Šodienas datums: 23.05.2019  |  Vārda dienas: Leontīne, Ligija, Lonija, Leokādija

Ziņas

Madonā aicina uz konferenci un diskusiju par varonības tēmu

7.June, 2018, 11:34

Piektdien, 8. jūnijā, Madonas katoļu draudze un Madonas novadpētniecības muzejs aicina uz konferenci “Būt vai nebūt varonim?”. Klātesošie kopā ar lektoriem meklēs atbildes uz jautājumiem: kas ir varonība un varoņi, kas tos rada; vai varonība ir individuāla īpašība un vai tauta var būt varonīga; vai varonību rada noteikti instrumenti, vai tā ir pati par sevi esoša īpašība u.c.

Kā pastāstīja muzeja pārstāve Līga Irbe, pirms diviem gadiem muzejs organizēja pirmo pasākumu sadarbībā ar Madonas katoļu draudzi. Toreiz tā bija konference par garīgām vērtībām, kurā piedalījās Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, rakstnieks Jānis Rokpelnis, mācītājs Guntis Kalme un Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš. Šoreiz, Latvijas simtgades ietvaros, radās doma runāt par varonību. “Nevis par konkrētiem varoņiem, minot tos vārdā, bet gan par varonību kopumā, aicinot iedziļināties un saprast, kā un kāpēc rodas varoņi,” skaidro L. Irbe.

Kā norāda pasākuma organizētāji, dienas pirmajā pusē no pl. 10 līdz 12.30 būs priekšlasījumi, bet pēcpusdienā no pl. 13.30 līdz 15.30 varēs piedalīties diskusiju grupās. Konferencē klātesošos uzrunās psihoterapeits Viesturs Rudzītis, kurš stāstīs par varoņa dzimšanu un nāvi. Vēstures profesora Harija Tumana iztirzātā tēma būs „Varonības fenomens Eiropas kultūras pamatos: antīkais mantojums”.  Madonas draudzes prāvests Pāvils Kamola meklēs atbildi uz jautājumu, ko nozīmē būt varonim saskaņā ar Bībeles gudrību, bet režisors Viesturs Kairišs pievērsīsies varonim mūsdienu sabiedrībā un kultūrā.

Pēcpusdienā notiks trīs diskusiju grupas ar īpašajiem viesiem. Grupā par vīrieša varonību īpašais viesis būs priesteris Ronalds Melkers. Grupā “Varone – sieviete” piedalīsies māsa karmelīte Sofija no Kunga Pārveidošanās un profesore Angelika Juško – Štekele. Savukārt diskusiju grupā par varoņu publiskā tēla veidošanu viesosies žurnāliste Dace Stirāne.

Plānots, ka konferences ieraksti būs dzirdami “Radio Marija Latvija” ēterā un daļēji to varēs noklausīties tiešraidē muzeja facebook kontā. 

Konference notiks Madonas pilsētas svētku ietvaros.

LRKB IC