Šodienas datums: 05.04.2020  |  Vārda dienas: Vidaga, Aivija, Vija

Populārākās svētceļojumu vietas pasaulē

Čenstohova

Polijas pilsētu Čenstohovu gadā apmeklē ap pieciem miljoniem svētceļnieku. 15. augustā tūkstošiem cilvēku uz šejieni dodas kājām. Šeit atrodas Jasno Goras klosteris, kur apskatāma Čenstohovas Dievmātes brīnumainā svētbilde. Tiek uzskatīts, ka Čenstohovas Dievmātes ikonas autors ir kāds 9. gadsimta mākslinieks no Bizantijas, taču saskaņā ar tradīciju svētbildi gleznojis sv. Lūkass sv. Ģimenes mājā Nācaretē, bet vēlāk tā tika uzdāvināta sv. Helēnai, kura to aizveda sev līdzi uz Konstantinopoli. Pēc tam ikona tika dāvināta no dzimtas dzimtai, lai nestu svētību laulībām, tā apceļojot Krievijas rietumus, daļu Ukrainas un Polijas.

1382. gada 9. augustā, lai pasargātu ikonu no tatāru uzbrukumiem, kņazs Vladislavs Opoļskis to no Belzas pilsētas Ukrainā pārveda uz Poliju, pa ceļam apstājoties Čenstohovā un ikonu uz nakti ienesot Jasna Goras kalna baznīcā. Nākamajā rītā atklājās, ka ikonu vairs nav iespējams izkustināt. Kņazs atstāja ikonu baznīcā, bet baznīcu atdeva paulīniešu pārvaldīšanā.

1430. gadā baznīca tika izpostīta, bet svētbilde ielikta zirgu pajūgā, kas iestidzis dubļos. Lai ratus atkal izkustinātu, tā tika izmesta un, krītot zemē, sadalījās tās rāmis, bet Dievmātes un Jēzus bērna attēls palika neskarts. Aiz dusmām kāds kareivis ar zobenu iecirta “brūces” Dievmātes vaigā. Viņa roka kļuva nekustīga, bet no Dievmātes vaiga sāka pilēt asinis. Vēlāk šajā vietā parādījās svētavots, bet Dievmātes ikona atkal tika novietota baznīcas altārī.

17. gadsimtā, kad Jasna Goras mūkiem izdevās atvairīt zviedru karaspēku, vēl vairāk nostiprinājās ticība Jaunavas Marijas brīnumainajai aizbildniecībai. Melnā Madonna tika pasludināta par Polijas karalieni un pēc pāvesta iniciatīvas 1717. gadā kronēta.

Čenstohovas Dievmātes ikona, kas tiek dēvēta arī par Melno Madonnu, ir pazīstama ar neskaitāmiem brīnumiem un pārdabiskām spējām. Mūsdienās Dievmātes kapela, kurā atrodas Dievmātes ikona, atrodamas neskaitāmas piemiņas votas. Šī ir viena no retajām ikonām, kuru godina gan katoļi, gan pareizticīgie.