Now Reading
Kristieši iesaistās sabiedrības integrācijas projektā Iļģuciema cietumā

Kristieši iesaistās sabiedrības integrācijas projektā Iļģuciema cietumā

No 1. marta Iļģuciema cietumā tiek īstenots biedrības „Iļģuciema sievietes” iesniegtais un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstītais sabiedrības integrācijas projekts „Alkohola un narkotiku atkarīgo, fiziski un psihiski neveselo notiesāto integrēšana cietuma apstākļos”. Projektā iekļautas četras aktivitātes, kas laikā no 12. marta līdz 30. jūnijam sniegs papildus psiholoģisku un fizisku palīdzību notiesātajām ar īpašu psihisku un fizisku apgrūtinājumu, lai viņas spētu kvalitatīvāk iesaistīties kopējās cietuma rehabilitācijas programmās, kas sagatavo dzīvei pēc atbrīvošanās. Projekta īstenošanā ir iesaistīti savā specialitātē profesionāli pasniedzēji – kristieši no katoļu un luterāņu draudzēm.

Mākslas terapijā, kuru pasniedz māksliniece Elita Ābele, nodarbību dalībnieces izzīmē pēdējā laika izjūtas un noskaņojumu, pilda konkrētus uzdevumus, kuriem ir muzikāli vizuālā ietekme uz psihi. Māksliniece rosina audzēknes savas iekšējās sajūtas izteikt krāsās un ornamentos. Šī aktivitāte šajos cietuma apstākļos notiek pirmo reizi, tāpēc projekta norises gaitā tiks meklēta labākā metodika.

Psiholoģiskās kustību un deju terapijas nodarbībām šajā ieslodzījuma vietā ir jau četru gadu pieredze. Šajā projektā nodarbības pasniedz Sv. Jāzepa Betānijas dominikāņu klostera māsa, psiholoģijas un deju terapijas pasniedzēja Diāna Cērmane, kā arī divi praktikanti no Vācijas, kas apmāca darboties ar perkursijām un spēlēt ģitāru. Nodarbības notiek gan grupās, gan individuāli, izmantojot arī krāsas un attēlus. Nodarbību dalībnieces piedzīvoto var izteikt dejā un žestos, neverbālos, ritmiski dinamiskos dialogos. Tādā veidā deja, kustība, mūzika un ritms kļūst par simboliem, kas satur stāstus un nozīmes. Un tas ir dejas, kustības un mākslas terapijas iedarbības mērķis. Improvizējot ar kustību, deju, skaņām, melodijām, attēliem un krāsām kā radošiem uztveres un izteiksmes līdzekļiem, cilvēku var sasniegt tā kopveselumā.
Projektā iekļautas arī tradicionālās masāžas, kuras notiesātās var saņemt pēc ārsta ieteikuma. Masāžas veic Sv. Jāzepa Betānijas dominikāņu klostera māsa, medmāsa un masiere Nelli Tatkova, vajadzības gadījumā, pēc pacienta vēlmes, apvienojot tās ar pastorālo sarunu un meditāciju.
Retro foto fotosesijai, kuru organizē mākslinieki Inese un Edvīns Cibuļski, ir jau triju seansu pieredze šajos cietuma apstākļos. Tā paredzēta notiesātajām ar īpaši zemu pašvērtējumu, ieilgušu depresiju un tieksmi uz suicīdu. Parasti fotosesija notiek pozitīvā gaisotnē, ieģērbjot dalībnieces katrai vispiemērotākajā apģērbā, galvassegā, aksesuāros, ļaujot viņām priecāties par savu īpašo, neierasti labo izskatu. Katra dalībniece saņem piecas fotogrāfijas, par kurām var priecāties pašas, parādīt citām biedrenēm, kā arī nosūtīt saviem draugiem un ģimenes locekļiem. Pieredze rāda, ka fotosesija ilgstoši uzlabo notiesāto psihisko pašsajūtu.
Projekta līdzfinansējumu nodrošina Vācijas katoļu Baznīcas fonds „Bonifatiuswerk”.

Kapelāne, biedrības „Iļģuciema sievietes” valdes priekšsēdētāja Daina Strelēvica

Scroll To Top