Maskavā demonstrēja filmu par bīskapu Boļeslavu Sloskānu

29. maijā Maskavas Kultūras centrā “Pokrovskije vorota” (“Покровские ворота”) notika pasākums, kas bija veltīts Boļeslavam Sloskānam un kura laikā tika rādīta režisores Dzidras Smiltēnas (filmu studija “Balti”) dokumentālā filma par bīskapa dzīvi – “Lūgšana krustā”. Pasākumu atklāja Latvijas vēstnieks Krievijas Federācijā Edgars Skuja, klātesošos uzrunāja filmas autore Dzidra Smiltēna un priesteris Andris Marija Jerumanis (Beļģija, Šveice), kurš ir bīskapa Boļeslava Sloskāna beatifikācijas procesa vicepostulators un kuram ir bijusi iespēja daudzkārt satikties ar Boļeslavu Sloskānu.

Filmu noskatīties bija ielūgti ārvalstu diplomātisko pārstāvniecību vadītāji, garīdzniecība, vēstures interesenti, kultūras un mediju pārstāvji. Filma tika demonstrēta angļu valodā ar krievu valodas subtitriem. Filmu krievu valodā speciāli tās Maskavas demonstrējumam tulkojis rakstnieks Ronalds Dobrovenskis. 14.aprīlī savas vizītes laikā Vatikānā filmu pāvestam Benediktam XVI uzdāvināja Latvijas Republikas prezidents Valdis Zatlers.

Pasākums bija tapis ar Latvijas vēstniecības Krievijas Federācijā, Latvijas vēstniecības pie Svētā Krēsla un Vatikāna pārstāvniecības Maskavā atbalstu.

Boļeslavs Sloskāns (1893-1981) dzimis Tilgalā, Latgalē, studējis Pēterburgā, kalpojis kā priesteris vairākās draudzēs Maskavā un tās apkaimē. 1926.gadā iecelts par Minskas un Mogiļevas bīskapu. Nepatiesi apsūdzēts, no 1927. – 1933.gadam pavadījis septiņpadsmit padomju cietumos, spīdzināts. 1933.gadā atgriežas Rīgā. Pēc pāvesta Pija XI uzaicinājuma bīskaps uzturas Vatikānā, lai informētu par baznīcas situāciju PSRS teritorijā. 1934.gadā Boļeslavu Sloskānu ieceļ par Rīgas Garīgā semināra profesoru un garīgo vadītāju, taču vācu okupācijas rezultātā viņš ir spiests pamest Latviju un uzturas Beļģijā. No 1963. – 1965.gadam piedalījies vēsturiskajā Vatikāna II koncilā. Miris Beļģijā 1981.gadā, bet 1993.gadā Boļeslava Sloskāna mirstīgās atliekas pārvestas uz Aglonas bazilikas kriptu.

2004.gada 20.decembrī oficiāli, ar pāvesta Jāņa Pāvila II izsludinātu dekrētu Decretum super heroicitate virtutum, tika atzīta Boļeslava Sloskāna tikumu varonība, un viņš tika iecelts godināmo kārtā. Tikumu varonības atzīšana nozīmē, ka Baznīca novērtē Dieva kalpa Boļeslava Sloskāna dzīves izcilību (excellentia vitae) un uzskata to par atdarināšanas vērtu. Tas ir pirmais posms ceļā uz bīskapa Boļeslava Sloskāna oficiālu pasludināšanu par svēto.

www.am.gov.lv

 

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti