Šodienas datums: 27.01.2020  |  Vārda dienas: Ildze, Ilze, Izolde

Ģimene

„Neviens nav vientuļa sala”

2014. gada 14. februārī pl. 00 sāka darboties satikšnās vietne katoļiem katSat.lv latviešu valodā. Tā ir izveidojusies kā atzars lielākam, starptautiskam katoļu iepazīšanās portālam kathTreff.org, kas sākotnēji bija pieejams tikai vācu valodā, bet tagad ir arī ungāru, horvātu, u. c. valodās. kathTreff.org kopā līdz šim bija reģistrējušies ap 7000 dalībnieku un vairāk nekā 300 lietotāju jau salaulājušies.

2005. gadā šo portālu pēc Zalcburgas palīgbīskapa Andreasa Launa ierosinājuma izveidoja laulātais pāris Gudruna un Martins Kūgleri no Vīnes. Pagājušā gada nogalē viņu ģimenē piedzima ceturtā atvase, bet tas netraucē šogad Valentīna dienā sākt portāla darbību trīs jaunās valstīs, arī Latvijā.

Kā jūs paši iepazināties?
Martins (M.): Mēs iepazināmies, kopīgi darbojoties dzīvības aizstāvības jomā. Esmu nedaudz vecāks par Gudrunu un vadīju koučinga nodarbības darbā ar medijiem. Mēs uzreiz viens otru labi sapratām. Laikā, kad es Romā ieguvu papildus izglītību un Gudruna strādāja Briselē, dažus gadus draudzējāmies. Šajā laikā mēs daudz domājām par mīlestību un saderību. Dažas no šīm domām var lasīt Gudrunas grāmatā „Neviens nav vientuļa sala” („Niemand ist eine Insel”).

Kā jūs tiekat galā ar krīzēm laulības dzīvē?
M.: Runāt, runāt, runāt! Viens no svarīgākajiem jautājumiem, lai noskaidrotu, vai divi cilvēki sader kopā, ir tas, vai viens otru labi saprot, vai viens ar otru var labi sarunāties. Klausīties un saprast nav pašsaprotami. Sev jāpajautā: vai man katrs sīkums trīs reizes jāizskaidro, lai otrs to saprastu? Vai, ja es runāju par vienu problēmu, man pēkšņi rodas desmit citas? Tad būtu jau jāskan trauksmes zvanam! Gudruna un es ļoti daudz runājam viens ar otru, mūs ļoti vieno mūsu kopīgās intereses un esam uz viena viļņa. Tas iepriecina un bagātina mūsu attiecības.

Kā radās ideja veidot šo interneta iepazīšanās portālu?
Gudruna (G.): 2004. gada sākumā Zalcburgas palīgbīskaps Andreass Launs mūs lūdza padomāt, ko varētu darīt neprecēto labā. Garīgajās sarunās viņš bija bieži dzirdējis par to, cik nepieciešams ir atbalsts neprecētajiem, kuri ir vientuļi un bez cerības. „Vai Dievs mani nedzird? Vai Viņš neredz manas ilgas? Vai Viņš par mani ir aizmirsis,” viņi sev jautā. Bīskaps Launs gribēja beidzot ieteikt vairāk nekā „lūdzies un paļaujies”. To viņš saka joprojām, taču tagad vēl var pateikt: „Ir interneta portāls, kas arī tev var palīdzēt.” Kāds portāla biedrs mums vienreiz rakstīja: „Portālā kathTreff.org es iepazinos ar savu sievu un laulību liecinieci.” Tas mūs ļoti iepriecina, jo tas nozīmē, ka kathTreff.org var iegūt arī jaunus draugus. Draudzības pavada cilvēka dzīvi!

Ar kādu motivāciju Baznīcas hierarhijas pārstāvji (t. i., Zalcburgas palīgbīskaps) atbalstīja šo ieceri?
G.: Baznīca priecājas par laju ieguldījumu. Ar Kristības sakramentu esam saņēmuši arī atbildību, lai dotu pasaulei ko labu. Daudzi par to piemirst, taču arī laulības zvērestā to sakām! Baznīca Austrijā un Vācijā ļoti atbalsta mūsu darbību. Taču mēs kā laji to darām patstāvīgi. Ķelnes kardināls Maisners un ģimeņu bīskaps Kings no Sanktpeltenas pateicās mums ar publisku vēstuli un solīja portāla biedrus atbalstīt ar lūgšanām!

