Новости

Nākamais solis kopā ar Kristu

19.Август, 2019, 11:50

No 4. līdz 11. augustam 16 jaunieši no Latvijas piedalījās kopienas “Chemin Neuf” rīkotajā festivālā jauniešiem “Welcome to paradise” (Laipni lūgts Paradīzē!) Otkombas abatijā, Savojas reģionā, Francijā, lai atbilstoši festivāla šī gada tematam “Next Step” (Nākamais solis) atklātu to, kādu nākamo soli Kristus katru no viņiem aicina spert kādā no viņu dzīves jomām.

Kādi bija latviešu spilgtākie iespaidi, piedaloties festivālā Francijā? Un kā būs ar nākamajiem soļiem? Par to jaunieši labprāt dalījās divu dienu mājupceļā, kuru veica kopā ar lietuviešiem, piedzīvojot to, ka tiešām esam brāļu tautas.

“Welcome to paradise” dalībniekiem gluži kā dzīvē bija jāpieņem lēmumi, veidojot savu festivālu programmu. Doties uz kādu no izglītojošiem semināriem vai izbraukumā ar kanoe laivām? Piedalīties Krusta ceļā vai pavadīt laiku vienatnē? Kā atzina festivāla dalībniece Sanita, tieši šī izvēles brīvība viņu mudinājusi apmeklēt festivāla garīgo programmu, kaut gan vienlaikus bijušas pieejamas arī citas aizraujošas aktivitātes. Festivālā Sanita piedzīvojusi arī to, ka Svētā Mise var būt jauniešiem interesanta, ka tās laikā garīdznieki joko un var pasmieties. Tāpat ļoti svarīga bijusi kristība Svētajā Garā. Tā nozīmē skaidri teiktu “jā” Svētajam Garam, kuru cilvēks ir saņēmis Kristības un Iestiprināšanas sakramenta laikā. Sanita spilgti atceras mīlestības sajūtu, kad citi latvieši uzlikuši viņai rokas uz pleciem un lūgušies. Nozīmīgs bijis arī izlīguma vakars, kad Sanita izlīgusi ar Dievu, sevi un citiem. Atgriežoties Latvijā, Sanitas nākamie soļi būs katru dienu lūgties vismaz piecas minūtes, pilnveidot attiecības ar Jēzu, aktīvāk iesaistīties draudzes dzīvē un tikties ar citiem jauniešiem, lai dalītos un augtu ticībā.

Jēkabs festivāla laikā gan izbaudījis braucienu ar kanoe laivu, gan kopā ar draugiem pēldējies dzidrajā Buržē ezerā un vērojis mierpilnu saullēktu Alpu kalnos. Tomēr visspilgtākie iespaidi viņam saistās ar kustības vīriem “Ceturtais musketieris” dibinātāja, nīderlandiešu mācītāja Henka Stūrfogela (Henk Stoorvogel) lekciju par Ecehiēla grāmatā aprakstīto upi, kas iztek no tempļa (Ec 47, 1 – 12). Lektors ticības izaugsmi salīdzinājis ar iekāpšanu šajā upē, tad iešanu un vēlāk peldēšanu pa straumi, kas izplūst no Dieva troņa un kļūst arvien dziļāka. Ne vienmēr ticības ceļš nozīmē komfortu, drošību un jautrību, jo ir arī tukšuma un šaubu posmi. Šogad arī Jēkabs piedzīvojis šādu tukšuma posmu, taču tas beidzies līdz ar lēmumu festivāla noslēgumā pieņemt kristību Svētajā Garā, izsakot vēlmi uzticēties Kungam. Pirmos augļus Jēkabs pamanījis jau nākamajā vakarā, kad slavēšanā piedzīvojis jaunu brīvību. Katoļu vide un tradīcijas Jēkabam ir pazīstamas jau no bērnības, tāpēc šobrīd viņa nākamais solis ir atklāt un izdzīvot ticību pašam, lai pārliecinātos, ka tā ir patiesība, kas viņu dara laimīgu.

Artūram visvairāk palicis atmiņā stāsts, ko stāstījis Manilas arhibīskaps, kardināls no Filipīnām Luis Antonoi Tagle, viens no galvenajiem festivāla viesiem. Pēc kādas tikšanās jaunieši Filipīnās lūguši kardinālam parakstīt viņu T-kreklus. Pēc gada garīdznieks saticis vienu no jauniešiem, kurš gadu neesot mazgājis T-kreklu ar kardināla autogrāfu. Katru vakaru pirms došanās pie miera jaunietis kardināla parakstīto T-kreklu salocītu licis zem spilvena, jo tas viņam atgādinājis par tēva mīlestību un piederības sajūtu. Kardinālu jaunietis uztvēris kā tēvu, kura viņam nav bijis, un caur viņu arī juties piederīgs Baznīcai. Arī festivāla dalībnieki caur kardināla klātbūtni piedzīvoja prieku un mīlestību. Kā atzīst Mārtiņš, kurš tik liela mēroga kristīgā pasākumā piedalījies pirmo reizi, “redzot kardināla izstaroto prieku un īsto laimi, neviens nevarēja palikt nepiepildīts”. Kardināls L. A. Tagles ir arī labdarības organizācijas “Caritas Internationalis” prezidents, un, iespējams, tieši pateicoties viņa aicinājumam jauniešiem kalpot nabadzīgajiem, daudzi festivāla dalībnieki noslēgumā nolēma iesaistīties labdarībā. Mīlestība uzrunā.

