Šodienas datums: 23.06.2018  |  Vārda dienas: Līga

Ziņas

Ekumenisko krustaceļu Vecrīgā bagātinās personiskas liecības

6.April, 2017, 15:11

Jau vienpadsmito reizi Vecrīgas ielās Lielajā Piektdienā, 14. aprīlī, norisināsies par tradīciju kļuvušais Ekumeniskais krustaceļš, kas ik gadu vieno ap 2000 dažādu konfesiju cilvēkus.

Šoreiz Krustaceļā par savu tikšanos ar Jēzu Kristu un to, kā Dievs ir pārveidojis viņu dzīvi pēc tam, stāstīs septiņi sabiedrībā pazīstami cilvēki: mūziķi Renārs Kaupers, Kaspars Zemītis, Ieva Akuratere, operdziedātāja Evita Zālīte, hokejists Artūrs Irbe, kā arī žurnālisti Arta Lāce un Otto Ozols. Garīgās pārdomas vadīs arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs, mācītāji Edgars Mažis, Krists Kalniņš un Valdis Baltruks, cietuma kapelāns Mārtiņš Krūklis. Krustaceļa režisore ir Rēzija Kalniņa.

Krustaceļa vadmotīvs ir Svēto Rakstu fragments “Ja kāds grib man sekot, tas lai aizliedz pats sevi, lai ņem savu krustu un seko Man” (Mk 8, 34). Katrai Krustaceļa apstāšanās vietai pārdomām izvēlēta citas cilvēku dzīvē sastopamas grūtības: sevis aizliegšana, fiziskie, psiholoģiskie ierobežojumi, vientulība, atstumtība, zaudējums, lepnība vai padošanās.

Ekumeniskais krustaceļš sāksies plkst. 12 laukumā starp Svētā Jēkaba katedrāli un Saeimu, bet noslēgsies Doma laukumā. Kopējais maršruts iekļaus šādas apstāšanās vietas hronoloģiskā secībā: Svētā Jēkaba katedrāle, Jēkaba laukums, Pils laukums, Rātslaukums, laukums pie Svētā Pētera baznīcas, laukums pie Brīvības pieminekļa, Bastejkalns un Doma laukums. Maršruts, kas ievietots Rīgas Domes sagatavotajos drukas materiālos, ir kļūdains.

Krustaceļš pilsētas ielās notiks ne tikai Vecrīgā. Uz kopīgu lūgšanu ārpus baznīcas aicina ticīgie arī Daugavpilī (plkst. 10 no Daugavpils Dievmātes baznīcas), Valmierā (plkst. 11), Tukumā (plkst. 11 no katoļu baznīcas), Siguldā (plkst. 12 no luterāņu baznīcas uz katoļu baznīcu), Baltinavā (plkst. 13), Madonā (plkst. 14 no katoļu baznīcas uz Lazdonas luterāņu baznīcu), Līvbērzē (plkst. 14, Bērzu ielas sākumā) Rozentovā pa Maltas pagasta ielām (plkst. 17, sākums Brīvības ielā 6), Aglonā pa sakrālo laukumu (plkst. 17), Krāslavā (plkst. 18 no kultūras nama), Šķilbēnos (plkst. 18 uz Rekovu), Viļakā (plkst. 18.30, sākums Eržepoles ielā 61).

Jēdziens „Krustaceļš” (Via Crucis) cēlies no latīņu valodas un apzīmē Kristus ciešanu ceļu, ko pēc tam, kad Pilāts bija piespriedis nāves sodu, Jēzus, nesot smago krustu, veica līdz soda izpildes vietai Kalvārijas kalnā, Jeruzalemē. Kā kristiešu tradīcija, Krustaceļš Rietumeiropā kļuva pazīstams Viduslaikos. Par visdedzīgāko tā izplatītāju kļuva franciskāņu misionārs svētais Leonards, kurš pēc tā brīža pāvesta Benedikta XIV lūguma 1750. gadā, kas tika svinēts kā Svētais gads, uzsāka Lielās Piektdienas Krustaceļa tradīciju Romā, Kolizejā.

LRKB IC