāpat kā Viņam." Tēvs Pio

Pupiņu salāti

Novāra sviesta pupiņas (ja tās ir lielas, tad sagriež gabaliņos). Novāra burkānus un sagriež kubiciņos. Tāpat sagriež arī papriku un marinētu gurķi. Sakāpu vārītu olu. Visu samaisa, pievieno eļļu vai majonēzi un tomātu mērci.

Nabadzīgā Bērna Jēzus māsas


Gavēņa kalendārs: 18. diena

No šodienas Evaņģēlija (Mt 18, 21-35):

"Pēteris, piegājis pie Jēzus, jautāja: "Kungs, cik reižu man ir jāpiedod savam brālim, kas grēko pret mani? Vai līdz septiņām reizēm?"

Jēzus viņam atbildēja: "Es tev nesaku līdz septiņām, bet līdz septiņdesmit reižu pa septiņām.""

Domu grauds

"Kad jūs sastopat kādu cilvēku bez smaida uz lūpām, tad dāvājiet viņam savu smaidu!" Māte Terēze

Ķirbju krēmzupa ar rupjmaizes grauzdiņiem Rīgas gaumē

600 g ķirbja; 200 g sīpolu; 1l piena; 200 g rupjmaizes

Karstā katlā ielej nedaudz eļļas - apmēram 50 g. Tad katlā liek apcepties rupji sagrieztus sīpolus, pēc tam - rupji sagrieztu ķirbi. Pielej nedaudz ūdens un visu pasautē apmēram 20 min. Pielej pienu, visu uzvāra, pieliek sāli. Tad ar rokas blenderi sakuļ, līdz masa kļūst viendabīga un nav kunkuļu. Atsevišķi apcep grauzdiņus ar ķiplokiem. Ēdot, uzber pa virsu grauzdiņus (var bērt arī zaļumus, apgrauzdētas ķirbju sēklas).

Sandijs Volinskis, Rīgas arhibīskapa un kūrijas pavārs


Gavēņa kalendārs: 17. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Lk 4, 24-30):

Nonācis Nācaretē, Jēzus sinagogā sacīja ļaudīm: "Patiesi, Es jums saku: neviens pravietis nav labvēlīgi uzņemts savā tēvijā. Es jums saku patiesību: daudz atraitņu Izraēlī bija Elija laikā, kad debesis palika aizslēgtas trīs gadus un sešus mēnešus, tā ka visā zemē valdīja liels bads; tomēr Elijs ne pie vienas no tām netika sūtīts, tikai pie atraitnes Sidonas Sareptā. Un daudz spitālīgo Izraēlī bija pravieša Eliseja laikā, bet neviens no viņiem netika šķīstīts, tikai sīrietis Nāmans."

To dzirdot, visi sinagogā iedegās dusmās. Viņi pietrūkās no vietām, izmeta Jēzu no pilsētas un aizveda līdz pat kalna kraujai, uz kura viņu pilsēta bija celta, lai Viņu nogrūstu lejā. Bet Jēzus, izgājis starp tiem, attālinājās.

Domu grauds

"Ikvienam, kas atdarina Kristu pilnībā, ir jādalās ar Viņu arī ciešanās." Tēvs Pio

Kartupeļu pankūkas

1 kg kartupeļu; 1 burkāns; 2 olas; 1 ēdk. mannā; 1 liels sīpols, sāls, pipars, baziliks.

Kartupeļus, burkānu un sīpolu sarīvē uz smalkas rīves. Pievieno olas, mannu un garšvielas. Cep eļļā uz sakarsētas pannas.Pasniedz ar krējumu, kefīru vai jogurtu.

Bērniņa Jēzus māsas karmelītes Gulbenē


Gavēņa kalendārs: 16. diena

No šodienas Evaņģēlija (Lk 15, 1-3.11-32):

""Es celšos, iešu pie sava tēva un sacīšu viņam: "Tēvs, es sagrēkoju pret Debesīm un pret tevi un vairs neesmu cienīgs saukties par tavu dēlu. Pieņem mani kā vienu no saviem algādžiem!"" Un piecēlies viņš gāja pie sava tēva.

Bet, kad viņš vēl bija tālu, viņu ieraudzīja viņa tēvs un iežēlojās, un, izsteidzies pretī, krita viņam ap kaklu, un viņu noskūpstīja. Bet dēls viņam sacīja: "Tēvs, es sagrēkoju pret Debesīm un pret tevi. Es vairs neesmu cienīgs saukties par tavu dēlu!"

Bet tēvs sacīja saviem kalpiem: "Steigšus atnesiet vislabākās drēbes un apģērbiet viņu, uzvelciet viņam rokā gredzenu un kājās sandales! Atvediet nobarotu teļu un nokaujiet, un mēs ēdīsim un dzīrosim, jo šis mans dēls bija miris un ir atkal dzīvs, bija pazudis un ir atradies." Un viņi sāka līksmoties."

Domu grauds

"Kristiešu Dievs ir pārvērtību Dievs. Atdodiet Viņam savas bēdas, un jūs to vietā izjutīsiet mieru. Atstājiet Viņa ziņā savu izmisumu, un jums paliks cerība." Tēvs Pio

Kaimiņienes salāti

Vārīti makaroni - lielie „gliemežvāki";
Nedaudz olīvu (melno un zaļo);
Sagriezti marinēti šampinjoni;
Ķiplociņš - smalki sakapāts;
Sagriezti pētersīļi un seleriju kāti;
Salātu mērce vai arī olīveļļa ar citronu un sāli.

Salātu proporcijas var variēt pēc apstākļiem, var piegriezt arī papriku. Ļoti patīkamu garšu salātiem piedod tieši ķiplociņš!

Māsas kalpones

P.S. Šos salātus māsām iemācīja gatavot no Indonēzijas atbraukusī kaimiņiene.


Gavēņa kalendārs: 15. diena

No šodienas Evaņģēlija (Lk 1, 26-38)

"Dievs sūtīja eņģeli Gabriēlu uz Galilejas pilsētu, kas saucās Nācarete, pie Jaunavas, kas bija saderināta ar vīru, vārdā Jāzeps, no Dāvida cilts. Un Jaunavas vārds bija Marija. Un eņģelis, ienācis pie viņas, sacīja: "Esi sveicināta, žēlastības pilnā, Kungs ir ar tevi!" Viņa izbijās par šiem vārdiem un domāja, kas tas varētu būt par sveicienu. Bet eņģelis viņai sacīja: "Nebīsties, Marija, jo tu esi atradusi žēlastību pie Dieva. Redzi, tu ieņemsi un dzemdēsi Dēlu, un Viņu nosauksi vārdā Jēzus. Viņš būs liels, un Viņu sauks par Visaugstā Dēlu, un Kungs Dievs Viņam dos Viņa tēva Dāvida troni. Un Viņš valdīs pār Jēkaba namu mūžīgi, un Viņa valstībai nebūs gala."" 

Domu grauds 

"Paņem, Kungs, un pieņem visu manu brīvību,
manu atmiņu, manu prātu un visu manu gribu -
visu, kas man ir un visu, kas man pieder.
Tas viss ir Tevis dots!
To visu Tev tagad atdodu, Kungs;
Tas viss tagad ir Tavs,
Rīkojies ar to pēc savas gribas!
Dod man tikai savu mīlestību un žēlastību,
jo ar to man ir gana."

Sv. Ignācijs no Lojolas

Biezpiena deserts ar dzērveņu mērci

400 g vājpiena biezpiena, 50 g rozīņu, 50 g žāvētu plūmju, 50 g žāvētu aprikožu, 100 g dzērveņu, 200 g cukura

Biezpienu sajauc ar siltā ūdenī uzbriedinātiem žāvētiem augļiem un cukuru. Dzērvenes ar cukuru sakuļ ar blenderi un pievieno ūdeni. Biezpienu ar žāvētajiem augļiem pasniedz dzērveņu mērcē.

Sandijs Volinskis, Rīgas arhibīskapa un kūrijas pavārs


Gavēņa kalendārs: 14. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Lk 16, 19-31):

Tajā laikā Jēzus sacīja farizejiem: "Bija kāds bagāts cilvēks, kas ģērbās purpurā un smalkos au­dumos un ik dienas lepni dzīroja. Bet pie viņa durvīm gulēja kāds nabags, vārdā Lācars. Viņš bija pārklāts vātīm un ilgojās remdēt izsalkumu ar to, kas nokrita no bagātnieka galda. Bet suņi nāca un laizīja viņa augoņus.

Un notika tā, ka nabags nomira un eņģeļi viņu aiznesa Ābrahama klēpī. Un nomira arī bagātnieks un tika apbedīts. Un ellē viņš, ciezdams mokas, pacēla savas acis un no tālienes ieraudzīja Ābrahamu un Lācaru viņa klēpī. Un viņš saukdams sacīja: "Tēvs Ābraham, apžēlojies par mani un sūti Lācaru, lai viņš iemērc sava pirksta galu ūdenī un atvēsina manu mēli, jo es ļoti ciešu šajās liesmās."

Bet Ābrahams atbildēja: "Atminies, dēls, ka tu savus labumus saņēmi savā dzīvē, bet Lācars turpretī ļaunu. Un tagad viņš šeit tiek iepriecināts, bet tu ciet mokas. Un turklāt starp mums un jums atrodas dziļš bezdibenis, lai tie, kas no šejienes gribētu aiziet pie jums, to nevarētu, nedz arī no turienes kāds spētu atnākt pie mums."

Bet viņš sacīja: "Tad es lūdzu tevi, tēvs, lai tu viņu aizsūtītu uz mana tēva namu - man taču ir pieci brāļi -, lai viņš tos brīdina, ka arī viņi nenonāktu šajā moku vietā!" Bet Ābrahams atbildēja: "Viņiem ir Mozus un pravieši. Lai klausa tos!" Bet viņš sacīja: "Nē, tēvs Ābraham! Bet, ja kāds no mirušajiem aizietu pie viņiem, tad gan viņi atgrieztos." Bet Ābrahams viņam sacīja: "Ja viņi neklausa Mozu un praviešus, tad viņi neticēs, pat ja kāds no mirušajiem augšāmceltos.""

Domu grauds

"Ja mūžīgās dzīves īstā būtība ir skatīt Dievu, piederēt Dievam, tad mūsu dzīve kā galveno nodarbību jau šai saulē ietver kontakta meklējumus ar Dievu". Tēvs Marija Eugēnijs no Bērna Jēzus

Spēcinošai gavēņa maltītei

Atsevišķi novāra griķus un pupiņas, uz pannas sacep sīpolus ar eļļu. Visu samaisa un uzkarsē uz pannas. Gatavs!

Diakons Gunārs Konstantinovs


Gavēņa kalendārs: 13. diena

No šodienas Evaņģēlija (Mt 20, 17-28):

"Ja kāds starp jums gribētu kļūt liels, tas lai kļūst jūsu kalps! Un, ja kāds gribētu starp jums būt pirmais, lai ir jūsu vergs! Tāpat arī Cilvēka Dēls nav nācis, lai Viņam kalpotu, bet lai pats kalpotu un atdotu savu dzīvību daudzu atpirkšanai."

"Cilvēks vispilnīgāk sevi apliecina, ziedojot sevi." Jānis Pāvils II

Zivs mērcē

Zivs fileju sagriež gabaliņos, apviļā miltos un olā, apcep un kārto dziļā, lēzenā traukā. Pannā apcep sarīvētus burkānus, pievieno tomātu mērci, tad atstāj brīdi sautēties. Pēc tam pievieno saldo krējumu, samaisa, un mērci pārlej zivij. Pa virsu var likt gredzenos sagrieztus sīpolus.

Ina Čopa, Jelgavas diecēzes bīskapa un kūrijas pavāre


Gavēņa kalendārs: 12. diena

No šodienas Evaņģēlija (Mt 23, 1-12):

"Kas ir lielākais starp jums, tas lai ir jūsu kalps! Bet, kas sevi paaugstinās, tas tiks pazemināts, un, kas sevi pazeminās, tas tiks paaugstināts."

Domu grauds

"Mīlot un kalpojot cilvēkiem, mēs atklājam Dieva bezgalīgo mīlestību un lielumu. Gavēt - tas nenozīmē atturēties tikai no ēdieniem. Gavēnī mēs esam aicināti censties kļūt līdzīgākiem Dievam: saskatīt citu cilvēku vajadzības, palīdzēt citiem nelaimē. Dievs mūs tiesās pēc mīlestības. Tāpēc arī centīsimies mīlēt citus cilvēkus, redzot viņu vajadzības un ciešanas." Bīskaps Ārvaldis Andrejs Brumanis

Grūbu grūdenis

300 g grūbu, 150 g kūpināta šķiņķa, 100 g sīpolu, 150 g kartupeļu, piens, sāls, pipari

Grūbas vāra ūdenī. Kad tās piebriedušas, pielej pienu pēc vajadzības, pievieno kubiciņos sagrieztus un apceptus sīpolus ar šķiņķi. Pēc tam pieliek kartupeļus, kas tāpat sagriezti kubiciņos. Pievieno sāli un piparus.

Padoms: pirms vārīšanas grūbas ieteicams paturēt ūdenī un uzbriedināt.

Sandijs Volinskis, Rīgas arhibīskapa un kūrijas pavārs


Gavēņa kalendārs: 11. diena

No šodienas Evaņģēlija (Lk 6, 36-38):

"Esiet žēlsirdīgi, kā arī jūsu Tēvs ir žēlsirdīgs. Netiesājiet, un jūs netiksiet tiesāti; nepazudiniet, un jūs netiksiet pazudināti. Piedodiet, un arī jums tiks piedots. Dodiet, un jums tiks dots!"

Domu grauds

"Nav svarīgi, cik daudz mēs dodam. Svarīgi, cik daudz mīlestības mēs savā devumā ieliekam." Māte Terēze

Ķirbju pankūkas

1 kg ķirbja vai kabaču, 1 burkāns, 1 liels sīpols, 2 olas, 1 ēdkarote mannā, sāls, pipari, baziliks.

Ķirbi vai kabačus sarīvē uz rupjas rīves, nedaudz notecina sulu un pievieno 1 tējkaroti kartupeļu cietes. Pievieno smalki sarīvētu burkānu un sīpolu, pieliek olas, mannu un garšvielas. Cep eļļā uz sakarsētas pannas.

Bērniņa Jēzus māsas karmelītes Gulbenē


Gavēņa kalendārs: 10. diena

No šodienas Evaņģēlija (Mt 1:16, 18-21, 24a):

Jēzus Kristus piedzimšana notika tā: kad Viņa māte Marija bija saderināta ar Jāzepu, notika, pirms tie nāca kopā, ka viņa kļuva grūta no Svētā Gara. Bet Jāzeps, viņas vīrs, būdams taisns un negribēdams viņai darīt kaunu, taisījās viņu slepeni atstāt. Bet, viņam tā savā prātā domājot, redzi, Kunga eņģelis parādījās sapnī un sacīja: "Jāzep, Tu, Dāvida Dēls, nebīsties Mariju, savu sievu, ņemt pie sevis, jo, kas viņā iedzimis, ir no Svētā Gara. Viņa dzemdēs Dēlu, un tā Vārdu būs saukt Jēzus, jo Viņš atpestīs savu tautu no viņas grēkiem."

Domu grauds

„Pat ja man uz sirdsapziņas būtu visi iespējamie grēki, es ar nožēlā salauztu sirdi mestos Jēzus apskāvienos, jo zinu, cik ļoti Viņš mīl pazudušo dēlu, kas atgriežas pie Viņa."

Sv. Terēze no Lizjē

Granātābolu aproce

4-5 vārīti kartupeļi,4 vārīti burkāni,2 vārītas bietes, 3 vārītas un sasmalcinātas vistas kājiņas (ja kāds gavēņa laikā apņēmies neēst gaļu, ļoti labi šie salāti izdodas ar krabju nūjiņām vai sagrieztu siļķi), valrieksti, 1 l majonēzes (vislabāk „Provansas", lai ir biezāka konsistence),1 granātābols

Sāli - pēc vajadzības - var pielikt dārzeņu vārīšanas procesā.

Uz plata šķīvja uzliek glāzi un tai apkārt kārto salātus tā, lai veidojas aproce. Pirmajā kārtā liek sarīvētus kartupeļus un majonēzes slāni. Otrajā kārtā - sarīvētus burkānus un atkal majonēzi. Trešajā kārtā klāj vistas (alternatīvi - krabju vai siļķes) gabaliņus. Ceturtajā kārtā klāj sarīvētas bietes kopā sasmalcinātus valriekstus un glīti visu pārsmērē ar majonēzi kā glazūru. Izdekorē ar granātābola gabaliņiem, kas mirdz kā mazi briljantiņi mūsu aprocē. Un pirms pasniegšanas - glāzi, protams, izņemam ārā.

Ar šādiem dārzeņu salātiem, kas izskatās nedaudz pēc tortes, var nosvinēt svētā Jāzepa dienu!

Māsas kalpones


Gavēņa kalendārs: 9. diena

No šodienas Evaņģēlija: (Mt 5, 20-26)

"Ja tu nes savu dāvanu pie altāra un tur atminies, ka tavam brālim ir kas pret tevi, tad atstāj turpat altāra priekšā savu dāvanu un ej, vispirms izlīgsti ar savu brāli un tad nāc upurēt savu dāvanu! Steidzies salabt ar savu pretinieku (..)!"

Domu grauds

"Ja tu kādu nosodi, tad tev nav laika viņu mīlēt. Lūgšana mums dāvā tīru sirdi. Tā mūsu sirdi attīra. Un tīra sirds spēj redzēt Dievu." Māte Terēze

Risoto

Papriku, kukurūzu, saldētās pākšu pupiņas apcep dziļā pannā un pievieno klāt ūdenī 2 reizes noskalotus rīsus. Pēc tam visu samaisa un pārlej ar ūdeni tā, lai ūdens būtu 1-1,5 cm virs rīsiem. Pievieno garšvielas un atstāj sautēties neapmaisot. Kad rīsi gatavi, pievieno eļļu, visu samaisa un atstāj, lai nedaudz uzbriest. Pēc tam pasniedz galdā.

Ina Čopa, Jelgavas diecēzes bīskapa un kūrijas pavāre


Gavēņa kalendārs: 8. diena

No šodienas Evaņģēlija: (Mt 7, 7-12)

"Tajā laikā Jēzus sacīja saviem mācekļiem: "Lūdziet, un jums tiks dots; meklējiet, un jūs atradīsiet; klauvējiet, un jums tiks atvērts! Jo katrs, kas lūdz, saņem; un, kas meklē, tas atrod; un klauvētājam tiek atvērts."

Domu grauds

"Lūgšanā svarīgākais ir Dievs. Svarīgākais ir Kristus, kurš allaž atbrīvo radību no iznīcības verdzības un ved uz brīvību, uz Dieva bērnu godību. Svarīgākais ir Svētais Gars, kurš „nāk palīgā mūsu vājībai". Lūgšanu mēs vienmēr sākam ar domu, ka tā ir mūsu iniciatīva. Tomēr tā vienmēr ir Dieva iniciatīva mūsos." Jānis Pāvils II

Rupjmaizes - tomātu siera salāti

150 g Rankas rupjmaizes; 1 tomāts; 200 g Krievijas siera; 3 vārītas olas; 2 ķiploka daiviņas; dilles; 15% skābais krējums; sāls, pipari u.c. garšvielas

Maizi sagriež kubiciņos un uz pannas sviestā apgrauzdē kopā ar sasmalcinātiem ķiplokiem. Sieru sagriež apmēram cm reiz cm lielos kubiciņos, arī tomātu un olas griež kubiciņos. Dilles sakapā. Visu sajauc kopā, un samaisa ar krējumu. Salāti gatavi!

Sandijs Volinskis, Rīgas arhibīskapa un kūrijas pavārs


Gavēņa kalendārs: 7. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Lk 11, 29-32)

"Tajā laikā, ļaudīm pulcējoties kopā, Jēzus sāka runāt: "Šī cilts ir samaitāta cilts. Tā prasa zīmi, bet cita zīme tai netiks dota kā tikai Jonasa zīme. Jo, tāpat kā Jonass bija zīme ninīviešiem, tā Cilvēka Dēls būs šai ciltij. Dienvidu ķēniņiene piecelsies tiesā pret šīs cilts vīriem un viņus notiesās, jo viņa gāja no pasaules malas klausīties Salomona gudrību, bet šeit, lūk, ir vairāk nekā Salomons. Ninīves vīri piecelsies tiesā pret šo cilti un to notiesās, jo viņi, Jonasam sludinot, atgriezās no grēkiem, bet šeit, lūk, ir vairāk nekā Jonass."

Domu grauds

„Jēzus atklāj cilvēcei, ka Viņš ir tas, kas to paceļ pāri šai rūpju, prieku un baiļu dzīvei. Kas saprot Kristus mācību, jūtas kā putns, kurš nezināja, ka viņam ir spārni, bet tagad saprot, ka var lidot, ka var būt brīvs un vairs nav nekā, no kā baidīties." Ļevs Tolstojs

Ķirbju salāti

Izvēlas garšīgu ķirbi un sagriež kubiciņos. Ņem ābolus tādā pat daudzumā, cik ir ķirbja, un tāpat sagriež kubiciņos. Sajauc kopā, pievieno medu saldumam un sasmalcinātas cidonijas un/vai biezu dzērveņu sulu - skābumam, ļauj, lai medus skābajā vidē izšķīst. Uzrīvē muskatriekstu un kanēli. Visu sajauc un liek salātu bļodā. Garnē ar sasmalcinātiem lazdu riekstiem un valriekstiem.

P.S. Tēti un mammas, ja jums padomā saviem bērniem iemānīt iespējami lielākas svaiga ķirbja porcijas, salātus var garnēt ar šokolādes skaidiņām vai saldējumu! :)

Priesteris Andris Priede, Dr. Hist. Eccl.


Gavēņa kalendārs: 6. diena

No šodienas Evaņģēlija (Mt 6, 7-15):

"Tēvs mūsu, kas esi Debesīs, svētīts lai top Tavs vārds, lai atnāk Tava valstība, Tavs prāts lai notiek kā Debesīs, tā arī virs zemes! Mūsu dienišķo maizi dod mums šodien un piedod mums mūsu parādus, kā arī mēs piedodam saviem parādniekiem, un neieved mūs kārdināšanā, bet atpestī mūs no ļauna!"

Domu grauds

"Lūgšana ir mūsu labākais ierocis: tā ir atslēga, kas atver Dieva sirdi." Tēvs Pio

Zivs piena - dārzeņu mērcē

400 g saldētas zivs filejas; 100 g cukini; 100 g zaļo zirnīšu; piens; dilles

Pienā liek gabaliņos sagrieztu zivi, vāra; tad pievieno kubiciņos sagrieztu cukini, zaļos zirnīšus, sāli un dilles. Visu pavāra un iebiezina ar miltu tumi (tumei miltus sajauc ar aukstu ūdeni). Mērci var pasniegt kopā ar makaroniem, vārītām pupiņām, lēcām u.c.

