Šodienas datums: 06.04.2020  |  Vārda dienas: Filips, Vīlips, Zinta, Dzinta

Solidaritāte

Somāliju un Dienvidsudānu pārņem bads un holēra

Mohameds Dahirs ir viens no ārstiem, kurš Gedo reģionā, Somālijā, cīnās ar valstī plaši izplatīto uztura nepietiekamību. Slimnīca, kurā viņš strādā, ir pārpildīta, tomēr arvien turpina ierasties jauni pacienti, kuri bēg no sausuma un bada pārņemtajām valsts teritorijām. Slimnīca nodrošina primāros veselības aprūpes pakalpojumus, kā arī uztur stacionāro nodaļu un funkcionālu operāciju zāli ķeizargriezienu veikšanai. Tomēr pieejamā palīdzība nav pietiekama, lai nodrošinātu visas vajadzības, un humanitārā situācija Somālijā strauji pasliktinās. Slimības, kas šādās reizēs izplatās, jo īpaši holēra, visu tikai vēl vairāk sarežģī. Samazināta piekļuve ūdenim netieši veicina nepietiekamu uzturu, palielinot infekciju risku. Ūdens krājumu samazināšanās turpina palielināt holēras uzliesmojumu.

Caritas organizācija Trócaire darbojas visā Gedo reģionā, atbalstot septiņas veselības aprūpes iestādes un trīs veselības un pilnvērtīga uztura programmas. Uztura centri ārstē smagus nepilnvērtīga uztura gadījumus bērniem, nodrošinot integrētus veselības un dzīvību glābjošus uztura pakalpojumus.

30 gadus vecā Idila Abdi Hasana Akaras veselības centrā ir ieradusies kopā ar savu divus gadus veco dēlu. Viņa paļaujas uz veselības centra sniegto atbalstu, pateicoties kuram viņas dēla veselības stāvoklis ir uzlabojies. Papildus sniegtajai ambulatorajai palīdzībai Akaras veselības centrs nodrošina bada skartās ģimenes arī ar kukurūzas un sojas miltu maisījumu.

Kenijā un Somālijā novērotais bads ir laika apstākļu, nevis politisko konfliktu izraisīts. Tikmēr Dienvidsudānā, kur bads konstatēts vairākās valsts daļās, krīze ir cilvēku radīta. 2013. gadā, pēc tam, kad Dienvidsudāna kā jauna nācija bija ieguvusi neatkarību no Sudānas, izcēlās pilsoņu karš, kurš no jauna atsākās pagājušā gada vasarā, izraisot jaunu vardarbības vilni. Mazāk nekā pusei no Dienvidsudānas iedzīvotājiem ir pieeja tīram dzeramajam ūdenim, tikmēr tikai vienam no desmit cilvēkiem ir pieeja tualetēm. Holēra, novārdzinātajiem un izsalkušajiem cilvēkiem bieži vien nāvējoša slimība, pirmoreiz tika konstatēta valsts galvaspilsētā Džūbā 2016. gada jūnijā. Nepilna gada laikā valstī konstatēti vairāk nekā 5 tūkstoši holēras saslimšanas gadījumu – visi pagaidu nometnēs, kur apmetušies no pilsoņu kara cietušie iedzīvotāji.

Nometnēs veselības un higiēnas pakalpojumi ir ierobežoti. Papildus nāves gadījumiem, kurus izraisījis bads, no holēras miruši vairāk nekā 100 cilvēku. Bads šobrīd konstatēts divos Dienvidsudānas apvidos – ap 100 tūkstošiem cilvēku draud bada nāve, ja vien nekavējoties netiks sniegta palīdzība vissmagāk skartajās teritorijās. Tiek prognozēts, ka bada apmēri pastiprināsies sausajos jūnija un jūlija mēnešos – no bada cietīs gandrīz puse valsts iedzīvotāju jeb 5,5 miljoni cilvēku. Novājināti no nepietiekama uztura, viņi būs vairāk pakļauti tādām slimībām kā holēra un citas infekcijas. Pilsoņu karš un līdz ar to apdraudētā drošība mazina arī cilvēku iespējas pašiem parūpēties par savu iztiku, audzējot labību. Lai kaut cik normalizētu situāciju, Catholic Relief Services cenšas nodrošināt pieeju tīram ūdenim, veicot dziļurbumus, kā arī uzstādot sausās tualetes un roku mazgāšanas stacijas. Šādu infrastruktūru un izglītošanu par higiēnas jautājumiem organizācija nodrošinājusi septiņās Dienvidsudānas katoļu skolās, kas palīdzējis samazināt diarejas un tīfa izplatību. Paredzams, ka tuvākajā laikā samazināsies arī malārijas slimnieku skaits.

Caritas Internationalis; foto: Trócaire


2017. gada 21. maijā visas draudzes un kristieši individuāli ir aicināti aizlūgt par tiem, kas cieš no pārtikas un ūdens trūkuma, kā arī iespēju robežās sniegt konkrētu finansiālu atbalstu. Latvijā to var darīt, ziedojot uz “Caritas Latvija” kontu LV46HABA0551008657797 ar norādi “Palīdzība Āfrikas iedzīvotājiem”. Ziedojumi tiks pārskaitīti uz „Caritas Internationalis”, kas tālāk tos nodos tām Caritas organizācijām, kuras sniedz palīdzību uz vietas bada skartajās Āfrikas valstīs. “Caritas Latvija” rekvizīti: reģ. Nr. 40008086191, juridiskā adrese: Mazā Pils 2A, Rīga, LV-1050.