Šodienas datums: 04.04.2020  |  Vārda dienas: Ārvaldis, Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds

Solidaritāte

Konflikta dēļ miljoniem cilvēku Āfrikā cieš badu

Matjē Kaldaoussa bija spiests pamest dzimto ciematu Kamerūnā pēc vairākkārtējiem islama teroristu grupējuma Boko Haram uzbrukumiem. Viņa ģimene piedzīvoja nežēlīgu teroru, trīs no viņa bērniem tika nolaupīti un joprojām nav atrasti. Šobrīd kopā ar sievu un pārējiem četriem bērniem Matjē ir starp tiem miljoniem cilvēku, kuri piedzīvojuši savu ciemu un apmetņu sabombardēšanu un no nedrošās Čada ieplakas patvērumu atraduši drošākos apvidos. Viņi ir izdzīvojuši, pateicoties humanitārās palīdzības pārtikas kravām. Matjē ir arī viens no Caritas pārstāvjiem, kas sniedz palīdzību citiem cilvēkiem, kuri tāpat kā viņš ir pametuši savas mājas, padziļinoties humanitārajai krīzei, kas piemeklējusi Centrālāfriku.

Šobrīd šeit katrai otrajai ģimenei ir nepieciešams atbalsts izdzīvošanai. Vairāk nekā 5 miljoni cilvēku cieš no pārtikas trūkuma. Visvairāk cieš sievietes un bērni, daudziem bērniem ir akūta uztura nepietiekamība. Tiek lēsts, ka kopš 2009. gada Boko Haram grupējums ir nogalinājis 13 tūkstošus cilvēku, galvenokārt Nigērijā. Krīze pašlaik ietekmē aptuveni 10 miljonus cilvēku. Fundamentālistu reidi ir iznīcinājuši cilvēku iztikas avotu – ganāmpulkus un labību, reģionā slēgti desmitiem skolu.

Tūkstošiem cilvēku dzīvo pagaidu ciematos un apmetnēs vai pat vienkārši nakšņo zem kokiem, jo viņiem ir bail atgriezties mājās. Konflikta visvairāk skartajās teritorijās, kas atrodas Nigērijas ziemeļaustrumos, Kamerūnas galējos ziemeļos, Čadas rietumos un Nigēras dienvidrietumos, katra trešā ģimene cieš no pārtikas trūkuma. Nigērijas ziemeļaustrumos vien palīdzība nepieciešama vairāk nekā 8,5 miljonu cilvēku, kamēr visā Čada ieplakā krīze skārusi 17 miljonus cilvēku.

Pēc Pasaules Pārtikas programmas aprēķiniem ārkārtas palīdzība nepieciešama ap 7 miljoniem cilvēku, tikmēr 500 tūkstoši bērnu reģionā cieš no akūtas uztura nepietiekamības, kas jau pirms konflikta bija neaizsargāti klimata pārmaiņu rezultātā. Būt spiestiem pamest savas mājas, mērot desmitiem kilometru, lai atskārstu, ka viņi nav spējīgi sevi uzturēt, ir necilvēcīgi, uzskata Caritas Nigeria izpilddirektors, priesteris Evaristus Basejs. Tomēr viņš norāda, ka joprojām pastāv cerība un starptautiskās organizācijas cenšas reaģēt uz cilvēku vajadzībām, lai atjaunotu viņu cieņu. Tomēr vajadzības ir milzīgas. To apjoms padara šo krīzi par vienu no šī brīža aktuālākajām humanitārajām krīzēm, un, neskatoties uz esošajiem centieniem, nepieciešams vēl daudz darba, lai nodrošinātu konflikta skartās ģimenes ar pārtiku, ūdeni, psiholoģisko atbalstu un pajumti. Saskaņā ar ANO aprēķiniem neatliekamās palīdzības sniegšanai ir nepieciešams 1 miljards ASV dolāru.

Lai nodrošinātu cilvēkus ar naudu, kas nepieciešama pārtikai, ūdenim un higiēnas piederumiem, kā arī pagaidu pajumtēm un citām vajadzībām, Caritas sadarbojas ar Catholic Relief Services, kas ir ASV Caritas locekle. Piemēram, lai aizsargātu atlikušās auglīgās zemes no pārvēršanās tuksnesī, Catholic Relief Services maksā cilvēkiem par barjeru veidošanu smilšu kāpās, izmantojot kaltētus augus. Nigērijā organizācija nodrošina pārtiku un higiēnas piederumus 50 tūkstošiem cilvēku, vienlaikus dažādos veidos rūpējoties arī par situācijas uzlabošanos ilgtermiņā. Catholic Relief Services nodrošina ģimenes ar mājsaimniecības piederumiem, sēklām, darbarīkiem, kā arī nodrošina ar darbu, lai cilvēki varētu uzcelt savas mājas. 1000 ģimenes tuvākajā laikā saņems divas kazas un lopbarību diviem mēnešiem, lai dotu cilvēkiem iespēju atgūties no krīzes. Caritas Nigeria nodrošina ārstēšanu un diagnostiku 1500 bērniem, kurus skārusi akūta un vidēja uztura nepietiekamība, un ar ūdens krājumiem atbalsta 1500 mājsaimniecības.

Caritas Internationalis; foto: Michael Stulma/Catholic Relief Services


2017. gada 21. maijā visas draudzes un kristieši individuāli ir aicināti aizlūgt par tiem, kas cieš no pārtikas un ūdens trūkuma, kā arī iespēju robežās sniegt konkrētu finansiālu atbalstu. Latvijā to var darīt, ziedojot uz “Caritas Latvija” kontu LV46HABA0551008657797 ar norādi “Palīdzība Āfrikas iedzīvotājiem”. Ziedojumi tiks pārskaitīti uz „Caritas Internationalis”, kas tālāk tos nodos tām Caritas organizācijām, kuras sniedz palīdzību uz vietas bada skartajās Āfrikas valstīs. “Caritas Latvija” rekvizīti: reģ. Nr. 40008086191, juridiskā adrese: Mazā Pils 2A, Rīga, LV-1050.