Šodienas datums: 26.05.2020  |  Vārda dienas: Varis, Eduards, Edvards

Politika

Par ko balsot Saeimas vēlēšanās?

LRKB IC vadītāja, Ingrīda Lisenkova, Dr. theol., Mg sc. soc.

Tas ir provokatīvs virsraksts. Baznīca nevar aģitēt par labu vienai vai otrai partijai. Ja kāds to dara, tad rīkojas pretēji Baznīcas mācībai. Taču vienlaikus Baznīcas mācībā ir skaidri uzsvērts, ka ikvienam ir pienākums doties uz vēlēšanām. Katoliskās Baznīcas katehismā lasām: „Pilsoņu pienākums ir sadarboties ar civilo varu sabiedrības labā patiesības, taisnības, solidaritātes un brīvības garā. (..) Pakļaušanās varai un līdzatbildība par kopējo labumu morāliski prasa maksāt nodokļus, piedalīties vēlēšanās, aizstāvēt valsti.” (2239, 2240)

Vēl ir vairākas dienas līdz 4. oktobrim, kad ievēlēsim Saeimu uz nākamajiem četriem gadiem. Protams, izvēle nav viegla, tā vien gribas teikt: „Bet nav jau par ko balsot!” Šeit veselīgu attieksmi var gūt no ziņu portāla politikas nodaļā strādājošā žurnālista Marka Jermaka, kurš intervijā „Katoļu Baznīcas Vēstnesim” saka: „Politika no vienas puses ir ļoti aizraujoša, bet ar laiku izveidojās veselīga distance, nepārspīlējot ar negācijām, cik tur viss ir netīri, jo politikā darbojas tie paši cilvēki, kā mēs (..) Es nezinu, kāpēc mēs sevi neatpazīstam politiķos, ka tās situācijas, kas tur notiek, ir mūsu dzīves situācijas – kāds kādu nodod, kāds kaut ko apsola un neizdara...”  

Jaunām meitenēm, kas gaida „princi baltā zirgā”, mēdz teikt – ideālu cilvēku nav, izvēlies labāko, kas ir tev līdzās. To pašu arī iesaku vēlētājam – izvēlies tos politiķus, kas ir labākie no „piedāvājumā” esošajiem.

Līdz vēlēšanām ir vēl vairākas dienas. To laikā vērts atvēlēt laiku, lai rūpīgi iepazītos ar partiju programmām un kandidātu sarakstiem un izlemtu atbildīgi, to iespēju robežās, ko dažādi informatīvie rīki mums piedāvā.

Radio viena pēc otras skan politiskās partijas, uz afišu stabiem redzamas partiju vadošo cilvēku sejas. Taču reklāma nav gluži tas avots, kuram vajadzētu uzticēties. To ir veidojuši reklāmas speciālisti, kas ir izpētījuši, ko mēs, vēlētāji, no politiķiem sagaidām. Un tad šajā reklāmas laukumā vai radio klipā izveido āķi, uz kura mums, ļaujoties emocionālam impulsam, būtu jāuzķeras. Protams, arī reklāmas ļauj kaut ko saprast par partiju. Tomēr ļoti uz to nevajadzētu paļauties.

Vērtīgāks informācijas avots ir žurnālistu un dažādu nevalstisko organizāciju sagatavotais saturs. Protams, jāņem vērā, ka dažkārt arī žurnālisti un šķietami neitrālas organizācijas īstenībā strādā kādas vienas politiskās partijas labā. Nemaz neskatoties uz mērķtiecīgām melošanas kampaņām, jāatceras, ka arī žurnālists ir tikai cilvēks, kuram ir savas simpātijas un būt 100% objektīvam ir grūti. Tāpēc jālasa vērīgi un kritiski. Ja aizdomīgi daudz laba ir tikai par vienu partiju vai deputāta kandidātu un par pārējām neticami daudz kritiska, vērts pašam kļūt kritiskākam pret informācijas avotu. Arī lielie skandāli, kas iznirst īsi pirms vēlēšanām, visbiežāk ir kāda politiskā pretinieka darbs. Tas nenozīmē, ka skandālam nav nekāda pamata, tomēr vai tā atspoguļošanā ir ievērots samērīgums? Par to vērts aizdomāties.

