Šodienas datums: 21.01.2020  |  Vārda dienas: Agne, Agnese, Agnija

Ziņas

Ērģeļu stabuļu skaņas piepilda Skrīverus

5.augusts, 2015, 08:23

Vairāk nekā 150 klausītāju pārpildītā Skrīveru katoļu baznīcā 31.jūlija vakarā aizritēja ērģeļu atklāšanas koncerts. Mūzikas instrumenta skanējuma daudzveidību atklāja plašs un arī starptautisks mākslinieku loks.

Priesteris Māris Ozoliņš, svētot ērģeles, lūdzās: „Dievs, tu esi darījis cilvēku spējīgu caur mūziku izteikt savu prieku un sāpes, mēs tevi lūdzam svētī šīs ērģeles, lai, tām skanot, mūsu sirdis un balsis vienotos kopīgā slavas dziesmā Tev, Kungs. Svētī arī mūziķus, kas spēlēs šīs ērģeles, lai viņus vadītu un iedvesmotu Tavs Gars, lai viņi gara spēkā mūzikā un dziesmās atdotu godu Dievam!”

Priesteris Māris vēlēja, lai ērģeles ar savu skanējumu priecē svētdienas Svēto Misi, kāzas, kristības, kā arī  bagātina gan Baznīcas, gan Skrīveru novada kultūrvidi koncertos.

Koncerta atklāšanā Latvijas Nacionālā teātra aktrise Dace Bonāte klausītājiem vēlreiz izstāstīja par ērģeļu ceļu no Zviedrijas līdz Skrīveriem un draudzes vārdā pateicās visiem ziedotājiem, kā arī labdarības koncertu dalībniekiem, kuri atsaucās aicinājumam un palīdzēja vākt līdzekļus ērģeļu salikšanai un skaņošanai.

Pasākumu atklāja dziesminiece Sintija Grava, izpildot savas dziesmas. Ir aizkustinoši, ka koncertu ar saviem priekšnesumiem bagātināja tieši skrīverieši, turklāt mūsu novadā esam apdāvināti ar tik izciliem talantiem. D. Bonāte vadīja vakara programmu un bagātināja to ar latviešu dzejnieku dzejoļiem. Jāņa  Jansona saksofona spēle kopā ar ērģelēm uzbūra jaunu instrumenta niansi Ravēla „Bolero” un A.Piazzollas skaņdarbos. Savukārt sieviešu ansambļa „Akcents” un draudzes kora dziedājums atklāja, ka skrīveriešu vidū ir daudz muzikāli apdāvinātu cilvēku.    

Starp Skrīveru mākslinieku talantiem noteikti jāmin ērģelniece Rudīte Līvmane-Lindenbeka, kura 20 gadus dzīvo Vācijā, tomēr katru vasaru atbrauc uz dzimto vietu. Viņa ir tā, kas palīdzējusi ērģelēm nonākt šajā baznīcā.

R.Līvmane-Lindenbeka  studējusi  mūzikas pedagoģiju, baznīcas mūziku un ērģeļspēli Latvijas Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā. Pēc tam studējusi arī Libekas un Brēmenes mūzikas augstskolā Vācijā. Ikdienā R.Līvmane-Lindenbeka strādā Berlīnes Pankovas Ev. luteriskajā draudzē. Viņa izveidojusi stīgu orķestri "Collegium instrumentale", ar kuru 2012. gadā sniedza koncertu Skrīveru novada 130 gadu jubilejas svētkos.

Viņas nerimstošais radošais gars katru vasaru uz Latviju atved arī dažādus Berlīnes mūziķus, kas sniedz koncertus Rīgā, Liepājā un Skrīveros. Šī reize nebija izņēmums, jo ērģeļu atklāšanas koncertā piedalījās vijolnieks Nikolajs Nikolovs no Berlīnes. Šoreiz viņš spēlēja altu, uzstājoties kopā ar ērģelnieci R.Līvmani-Lindenbeku. Abi mākslinieki kopā koncertē kopš 2012. gada.

Nikolajs Nikolovs ir dzimis Bulgārijā. Talantīgais vijolnieks 1991. gadā ar izcilību pabeidza Maskavas Valsts konservatoriju Jurija Bašmeta klasē. Vēl students būdams, viņš kļuva par  Brandenburgas Simfoniķu  orķestra mūziķi un no 1995. gada ir šī orķestra solists. Kā aktīvs kamermūziķis viņš guvis balvas arī konkursos. Dažādos kamermūzikas ansambļu sastāvos muzicējis  Itālijā, ASV, Bulgārijā, Igaunijā, Latvijā, Lihtenšteinā, Šveicē, Krievijā, Armēnijā, Austrijā un Norvēģijā. Piedalījies daudzos festivālos.

Programma noslēdzās ar spilgtu skaņdarbu ērģelēm T.Dibuā „Tokāta” sol mažorā R. Līvmanes-Lindenbekas izpildījumā, tādējādi,  vēlreiz apliecinot instrumentu karaļa – ērģeļu - krāšņo skanējumu. Izpildot R. Grantovska lūgšanu „Svētī, Kungs, šo mūsu zemi” ar alta un saksofona burvīgo starpspēli, izskanēja Skrīveru katoļu baznīcas ērģeļu atklāšanas koncerts. Paldies par organizatorisko palīdzību Skrīveru novada  domei, kultūras centram un Skrīveru vidusskolas direktoram.

Ilvija Līvmane