Sandijs Volinskis, Rīgas arhibīskapa un kūrijas pavārs


Gavēņa kalendārs: 5. diena

No šodienas Evaņģēlija (Mt 25, 31-46):

"Patiesi, Es jums saku: ko jūs esat darījuši vienam no maniem vismazākajiem brāļiem, to jūs esat man darījuši.

Domu grauds

"Liec savu mīlestību dzīvā darbībā!" Māte Terēze

Kartupeļi sicīliešu gaumē (3 personām)

3 lieli kartupeļi; 2 sīpoli; 800 g nomizotu tomātu; olīveļļa; sāls, pipari, majorāns

Kartupeļus un sīpolus nomizo un sagriež 4 mm biezās šķēlēs. Sīki sagriež tomātus un tiem pievieno sāli un mazliet olīveļļas. Tad ieeļļo stikla trauku un tajā liek kārtu ar kartupeļiem, kārtu ar sīpoliem un kārtu ar tomātiem. Pārelj ar olīveļļu un pārkaisa ar majorānu. Pa virsu klāj pa vēl vienai kārtai ar kartupeļiem, sīpoliem un tomātiem. Atkal pārlej ar olīveļļu un pārkaisa ar majorānu. Tad liek Liek cepties cepeškrāsnī 200° C 50 minūtes. Pasniedz ar šķēlēs sagrieztu sieru.

„Pro Sancitate" māsas


Gavēņa kalendārs: 4. diena

No šodienas Evaņģēlija (Lk 5, 27-32):

Jēzus ieraudzīja muitnieku, vārdā Levi, sēžam pie muitas galda un sacīja viņam: "Seko man!" Un tas, atstājis visu, piecēlās un Viņam sekoja.

Domu grauds

„Vienīgais, ko Jēzus gaida no manis - lai es uzticētos Viņam, lai Viņā vienā es saliktu visu savu paļāvību, lai es veltītu Viņam visu sevi. Man ir jāatsakās no savām vēlmēm sevis pilnveidošanas darbā. Pat ja es jūtos kā kuģis bez kompasa, man ir pilnībā jāuzticas Viņam." Māte Terēze

Ķirbju biezeņzupa Jelgavas gaumē

0, 5 kg ķirbja; 1 sīpols, 1 burkāns, 2 ēdk. eļļas, 700 ml dārzeņu buljona, 125 g saldā krējuma; sāls un cukurs; zaļumi

Ķirbi, sīpolu un burkānu nomizo, sagriež kubiņos un atsevišķi apcep. Tad visu samaisa kopā, pielej buljonu un vāra 20 min. Pēc tam pielej klāt saldo krējumu, garšvielas un atkal uzvāra. Visu sablenderē. Pasniedz ar grauzdiņiem, zaļumiem un grauzdētām ķirbju sēklām.

Ina Čopa, Jelgavas diecēzes bīskapa un kūrijas pavāre


Gavēņa kalendārs: 3. diena

Šodienas Evaņģēlijs (Mt 9, 14-15):

Tajā laikā, kad Jēzus bija pārcēlies atpakaļ pār ezeru no geraziešu zemes, pie Viņa piegāja Jāņa mācekļi un jautāja: "Kāpēc mēs un farizeji bieži gavējam, bet Tavi mācekļi negavē?" Un Jēzus viņiem sacīja: "Vai kāzu viesi var būt noskumuši, kamēr līgavainis ir pie viņiem? Bet nāks dienas, kad no viņiem līgavainis tiks paņemts. Un tad viņi gavēs."