Pastāstiet kādu īpaši interesantu iepazīšanās stāstu!
M.: kathTreff.org ir jau vairākās valstīs. Kurš vēlas, var šo pakalpojumu izmantot arī pāri robežām. To darīja arī šie divi cilvēki: jau dažus mēnešus Ildiko bija kathTreff.org biedre. Viņa ir no Ungārijas, taču vairākus gadus dzīvoja un strādāja Austrijā. Ik pa laikam viņa satika jaukus cilvēkus, taču īstais viņu vidū nebija… Kad tika atvērta portāla versija ungāru valodā parkatt.hu, viņa aktivizēja savu starptautisko profilu. Īsi pēc tam ar viņu sazinājās Gabors – ungāriski! Viņi kādu laiku rakstīja viens otram vēstules, un drīz Gabors ieradās Vīnē viņu apciemot. Abi likās viens otram pievilcīgi un apprecējās, vēl pirms parkatt.hu svinēja savu gada jubileju! Kāzas notika Vīnē.

Kādas kļūdas, jūsuprāt, katoļu jaunieši visbiežāk pieļauj, cenšoties iepazīties un veidojot attiecības?
G.: Daži domā: man tikai jālūdzas, Dievs izdarīs visu pārējo. Tas īsti tā nav. Dievs mums ir devis prātu, lai arī paši rīkotos. Lūdzies tā, it kā viss būtu atkarīgs no Dieva, rīkojies tā it kā viss būtu atkarīgs no tevis – šis ir labs vadmotīvs.
Citi domā: ja vien viņš ir katolis, viss pārējais ir otršķirīgs. Tiesa, kopīga ticība un kristīgās vērtības ir brīnišķīga bāze, lai laulība izdotos, taču, jāsader kopā arī cilvēcīgi.

Kā būt godīgam internetā? Vai varat kaut ko ieteikt?
M.: kathTreff.org biedriem mēs iesakām: „Veidojiet godīgu aprakstu par sevi.” Vairākumā mājaslapu ir jāaizpilda sava profila informācija. Tai nevajadzētu būt „lētai” sevis cildināšanai, aprakstam vajadzētu būt pēc iespējas akurātam, tāpat kā jūsu dzīves ieskicējumam un to lietu aprakstam, ko labprāt darāt. Šī profila aizpildīšana ir maza un aizraujoša pašpārbaude, ko vislabāk pārrunāt ar kādu uzticamu cilvēku. Godīgums ir svarīgs! Nav nekāda ieguvuma otru ieinteresētu personu vilināt uz neīsta ceļa. Jāapraksta, kāds esmu, un nevis, kāds vēlos būt! Ja kādai sievietei ir liekais svars vai kāds vīrietis ir īsa auguma, tad vajadzētu to norādīt, citādi kāds, kuram tieši tas ir svarīgi, pēc pirmās satikšanās mājās dosies vīlies. Tikpat svarīgi ir nepadarīt sevi sliktāku, nekā esi patiesībā. Katram cilvēkam ir savas kļūdas un vājības, taču tās šeit nevajadzētu pārspīlēt, bet gan redzēt reālistiski. Šo jautājumu arī var uzticēt kāda drauga vērtējumam.

Vai internets kā iepazīšanās vide ir drosmīgajiem vai bailīgajiem un kautrīgajiem?
M.: Internets ir vieta visiem neatkarīgi no rakstura īpašībām. Iepazīšanās nosacījumi, protams, ir citādāki nekā ballītē vai darbavietā, kur tas notiek klātienē. Internets ir laba iespēja arī tiem, kuri ballītēs nav uzmanības centrā, jo bitos un baitos visi ir vienādi. Daži saka, ka viņiem ir patīkami, ka dzīvesdrauga meklējumi internetā ir nedaudz noslēgtāki. Draugi un radi nevar visu pastāvīgi novērot un iztaujāt. Jebkurā gadījumā satikšanās tiešsaistē padara dzīvi nedaudz aizraujošāku. Tā ir vēl viena iespēja dzīvesbiedra meklēšana, kas mūsdienās noteikti kļuvusi sarežģītāka.

Vai un kā jūs paši svinēsiet Valentīna dienu? Reizēm saka, ka svarīgi ir mīlestību izrādīt katru dienu, nevis vienreiz gadā.
G.: Mums nav nepieciešama kāda īpaša diena, lai sev atgādinātu par mūsu mīlestību, taču mēs izbaudām, ja ir iemesls kopīgi kaut ko izdarīt. Ikdienā dzīvesbiedram sanāk atvēlēt aizvien mazāk laika, jo visu citu ir grūtāk atlikt. Šogad mēs neko daudz nevarēsim darīt, jo nesen piedzima mūsu ceturtais bērns un, tā kā kathTreff.org startēs trīs jaunās valstīs, tad mums būs kopīgi jāgādā, lai viss labi darbotos. Tas ir arī viens no veidiem, kā izdzīvot mīlestību – kopīgi skatīties uz priekšu un kalpot cilvēkiem un Baznīcai!

Visiem katSat.lv interesentiem mēs vēlam daudz svētības, drosmes, izdošanos un lūdzam Dievam, lai Viņš svētī Latviju!


KBV 3(483)