Šodienas datums: 23.06.2018  |  Vārda dienas: Līga

Ziņas

Iznākusi grāmatiņa par priesteri Kazimiru Vilni

10.April, 2017, 11:30

Latgales Kultūras centra izdevniecība šopavasar ir laidusi klajā kabatas formāta grāmatiņu par priesteri Kazimiru Vilni, kurš mūža lielāko daļu nokalpoja trimdā Zviedrijā.

Pirms Otrā pasaules kara 1907. gadā Nautrēnos dzimušais un par priesteri 1933.gadā iesvētītais K. Vilnis enerģiski ķērās pie Sarkandaugavas katoļu draudzes veidošanas un baznīcas celšanas, taču šos darbus pārtrauca karš. Vācu okupācijas laikā viņš Rīgas Kristus Karaļa baznīcas būvēs slēpa kādu ebreju vīrieti, kā dēļ 2008. gadā viņam tika piešķirts tituls „Taisnīgais starp tautām”. Taču šajā grāmatiņā par šo notikumu rakstīts minimāli.

1944. gadā K. Vilnis devās bēgļu gaitās un nokļuva Zviedrijā. Tur jau 1946. gadā sāka izdot žurnālu „Dzimtenes Balss”, bet 1974. gadā – „Dzimtenes Kalendāru”. Savos kalpošanas gados viņš Zviedrijā uzcēla divas baznīcas, kā arī iekārtoja divas rekolekciju mājas, rūpējās par latviešu katoļu garīgo dzīvi. Tas atspoguļojas arī mazajā grāmatiņā, kurā apkopotas daudzas viņa līdzstrādnieku un trimdas katoļu atmiņas par K. Vilni.

K. Vilnim veltītas grāmatiņas izveidi kā savu misiju uztvēra priestera māsas Teklas Mičānes bērni, jo īpaši Felicija Mičāne. Piesaistot finansējumu no trimdas latviešiem, tas arī izdevās. Grāmatiņu var iegādāties Rīgas Sv. Jēkaba katedrāles un citos draudžu grāmatu galdos. 

LRKB IC