Miris Maltas bruņinieku ordeņa lielmestrs Endrjū Bertī

Romā 7. februārī mūžībā aizgāja Maltas bruņinieku ordeņa lielmestrs Endrjū Bertī. Viņš ir dzimis 1929. gada 15. maijā. Ieguvis mūslaiku vēstures doktora grādu Londonas universitātē. No 1948. līdz 1950. gadam dienēja Skotu gvardē, iegūstot oficiera pakāpi. Pēc neilgas pieredzes komercdarbībā, viņš 23 gadus pasniedza mūsdienu modernās valodas Vorsas benediktiešu augstskolā Saseksas grāfistē.

Maltas bruņinieku ordenī Endrjū Bertī iestājās 1956. gadā, bet 1988. gada 8. aprīlī tika ievēlēts par 78. šī ordeņa lielmestru. Maltas bruņinieku ordeņa pilnais nosaukums ir Rodes un Maltas svētā Jāņa no Jeruzalemes suverēnais militārais hospitāļordenis. Tas ir laju reliģiskais ordenis Katoļu baznīcā, ko 1133. gadā formāli atzina pāvests. Vecuma ziņā tas ir ceturtais vecākais ordenis Baznīcā.

Maltas bruņinieku ordeņa moto ir aizstāvēt ticību un kalpot nabadzīgajiem. Laika gaitā ordenis pieņēma militāru funkciju, kļūstot par vienu no visattīstītākajiem kājnieku un jūras spēkiem pasaulē. Tad, kad vajadzība pēc militārā spēka mazinājās, ordenis savu uzmanību sāka veltīt galvenokārt kalpošanai nabadzīgajiem un slimajiem dažādās pasaules valstīs. Šobrīd pasaulē ir vairāk nekā 10 000 ordeņa kavalieru un dāmu, kas veic dažādus karitatīvos darbus.

Endrjū Bertī ir goda doktora honoris causa titulu īpašnieks, ko viņam piešķīra Boloņas, Santo Domingo, Minnesotas un daudzas citas universitātes. Savā dzīvē viņš bija saņēmis vairāk nekā 50 ordeņus un medaļas. Runāja piecās valodās. Endrjū Bertī mirstīgās atliekas piektdienas pēcpusdienā tika pārnestas uz Romas sv. Sabīnes baziliku Aventīna kalnā, kur notika atvadu ceremonija.

Pāvests Benedikts XVI izsaka savu visdziļāko līdzjūtību saistībā ar Maltas bruņinieku ordeņa lielmestra Endrjū Bertī nāvi. “Viņš bija augstas kultūras cilvēks, kurš dāsni palīdzēja visiem cilvēkiem” – lasām Vatikāna valsts sekretāra kard. Bertone parakstītajā telegrammā.

LRKBIC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti