Šodienas datums: 30.03.2020  |  Vārda dienas: Nanija, Ilgmārs, Igmārs

Tezē

Reportāža par Tezē jauniešu tikšanos Rīgā

Francijas katoļu televīzija KTO sagatavojusi reportāžu par Tezē tikšanos Rīgā, uz kuru bija ieradušies vairāki tūkstoši jaunieši no dažādām konfesijām, lai kopā lūgtos, dalītos, iepazītu Latvijas tautas kultūru, uzticēšanos Dievam un meklētu brālībā balstītu mieru.

Reportāžā arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs raksturo Latviju kā ekumenisku valsti, kur konfesiju starpā valda miers un savstarpēja sadarbība. Savukārt priesteris Andris Kravalis norāda, ka Rīgas panorāmā redzami baznīcu torņu silueti, kas nozīmē, ka šeit cilvēki vienmēr ir meklējuši Dievu un arī Tezē jaunieši ir ieradušies Rīgā, lai lūgtos.

Tikmēr brālis Aloīzs vakara lūgšanas laikā uzsvēra, ka nebūs iespējams atrast risinājumu bēgļu krīzei Eiropā bez personīgo kontaktu dibināšanas, kā arī norādīja, ka Evaņģēlija vēsts ir samierināšanās ar Dievu un ar cilvēkiem, tāpēc ir svarīgi, lai šajā nestabilitātes laikā, kurā dzīvojam, mēs būtu iesakņoti savā ticībā un dzīvotu savstarpējā brālībā.


39. Tezē Eiropas jauniešu tikšanās laikā katru vakaru jauniešus uzrunāja Tezē kopienas vadītājs brālis Aloīzs. Savās uzrunās viņš aicināja jauniešus ne tikai novērtēt un pateikties par viesmīlību, kuru viņi varēja piedzīvot viesģimenēs, bet aī pārdomāt vairākus Eiropas šodienai aktuālus jautājumus kā miers, palīdzība grūtībās nonākušajiem, savstarpēja draudzība un citus. Piedāvājam iepazīties ar visām četrām meditācijām, kuras brālis Aloīzs lasīja vakara lūgšanas laikā.

Lasīt meditācijas


39. Tezē Eiropas jauniešu tikšanās dalībniekiem Tezē kopienas vadītājs brālis Aloīzs bija sagatavojis vēstuli ar četriem priekšlikumiem 2017. gadam. Lūk, pēdējie divi priekšlikumi, no kuriem pēdējo tikšanās laikā jaunieši vēl paspēja arī pārdomāt.

Lasīt tālāk


Trešdienas, 28. decembra, vakarā, uzrunājot uz lūgšanu atnākušos jauniešus, Tezē kopienas vadītājs brālis Aloīzs sacīja, ka Eiropas jauniešu tikšanās dalībnieki katru rītu mazajās grupās pārdomās četrus viņa sagatavotos priekšlikumus 2017. gadam. Otrais no tiem, ar kuru jaunieši iepazīsies 30. decembrī, ir – vienkāršot mūsu dzīves, lai dalītos.

Lasīt tālāk


28. decembra vakarā, uzrunājot uz lūgšanu atnākušos jauniešus, Tezē kopienas vadītājs sacīja, ka Eiropas jauniešu tikšanās dalībnieki katru rītu mazajās grupās pārdomās četrus viņa sagatavotos priekšlikumus 2017. gadam. Pirmais no tiem ir – pastāviet cerībā, tā ir radītāja.

