Šodienas datums: 06.04.2020  |  Vārda dienas: Filips, Vīlips, Zinta, Dzinta

Ziņas

Baznīcu naktī katoļu dievnamos - Tezē lūgšanas, lekcijas, koncerti un sarunas ar bīskapu

3.jūnijs, 2016, 08:41

Piektdien, 10. jūnijā, visā Latvijā notiks kultūras notikums Baznīcu nakts, kurā piedalīsies 190 baznīcas visos Latvijas novados. Šogad pasākumā aktīvi piedalīsies arī vairāk nekā 40 katoļu dievnami, kuri apmeklētājiem būs atvērti no pl. 18 līdz pat pusnaktij. Dievnamos būs iespēja piedalīties dievkalpojumos, ekskursijās, radošās darbnīcās, noklausīties koncertus, lekcijas, kopā lūgties, aizdedzināt svecīti, vienkārši pabūt klusumā.

Baznīcu nakts visā Latvijā īsi pirms pl. 18 sāksies ar baznīcu zvaniem, bet pasākuma oficiālā atklāšana pl. 18 notiks Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes baznīcā ar Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas skolas meiteņu kora “Vivace” koncertu un dažādu kristīgo konfesiju garīdznieku uzrunām. Vakara gaitā visos dievnamos ekumeniski vienojoša iniciatīva būs kopīga Tēvreizes lūgšana pl. 21. Savukārt, gaidot ekumeniskās Tezē kopienas Eiropas mēroga tikšanos Rīgā 2016. gada decembrī, daudzās baznīcās atvēlēts laiks Tezē lūgšanas brīžiem. Tāpat, gatavojoties Latvijas simtgades svinību laikam, draudzes aicinātas savos dievnamos izkārt Latvijas karogus un lūgt par Latvijas tautu un valsti.

Vecrīgā durvis apmeklētājiem vērs visas trīs katoļu baznīcas – Svētā Jēkaba katedrāle, Svētās Marijas Magdalēnas baznīca, kur muzicēs vokālais ansamblis “LUAR”, un Sāpju Dievmātes baznīca, kurā varēs apskatīt Mūsu Kunga Jēzus Kristus apskaidrošanās ukraiņu grieķu katoļu kapelu. Šajā naktī apmeklētājus gaidīs arī Svētās Ģimenes māja, kur varēs ne tikai pastaigāt pa senajiem cisterciešu klostera pagrabiem, bet arī noklausīties mākslas zinātnieces Rūtas Kaminskas stāstījumu “Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums Latgalē” un piedalīties sarunā “Rūpes par kopējām mājām”, kas veltīta pāvesta Franciska enciklikai “Laudato si” par vides un ekoloģijas jautājumiem. Sarunā piedalīsies Māra Kiope Dr. Phil., biedrības “Homo ecos” pārstāvis Artūrs Jansons un priesteris Pēteris Skudra no “Radio Marija Latvija”. Ārpus Vecrīgas interesenti varēs doties uz Svētā Alberta baznīcu Āgenskalnā, uz Bezvainīgās Jaunavas Marijas māsu kalpoņu klosteri Ķīpsalā, kur tiks demonstrēts videosveiciens no priestera Ilmāra Tolstova “Vienkārši Marija” un notiks mielošanās ar rožu cepumiem klostera dārzā, uz Svētā Antona baznīcu, kur lūgšana notiks desmit dažādās valodās, kā arī pārējiem katoļu dievnamiem, kur apmeklētājus gaidīs koncerti, radošas aktivitātes un interesanti fakti no baznīcu vēstures.

Apmeklētājiem būs atvērtas ar daudzas citas Rīgas arhidiecēzes baznīcas. Piemēram, Gulbenē Baznīcu nakts būs arī bērnu nometnes noslēguma pasākums, tāpēc priekšnesumus piedāvās bērni un jaunieši, Lēdmanē citastarp uzstāsies vokālā grupa “Anima Solla”, bet Siguldas baznīcas apmeklētāji varēs liet Lieldienu sveces.

Liepājas Svētā Jāzepa katedrālē pēc koncerta iespēju aprunāties piedāvās Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins un priesteris Edijs Silevičs. Kuldīgas Svētās Trīsvienības katoļu baznīcas apmeklētāji varēs klausīties klostermāsu dziedāšanā un pl. 21.20 piedalīties priestera Gata Mārtiņa Bezdelīgas gleznu personālizstādes atklāšanā. Plašu Baznīcu nakts programmu piedāvās Saldus Svētā Pētera un Pāvila katoļu baznīca, kur citastarp baznīcas vēsturi varēs iepazīt, noskatoties video materiālu. Savukārt pēc tam interesenti varēs piedalīties foto orientēšanās spēlē pa visām Saldus baznīcām.

Jelgavas diecēzes galvenajā dievnamā - Jelgavas Bezvainīgās Jaunavas Marijas katedrālē – Baznīcu naktī būs žēlsirdības vakars ar iespēju pabūt apcerē Dieva priekšā. Savukārt pie Bauskas katoļu baznīcas līdzās citiem pasākumiem notiks plenērs un pēc tam arī vakara pastaiga dārzā ar iespēju apskatīt plenēra laikā tapušos darbus. Tāpat vakara gaitā būs iespēja personīgi tikties un aprunāties ar draudzes prāvestu un locekļiem.

Tie, kas Baznīcu naktī dosies uz Latgali, tiks gaidīti atjaunotajā Lūznavas muižas kapelā, kur notiks diskusija "Latviskā dzīvesziņa un kristīgās vērtības". Tajā piedalīsies Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas filoloģijas doktore Angelika Juško-Štekele, Līvānu draudzes prāvests Juris Zarāns un Rēzeknes Jēzus Sirds draudzes vikārs Vitālijs Fiļipenoks. Pēc diskusijas sekos trio “Voice of Instruments” koncerts. Balvu katoļu baznīcā šai vakarā aicinās piedalīties radošā darbnīcā “Smilšu kino” un gaismas gājienā no Balvu Evaņģēliski luteriskās baznīcas uz Balvu katoļu baznīcu. Mežvidu draudze Baznīcu nakti noslēgs ar lūgšanām un dziesmām pie ugunskura, bet Nīdermuižas draudze rīkos Baznīcu nakts vakariņas un folkloras kopu koncertu. Savukārt Šķilbēnu Sāpju Dievmātes katoļu baznīcā notiks mūziķes Lauras Bicānes koncerts, kas noslēgsies ar lūgšanu ceļu pa vietējā ciema ielām.

Tas ir tikai neliels ieskats Baznīcu nakts pasākumu klāstā. Lai iepazītos ar dievnamu sarakstu, kas piedalās Baznīcu naktī, un iegūtu sīkāku informāciju par pasākuma norisi konkrētā dievnamā, apmeklējiet interneta vietni: www.baznicunakts.lv

LRKB IC; FOTO: Iveta Pērkone