Šodienas datums: 20.09.2018  |  Vārda dienas: Marianna, Ginters, Guntra

Ziņas

Atskatoties uz semināru „Garīgais impulss 6”

9.October, 2017, 15:23

Septembrī Saldū aizvadīts kārtējais katehētu un kristīgās mācības skolotāju izglītojošais seminārs „Garīgais Impulss 6”, kas šogad noritēja Latvijas simtgades svētku zīmē, uz ko arī norāda semināra temats „Latvietība un kristietība”. Šī aktuālā tēma seminārā tika risināta ne tikai caur teorētiskām lekcijām un diskusijām, bet gan vairāk caur dzīvu liecību un kultūras pieredzi.

Tālu ceļu no Latgales Pieniņu draudzes bija mērojis priesteris Aigars Bernāns. Priesteris dalījās ar savu pieredzi, kā Pieniņu draudzē tiek iedzīvinātas latviskās tradīcijās dažādu Baznīcas svētku svinēšanā. Tas bija tik rosinoši un iedvesmojoši, ka daudzi no semināra dalībniekiem to noteikti mēģinās īstenot savas draudzēs.

Priesteris Andris Vasiļevskis no Kurzemes dalījās savā pieredzē par katolicisma tradīcijām suitu kultūrtelpā. Viņš iepazīstināja dalībniekus ar unikālu tērpu kolekciju, kas ļāva labāk iepazīt latvisko rakstu zīmju nozīmi un pārvarēt dažādus nepamatotus aizspriedumus.

Savukārt priesteris Pēteris Skudra no Rīgas ļoti dzīvi, pārliecinoši un reizē arī akadēmiski pauda Katoliskās Baznīcas nostāju inkulturācijas jautājumā. Šeit gribu minēt vienu citātu no priestera Pētera prezentācijas, kas raksturo semināra jēgu un būtību: Inkulturācija ir autentisku kultūras vērtību iekšēja pārveidošana, tos integrējot kristietībā dažādās cilvēku kultūrās.” /Ārkārtējā sinode 25 gadu jubilejai kopš Vatikāna II koncila slēgšanas, gala ziņojums, 1985. g. 7. decembris./

Katehēzes speciālists Matiass Heins aktualizēja Latvijas kultūras kanonā iekļautās vērtības, kas izraisīja dzīvas diskusijas. Interaktīvā nodarbība par dažādu kultūru sasveicināšanās paražām tika atzīta kā ļoti vērtīga un uz skolām līdzi ņemama.

Izcilu katehēzi mums sniedza suitu sievas Aletas Lipsnes vadībā ar dziesmām, kokles un stabulīšu skaņām, kā arī vienkāršiem, bet viediem vārdiem. Tas bija patiess baudījums, klausoties, līdzi dziedot un pārdomājot. Īpaši atmiņā palika stabulīšu skanējums – tās skanēja katra citādāk – smalkāk, dobjāk. Tā arī katram cilvēkam ir savs īpašais skanējums, tikai jāieklausās, jāredz, jādzird, jājūt, jāmīl un jāskan reizēm maigi kā kokles skaņai, bet reizēm gluži jestri kā spraunākajām suitu sievu dziesmām.

Sestdienas vēlā vakarā priesteris Aleksandrs Stepanovs mēroja ceļu, lai, kā katru gadu, dotu svētību un garīgu stiprinājumu jaunajam mācību cēlienam.

Svētdienas rītā dejas solī varējām paust savu stāju Dieva priekšā... ar plaši atvērtām rokām, ar pilnu klēpi, ar visu to, kas mēs esam, un to, ko esam saņēmuši Dieva mīlestībā un žēlastībā. Šie skaistie dejas meditācijas mirkļi bija iespējami, pateicoties māsai Diānai OP.

Brīnišķīgs bija arī rekolekciju noslēgums Saldus Svētā Pāvila un Pētera baznīcā. Tā bija skaista liturģija, kas noslēdzās ar Baha „Tokāta un fūga re minorā” virtuozā ērģeļu izpildījumā.

Semināra mājvieta bija Saldus Svētā Gregora misijas centrs. Paldies tā saimniekiem, īpaši Marikai un saimniecītēm par viesmīlīgo uzņemšanu.

Semināra nerakstīta tradīcija ir semināra rīkošanas vietu kultūrvēsturiskā mantojuma iepazīšana. Šoreiz apmeklējām Jaņa Rozentāla Saldus Vēstures un mākslas muzeju un atsvaidzinājām atmiņā izcilā latviešu gleznotāja dzīves un daiļrades gājumu.

Semināru finansiāli atbalstīt palīdzēja Vācijas organizācija „Bonifatius werk”.

Lolita Ērgle