Šodienas datums: 21.01.2020  |  Vārda dienas: Agne, Agnese, Agnija

Ziņas

Četrrocīga ērģeļspēle Viļakas katoļu baznīcā

3.augusts, 2015, 17:14

2. augustā Viļakas Romas katoļu baznīcā skaistu ērģeļmūzikas koncertu sniedza „Riga Organum Duo”. Koncerts notika Latgales Ērģeļu dienu ietvaros. „Neparasto ērģeļu stāstu” izstāstīja divas jaunas, bet pieredzes bagātas ērģelnieces Diāna Jaunzeme un Ilona Birģele.

Ērģeļu dueti ir neierasta lieta ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē. Nav daudz ērģelnieku, kuri ir apvienojušies duetos. „[...] Tāpēc mums radās doma, ka mēs varētu spēlēt kopā, organizēt koncertus, rakstīt projektus, lai varētu iepazīstināt Latvijas klausītājus ar oriģinālmūziku duetiem, kas rakstīti  „četrām rokām un četrām kājām”, gan arī veidot pārlikumus duetiem,” atklāja ērģelniece I. Birģele. D. Jaunzeme piepilda, ka spēlēt duetā ir jautrāk nekā vienam.  I. Birģele papildināja, ka, spēlējot divatā, ir iespējams apmainīties ar idejām, papildināt vienai otru.

„Riga Organum Duo” koncertu iesāka pavisam klusām un mierīgi, pakāpeniski tas pieņēmās spēkā,  atklājot plašo un daudzveidīgo Viļakas baznīcas ērģeļu skaņu diapazonu. Daudzi uzrunātie klausītāji atzina, ka visvairāk viņus aizkustināja D.Jaunzemes atskaņotais Johana Sebastiana Baha un Antonio Vivaldi koncerts, dueta spēlētais pirmatskaņojums - latviešu autores Dzintras Kurmes-Gedroicas skaņdarbs „Nostaļģija” un noslēguma skaņdarbs  - vācu komponista Vilhelma Valentīna Folkmara darbs „Festintrade op.76”. Visnesaprastākās esot bijušas Kabena „Variācijas par oriģinālu tēmu duetam op.50”.

„Šādi koncerti mums ir svarīgi, lai publikai būtu iespējams dzirdēt garīgo mūziku. Man pašai kā ērģelniecei bija interesanti klausīties, kādas skaņas atklāj mūsu ērģeles. Prieks bija satikt savējos, jo ar Ilonu un Diānu bijām studiju biedrenes Rēzeknes mūzikas koledžā  un Latvijas Mūzikas akadēmijā. Koncerts pozitīvi uzlādēja un esmu gatava turpmākajam darba cēlienam, aizmirstot nogurumu un rūpes. Liels prieks, ka šādi koncerti notiek pie mums.  Liels paldies organizatoriem par patīkamo sadarbību.  Uzrunāja Dzintras Kurmes-Gedroicas skaņdarbs „Nostaļģija”, kas bija pirmatskaņojums,” iespaidos par koncertu dalījās Viļakas novada mūzikas skolotāja un ērģelniece Inita Raginska.

 „Man ērģeļu varenā skaņa ir patikusi jau no bērnības, no mūzikas skolas laikiem. Vienmēr bija gribējies pamēģināt tās spēlēt. Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas koledžā radās iespēja apgūt ērģeļspēli, studijas turpināju un absolvēju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju,” atklāja D. Jaunzeme, kas nāk no Balvu puses. Ērģelnieces Ilonas dzimtā puse ir Varakļāni. „Pirmo reizi ērģeles dzirdēju Varakļānu kultūras namā, kur bija ieradusies Rēzeknes mūzikas koledžas skolotāja Bernadete Eversa kopā ar saviem audzēkņiem. Es mācījos mūzikas skolas 5. vai 6. klasē klavierspēles klasē, bet, dzirdot ērģeļu spēli, sapratu, ka tas ir tas, ko es patiešām gribētu spēlēt. Tāpat kā Diāna es mācības turpināja Rēzeknes mūzikas koledžā un Latvijas Mūzikas akadēmijā,” pastāstīja I.Birģele.

„Riga Organum Duo” Viļakas katoļu baznīcā koncertēja pirmo reizi. Ērģelnieces regulāri koncertē Rīgas Domā un citur Latvijā, kā arī festivālos Eiropā un pasaulē. D. Jaunzeme kopš 2006. gada pilda Rīgas Doma otrā ērģelnieka pienākumus. „Daudz biežāk ērģeļmūzikas koncerti notiek luterāņu baznīcās. Katoļu baznīcās koncerti notiek daudz retāk. Tāpēc man personīgi ir liels prieks spēlēt koncertus katoļu baznīcās. Esmu katoliete, tāpēc man ir īpaši patīkami spēlēt Vissvētākā sakramenta klātbūtnē,” atklāja I. Birģele.

Uz jautājumu, ko vēlētos sasniegt nākotnē, I. Birģele atbildēja, ka viss notiks, kā Dievs būs lēmis: „Soli pa solītim iesim uz priekšu, apgūstot un mācoties vēl neapgūto, turpināsim darboties.” 

Pirmās Latgales ērģeļu dienas notika pirms sešiem gadiem. „Riga Organum Duo” ir piedalījušās visās Latgales ērģeļu dienās. „Festivāls „Latgales ērģeļu dienas” mums ir īpašs, jo abas nākam no Latgales. Jūtam pienākumu un atbildību Latgales cilvēkiem parādīt, ko mēs esam iemācījušās ,” viena otru papildinot, teica D. Jaunzeme un I. Birģele.  Pasākums notika ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda un A/S „Latvijas Valsts meži” finansiālu atbalstu.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne