Šodienas datums: 09.04.2020  |  Vārda dienas: Valērija, Žubīte

Ziņas

Šoruden sāks atjaunot Kokneses Svētā Jāņa Kristītāja baznīcu

4.novembris, 2019, 09:48

Tuvākā gada laikā pozitīvas pārmaiņas piedzīvos Kokneses Svētā Jāņa Kristītāja baznīca. Ņemot vērā, ka daudzu gadu laikā dievnama telpas ir nolietojušās un neatbilst mūsdienu prasībām, no šī gada rudens līdz 2020. gada septembrim, ēkā plānots paveikt vairākus darbus.

Šai laikā tiks pilnveidota 1939. gadā celtajā baznīcā esošā apkures sistēma un renovēti logi, tāpat tiks uzlabota baznīcas vides pieejamības, nodrošinot iespēju iekļūt ēkā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un bērnu ratiņiem. Draudzes pārstāvji uzsver, ka, pateicoties uzlabojumiem, būs iespēja paplašināt baznīcā pieejamo pasākumu un pakalpojumu klāstu, īpaši gada aukstajā laikā, jo pēc remonta telpas kļūs siltākas, tajās būs patīkamāk uzturēties. Tāpat dievnamu turpmāk būs vieglāk apmeklēt cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kas pārvietojas ratiņkrēslā, kā arī ģimenēm, kurās ir mazi bērni ratiņos.

Laikā, kamēr katoļu baznīcā notiks remontdarbi, Svētās Mises notiks luterāņu draudzes tepās, kuras laipni atvēlējis vietējais mācītājs.

Projekta kopējās izmaksas ir 29972,91 eiro, no kuriem 26975,62 eiro ir Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atbalsts un 2997,29 eiro – Svētā Jāņa Kristītāja draudzes līdzfinansējums. Projekts "Kokneses Sv. Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīcas vienkāršota atjaunošana" tiks īstenots "Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas LEADER 2014.-2020. gadam ietvaros.

Līdz 1939. gadam koknesē katoļu dievnama nebija. Apkārtnes katoļus apkalpoja Daugavpils Vissvētākās Jaunvavas Marijas draudzes prāvests. Sākot no 1936. gada dievkalpojumi notika Krievkalnu skolā pie Kokneses, un tikai pēc tam tika nopirkts apbūves gabals baznīcas celtniecībai. 1939. gadā baznīcu uzcēla un iesvētīja.

Kokneses Svētā Jāņa Kristītāja baznīca ir 18 m gara, 10 m plata, celta uz augsta akmens pamata ar koka grīdu un griestiem. Baznīcā bija divi altāri. Aiz altāra sienas tika izveidota zakristeja un sarga dzīvoklis.

20. gs. 80. gados notika baznīcas kapitālremonts, kura laikā ēku apmūrēja ar sarkaniem ķieģeļiem, bet iekspusēapšuva ar koka paneļiem. Šai laikā baznīcā tika izveidoti trīs altāri: galvenais – Vissvētākās Jēzus Sirds godam, un sānu altāri Jāņa Kristītāja un Fatimas Dievmātes godam.

LRKB IC; Foto: www.plavinudraudze.lv