Domu grauds

"Vienmēr būsim godīgi un taisni savās domās un darbos, Dievam pievērstu sirdi. Neaizmirsīsim, ka atrodamies zemes virsū, lai iepazītu un mīlētu Kungu un vēlāk tiktu uzņemti Viņa godībā." Tēvs Pio

Gavēņa laika vienkāršais ēdiens

Sagriezti vārīti kartupelīši
Linsēklu eļļa (var nopirkt tirgū)
Sagriezts sīpols, sāls

Ļoti vienkārši un garšīgi! Var izmēģināt arī sagriezt rupjmaizīti garenos gabaliņos un mērcēt eļļā, uzberot sāli. Gavēņa laikā var pagaršot arī rapšu eļļu un iztēloties, kā izskatījās mūsu vecmāmiņu un vectētiņu gavēņa laika ēdienkarte.

Māsas kalpones


Gavēņa kalendārs: 2. diena

No šodienas Evaņģēlija (Lk 9, 22-25):

"Ja kāds grib man sekot, tas lai aizliedz pats sevi un ik dienas lai ņem savu krustu un seko man! Jo, kas gribēs savu dzīvību izglābt, tas to pazaudēs, bet, kas savu dzīvību pazaudēs manis dēļ, tas to izglābs. Jo, ko tas līdzēs cilvēkam, ja viņš iemantos visu pasauli, bet pats sevi pazaudēs vai nodarīs sev zaudējumu?

Domu grauds

"Dievs mūs aicina uz kristīgās dzīves pilnību. Viņš pazīst mūs katru personiski un zina, uz ko esam spējīgi. Tāpēc Dievs ir paredzējis līdzekļus, kā cīnīties ar paļāvības trūkumu, ar vājībām un grēkiem. Kā vienu no lielākajām varām Jēzus saviem apustuļiem ir devis varu piedot grēkus. Tāpēc arī Gavēnī centīsimies atgriezties pie Dieva, izlīgt ar Dievu un līdzcilvēkiem. Piedosim! Mainīsim savu domāšanas un rīcības veidu, ja Evaņģēlijs vēl nav mūsu dzīves mēraukla. Atjaunosimies garā! Viss nebeidzas ar nāvi un atgriešanos putekļos: cilvēka mērķis ir debesis." Bīskaps Ārvaldis Andrejs Brumanis

Veģetārā zupa

Sastāvdaļas: kāposti, burkāni, kartupeļi u.c. dārzeņi; rudzu graudi; auzu pārslas.

Katlā apcep kubiciņos sagrieztus kāpostus un burkānus, pārlej ar ūdeni, uzvāra; tad pieliek tāpat sagrieztus kartupeļus, pieber sāli. Beigās pievieno auzu pārslas un diedzētus rudzu graudus.

Sandijs Volinskis, Rīgas arhibīskapa un kūrijas pavārs


Gavēņa kalendārs: Pelnu trešdiena

No šodienas Evaņģēlija (Mt 6, 1-6.16-18)

"Kad tu lūgsi Dievu, ieej savā istabā un, aizslēdzis durvis, lūdz savu Tēvu, kas ir slepenībā. Un tavs Tēvs, kas redz arī noslēpumus, tev atlīdzinās. Un, kad jūs gavējat, neesiet saīguši kā liekuļi! Jo viņi savu seju padara drūmu, lai parādītos cilvēkiem kā gavētāji. Patiesi, Es jums saku: viņi savu algu jau saņēma. Bet tu, kad gavē, iesvaidi savu galvu un nomazgā savu seju, lai tu parādītos kā gavētājs ne cilvēku, bet gan sava Tēva priekšā, kas ir no­slēpumā. Un tavs Tēvs, kas redz arī noslēpumus, tev at­līdzinās."

Domu grauds

"Ārēji grēku nožēlas žesti ir vērtīgi, ja tie pauž iekšējo attieksmi un parāda stingru apņemšanos atteikties no ļaunuma un iet pa taisnīguma ceļu. Tā ir kristiešu askēzes dziļākā jēga."
Jānis Pāvils II

Recepte Pelnu dienas maltītei

Rupjmaizi sagriež kubiciņos un aplej ar linsēklu eļļu. Pasniedz māla traukā.
Iesaka: Nabadzīgā bērna Jēzus māsas