Šodienas datums: 02.04.2020  |  Vārda dienas: Daiva, Daivis, Daira, Dairis

Ģimene

Pāvesta padomi saderinātajiem

Vai ir iespējams būt uzticīgiem visas dzīves garumā? Kā pārvarēt bailes pateikt „jā” vārdu? Kur meklēt laimīgas laulības dzīves atslēgu? Šos jautājumus svētā Valentīna dienā pāvestam uzdeva saderinātie. Sv. Pētera laukumā pulcējās vairāk nekā 25 000 jauniešu no 30 pasaules valstīm. Viņi ieradās uz tikšanos ar Svēto tēvu, lai svinētu Mīlestības svētkus. Saderināto atmiņas par to, kā viņi viens otru atrada, par viņu pirmo tikšanos, par pirmo skūpstu, bildinājumu, liecības par Dieva darbību viņu dzīvē mijās ar dziesmām un dejām. Visos stāstos izskanēja aicinājums nebanalizēt mīlestību, jo tā ir cēla un skaista dāvana.

Atbildot uz pirmo jautājumu par to, kā pārvarēt bailes pateikt „jā” vārdu uz mūžu, pāvests mudināja saderinātos ik dienas pilnībā uzticēties Kungam Jēzum un lūgt, lai Viņš vairo viņu mīlestību. Laimīgas laulības kritērijs nav tikai tās ilgums, kopā nodzīvotie daudzie gadi, bet tās kvalitāte.

Francisks aicināja pārdomāt, ko mēs saprotam ar vārdu „mīlestība”. Vai mīlestība ir tikai jūtas, psihofiziskais stāvoklis? Mīlestība ir attiecības. Līdz ar to tā var augt un aizvien vairāk padziļināties. Laulības dzīvi Svētais tēvs salīdzināja ar mājas celšanu uz stipriem pamatiem – nevis uz pārejošo emociju smiltīm, bet uz patiesās mīlestības klints. Šādas mīlestības avots ir Dievs. Šajā darbā jāiesaistās abiem laulātajiem. Viņu mājām jākļūst par mīlestības, palīdzības, cerības un atbalsta vietu. Kāds saderināto pāris lūdza Svētajam tēvam padomu, kā dzīvot laulībā, jo noteikti var runāt par ikdienas garīgumu. Atbildot pāvests sniedza trīs atslēgas vārdus: „Vai drīkstu?”, „paldies” un „piedod”. Viņš norādīja, ka kopdzīve ir māksla. Tas ir skaists ceļš, bet, pa to ejot, jāievēro noteikumi. „Vispirms jāiemācās vienmēr uzdot jautājumu: Vai drīkstu? Vai drīkstu to darīt? Vai tev patiktu, ka mēs tā darītu, ka tā audzinātu bērnus? Vai gribi šovakar kaut kur iziet? Tātad, lūgt atļauju nozīmē prast pieklājīgi ienākt cita cilvēka dzīvē. Tas nav viegli,” sacīja pāvests. Francisks piebilda, ka patiesu mīlestību neuzspiež ar varu. Mīlestības māsa ir pieklājība. Tā palīdz saglabāt mīlestību. Svarīgi ir prast arī pateikties. Svarīgi vienmēr apzināties, ka otrs cilvēks ir Dieva dāvana. Tāpēc esam aicināti teikt „paldies” Dievam un viens otram. Trešais atslēgas vārds ir „piedod”. Mēs visi daudzreiz kļūdāmies. No tā nevaram izvairīties, taču ir būtiski, lai mēs nenosodītu otru un nemēģinātu sevi instinktīvi attaisnot, bet iemācītos lūgt piedošanu. „Piedod par to, ka pacēlu balsi! Piedod, ka nokavēju! Piedod, ka šonedēļ par daudz klusēju vai biju par daudz pļāpīgs un nemācēju ieklausīties!” Pāvests atgādināja, ka arī tādā veidā ģimene attīstās. Visi zinām, ka nav perfektu ģimeņu, nav perfektu vīru, nav perfektu sievu. Visi esam grēcinieki. Tāpēc nekad nenoslēgsim dienu, nepalūguši piedošanu un neizlīguši. Ja iemācīsimies to darīt, tad tāda laulība pastāvēs – sacīja Svētais tēvs.