Šodienas datums: 05.04.2020  |  Vārda dienas: Vidaga, Aivija, Vija

Kultūra

Bobs Dilans un Jānis Pāvils II

Šogad Nobela prēmija literatūrā piešķirta ASV dzimušajam mūziķim un dziesmu autoram Bobam Dilanam, 13. oktobrī paziņoja Nobela komiteja. Nobela prēmija mūziķim piešķirta par jaunu poētisko izteiksmju radīšanu amerikāņu dziesmu tradīcijās.

Bobs Dilans ir dzimis ebreju ģimenē, bet 1970. gadu beigās kļuva par pārliecinātu kristieti. Viņš ierakstījis divus gospeļu albumus, kā arī viņa dziesmu tekstos jūtama Svēto Rakstu ietekme. Vairākas Dilana dziesmas veltītas kristietības tēmai, runājot ne tikai par Dievu, bet arī Svēto Garu, Jēzu Kristu un Jaunavu Mariju. Kopš 80. gadu vidus Bobs Dilans savās intervijās ir mēģinājis distancēties no reliģiskās pārliecības, tomēr joprojām uzskata, ka “pastāv augstāks spēks, un šī pasaule nav viss, jo ir vēl cita pasaule, kurā mēs reiz nokļūsim”.

Viens no ievērojamākajiem notikumiem Dilana karjerā bija 1997. gada uzstāšanās 23. Itālijas Nacionālajā Euharistiskajā kongresā Boloņā, kurā viņš spēlēja pāvestam Jānim Pāvilam II. Kongresā Dilans uzstājās ar dziesmām “Blowin’ in the Wind”, “Knockin' on Heaven's Door” un “A Hard Rain's A-Gonna Fall”; noslēgumā izskanot “Forever Young”. Dilana muzikālā uzstāšanās bija pamats sv. Jāņa Pāvila II uzrunai.

“Atbilde uz dziesmā uzdotajiem jautājumiem par dzīvi ir “vēja pūsmā’”. Tā ir patiesība!” – teica pāvests. – “Bet ne vējā, kas visu aizpūš projām tukšos virpuļos, bet vējā, kas ir Svētā Gara elpa un balss, balss, kas aicina un saka: ‘nāc!’

Tad pāvests atbildēja uz vienu no Dilana populārākajām dziesmu frāzēm: “Jūs dziedājāt: Cik daudz ceļu ir jāiet cilvēkam, pirms viņš ir cienīgs saukties par cilvēku? Es jums atbildu: viens! Cilvēkam ir tikai viens ceļš, un tas ir Kristus, kurš sacīja: “Es esmu ceļš” (Jņ 14:6). Viņš ir patiesības ceļš, dzīvības ceļš,” turpināja pāvests.

Pāvests Jānis Pāvils II arī slavēja dziedāšanu un to, cik tā ir patīkama Dievam. “Tā mūs aicina svētīt Viņa vārdu, līksmoties un priecāties kopā ar visu radību. Dziedāšana ir prieka pilnas sirds, kas apzinās Dieva klātbūtni, atbilde Viņam. Atbildes mājo Svētā Gara elpā.” 

Tulkots no www.radiovaticana.va