Kur konkrēti meklēt informāciju?

Pirmkārt, Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā www.cvk.lv var iepazīties ar visu partiju programmām un kandidātiem: http://sv2014.cvk.lv/saraksti/. Tostarp ir pieejama arī plašāka informācija par visiem kandidātiem, ko katrs pats ir norādījis: http://sv2014.cvk.lv/saraksti/kandidati.html.

Otrs vērtīgs resurss ir sabiedriskā labuma biedrības „Uz delnas” izveidotā interneta platforma www.kandidatiuzdelnas.lv. Tajā ir analizētas un vērtētas visas partijas un ļoti daudzu deputātu kandidātu rīcība senākā un nesenākā pagātnē. Vērtējums lielākoties balstās uz tām vērtībām, kas saistītas ar godprātīgu amatpersonas pilnvaru izmantošanu. Noteikti vērts papētīt „Kandidātu anti-topu”, kurā nepatīkama informācija apkopota par visu partiju kandidātiem un neuzbāzīgi, ļaujot lietotājam pašam spriest, vai konkrētie pārkāpumi ir nozīmīgi vai nē.

Kandidatiuzdelnas.lv blogu sadaļā arī var atrast interesantus rakstus, kas rosina uz pārdomām. Piemēram, blogeris Vilmārs Vītoliņš, izvēloties, par ko balsot, iesaka šādu metodi: „Iedomājieties, ja jums būtu tiesības izvēlēties tikai vienu kandidātu, un šis kandidāts ieņemtu visus simts deputātu mandātus, simboliski sadalot savus spēkus un kompetences pēc skaita pa pašreizējām frakciju robežām ar pašreizējo frakciju politiku. Kādu Jūs tad iztēlotos Saeimu un mūsu valsti? Vai frakcijas spētu sadarboties, vai varētu izveidot Ministru Kabinetu? Kāds būtu priekšstats par Latviju starptautiski? Kā tiktu risinātas domstarpības? Vai tiktu meklēti kompromisi vai vairākums despotiski nospiestu mazākumu?”

Noteikti atvēliet laiku šai mājas lapai pirms 4. oktobra. Tā jūs paplašināsiet savas zināšanas par mūsu politiķiem un atgādināsiet viņu darbus, kas varbūt jau piemirsušies.

Vērtīgs resurss ir Latvijas Sabiedriskā medija veidotais portāls www.lsm.lv, kur publicēti Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas žurnālistu sagatavoti sižeti un analīze, kas palīdz iepazīt partijas un deputātu kandidātus. Speciālā sadaļā „Saeimas vēlēšanas 2014” ir apkopoti visi materiāli: http://www.lsm.lv/lv/temas/saeimas-veleshanas-2014/.

To vidū atradīsiet Latvijas Radio 1 veidoto rubriku „Partiju vizītkartes”, kas īsi iepazīstina ar būtiskiem faktiem par visām Saeimas vēlēšanās startējušajām partijām un kurā visiem partiju līderiem ir uzdoti trīs vienādi jautājumi – par Valsts prezidenta kandidātu, nodokļu iekasēšanu un aizbraukušo tautiešu atgriešanu dzimtenē. Tāpat arī atradīsiet Latvijas Radio 5 sadarbībā ar Baltijas Pētnieciskās žurnālistikas centru „Re:Baltica” īstenoto rubriku „Melu detektors”. Tās mērķis ir pārbaudīt dažādu politiķu vai partiju publiski izteiktos apgalvojumus un solījumus, vai tie ir patiesi un pamatoti, vai nepatiesība un pārspīlējumi. Līdz šim šai rubrikā ir sagatavoti sižeti par 12 politiķiem un partijām. Daži no tiem ir ļoti interesanti.

Ja Jūs esat pamanījuši vēl kādus citus vērtīgus resursus, ar kuriem iesakāt iepazīties arī citus katolis.lv lietotājus, rakstiet mums uz info@catholic.lv!

Atpakaļ uz sadaļu "Politika"