Jauniešiem festivāls devis iespēju gūt jaunu pieredzi arī, piedaloties sporta aktivitātēs. Piemēram, Artūrs, topošais sporta skolotājs, festivālā izmēģinājis veikbordu un citus sporta veidus, kas bijis ne vien aizraujoši, bet arī noderīgi, ņemot vērā viņa izvēlēto profesiju. Savukārt Džesikai spilgts piedzīvojums bijusi kāpšana kalnos, kas bija viena no festivālā piedāvātajām sporta aktivitātēm. Trasē bijis jādodas pa divi, taču viņas pāriniecei no Lielbritānijas nācies atgriezties lejā, un Džesika turpinājusi kāpt bez otra cilvēka atbalsta: “Es jutos droši. Piedzīvoju dziļu mieru. Man bija bail no tā, ka nejutu bailes un centos būt pazemīga, lai nekļūtu pārgalvīga. Trases sākuma posmā man aizmugurē pēdējais gāja instruktors. Mēs runājām par mūziku, mākslu un citām lietām.Trase nebija gara un, tā kā bijām daudzi, lēni virzījāmies uz priekšu. Tas bija pozitīvi, jo ilgāks laiks tika pavadīts, turoties pie kalna, vērojot pārējos kalnus un skaisto Buržē ezeru. Esot uz kalna, domāju, ka šī noteikti nav pēdējā reize, kad kāpšu kalnā ar karabīnēm,” par savu jauno pieredzi stāsta Džesika.

Agatei visvairāk palicis atmiņā festivāla pēdējais vakars, kad viņa pieņēmusi izaicinājumu kāpt kalnos kopā ar vēl citiem pieciem jauniešiem. Kaut gan nācies apstāties ik pēc 15 minūtēm, virsotni izdevies sasniegt un pēc pāris stundām miega visi kopīgi skatījušies saullēktu. “Labāku pēdējo vakaru festivālā nevaru iedomāties,”

atzīst Agate, kuras ieguvumi festivāla laikā bijis miers un atjaunotas attiecības ar Dievu. Jauniete arī piebilst, ka pēc Krusta ceļa viņas skats uz Dievu pagriezies par 180 grādiem un ticība turpinājusi augt ik dienu. Atskatoties uz Otkombā piedzīvoto, Agate atzīst, ka festivāls patiešām bija kā paradīze: “Tas notika vietā ar brīnumskaistiem skatiem, burvīgu atmosfēru un ēkām, kuras ir kā no franču filmām. Protams, tur arī varēja iepazīt visdažādākos un foršākos cilvēkus.”

Lai piedalītos kalpošanā, uz festivālu “Welcome to paradise” kopā ar jauniešiem devās arī pieci kopienas “Chemin Neuf” un tās sadraudzības pārstāvji. Kā stāsta fotogrāfs Modris, viņš Dieva darbību cilvēkos redzējis caur fotoaparāta objektīvu, un tā bijusi ļoti pamanāma. Tāpat Modra sieva Iveta atzīst, ka viņa ar prieku vērojusi, kā jaunieši iesaistās festivāla piedāvājumā un caur atvērtību cilvēkiem atveras arī Dievam. Ivetai pašai festivālā dzirdētais bijis noderīgs. Viņa guvusi jaunas atziņas, piemēram, par lūgšanu dzīvi, ekoloģiju un iepirkšanās paradumiem, un ir gatava nākamajam jēgpilnajam solim, iedzīvinot dzirdēto savā ikdienā.

Video materiālu par aizvadīto festivālu var noskatīties šeit: https://www.youtube.com/watch?v=HmW9MMQkCY8&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3tNCEpNG87HNh4IIZu8j3B5sTBflHMb7ZRKQMLSpQ6kDWwH-e1VILJefE.

Festivāls “Welcome to paradise” jauniešiem vecumā no 18 līdz 30 gadiem Otkombas abatijā notiks arī nākamgad – laikā no 2. līdz 9. augustam. Dalību var pieteikt jau tagad, rakstot uz e-pastu liepaja@chemin-neuf.org. Tiekamies festivālā!

Vita Briže; Foto: Modris Skujiņš