Lasīt tālāk


Dārgie jaunieši,

Kas no visām Eiropas malām un arī no citiem kontinentiem esat pulcējušies Latvijas galvaspilsētā Rīgā, lai piedalītos Tezē kopienas rīkotajās 39. Jauniešu dienās! Pāvests Francisks pauž īpašu garīgo tuvību, pārdomājot tikšanās pārdomu un lūgšanu centrā esošo tēmu – aicinājums liecināt par cerību -, jo arī viņš bieži ir brīdinājis jauniešus neļaut sev nolaupīt cerību. Pasaules Jauniešu dienās Krakovā viņš īpaši uzsvēra šo būtisko kristīgās ticības realitāti: “Brīdī, kad Kungs mūs aicina, Viņš skatās uz visu, ko mēs varam izdarīt, uz mīlestību, kurā spējam dalīties. Viņš vienmēr raugās nākotnē, rītdienā. Jēzus mudina jūs doties pretim apvārsnim, nevis muzejam.” (2016. gada 30. jūlijs) Lasīt tālāk


Vēl viena būtiska brāļa Rožē mantojuma daļa blakus aicinājumam uz izlīgumu ir jauniešu uzņemšana un uzklausīšana. 1960. gados jaunieši lielā skaitā sāka apmeklēt jūsu kopienu. Daži vēsturnieki un žurnālisti uzskata, ka Tezē zināmā mērā iepriekš paredzēja notikumus, kas sagatavoja 68. gada maiju. Lai vai kā, Tezē prata sajust, cik svarīgi bija tā laika notikumi, un uz tiem attiecīgi reaģēt.

1960. gadu vidū brālis Rožē nenoliedzami apzinājās lielo plaisu, kas šķīra iepriekšējo paaudzi no jaunās paaudzes, plaisu, kura gatavojās izpausties ar līdz tam laikam nepazītu vardarbību. Viņš saprata, ka jauniešos ir jāieklausās, ka ir jāpiemērojas viņu patiesajām vajadzībām un gaidām. Ja viņiem tiktu atteikta pat uzklausīšana, rezultāts būtu kas vēl smagāks… Un tā attīstījās jauniešu uzņemšana. Es domāju, ka daudzi no viņiem ļoti jūtīgi uztvēra šo atvērtību sarunai, gatavību dialogam, to, ka tika piedāvāta telpa, kur brīvi paust savas domas un tikt uzklausītam. Lasīt tālāk


Ir saulains ceturtdienas rīts. Pl. 9.15. Rīgas Doma Marijas kapelu apgaismo sveces. Klusa gaisma izgaismo Tezē krustu un ikonu. Uz paklājiņa izkārtotajos lūgšanu ķeblīšos jau iekārtojušies Tezē brāļi un brīvprātīgie, kas savu darba un kalpošanas dienu sāk ar nepilnu stundu Dieva priekšā. Tāpat kā tas notiek viņu kopienā Francijā – mazajā Tezē ciematiņā. Un tiešām, atliek vien dzirdēt pirmās dziesmas pirmās taktis, lai sajustos kā tur, kur kapelā kopā sapulcējušies tūkstoši. Šeit viņi ir tikai 20, bet arī te viņi ir kopiena, pēc tam skaidros brālis Han-Jol, kas ir atbildīgs par Tezē brāļu kopienu Rīgā laikā, kad notiek gatavošanās Tezē Eiropas jauniešu tikšanās reizei. Lasīt tālāk


Marta sākumā Rīgā viesojās Tezē brāļi Voiteks un Emanuēls. Brāļi gatavojas Tezē Eiropas jauniešu pasākumam, kas šī gada nogalē notiks Latvijas galvaspilsētā. Latvijā viņi ieradās, lai sāktu informēt draudzes un interesentus par iespējām iesaistīties un palīdzēt.

Satiekos ar brāļiem Vecrīgā, viņu nelielā pagaidu dzīvokļa virtuvē, lai uzzinātu, kā norit gatavošanās darbi. Mani pārsteidz brāļu pieklājība un uzmanība. Tātad Tezē kopienas visur minētā viesmīlība nav tikai tukšas runas. Man palīdz novilkt mēteli un ieved virtuvē, kur galdu jau rotā trīs tasītes, cepumi un augļi. Sarunas sākumā atklāju, ka Voiteks ir polis, savukārt Emanuēls nāk no Francijas. Lasīt tālāk