Betānijas māsu kopienas dibinātāja pirmās vadītās rekolekcijas cietumniecēm tagad arī latviski

Turpinot atzīmēt Betānijas dominikāņu māsu kopienas divdesmit gadu jubileju Latvijā, māsas ir izdevušas nelielu grāmatiņu, kurā var iepazīties ar kongregācijas dibinātāja svētīgā tēva Žana Žozefa Latasta OP pirmajām vadītajām rekolekcijām Kadiljakas sieviešu cietumā Francijā. Rekolekcijas notika 1864. gada 15. – 18. septembrī.

Kā pastāstīja Betānijas dominikāņu māsu Svētā Jāzepa klostera priekšniece māsa Hanna Rita Laue, latviešu valodā jau ir iespējams iepazīties ar tēva Latasta dzīvi, tomēr šoreiz lasītājiem tiek piedāvātas tēva Latasta pirmās vadītās rekolekcijas klosterī. Tās ir būtiskas, jo ar tām sākās Betānijas dominikāņu māsu kongregācijas vēsture. Turklāt, Latvijā šogad Betānijas kopiena nosvinēja apaļu jubileju, tāpēc tā ir arī kā dāvana lasītājiem latviešu valodā.

Svētīgais tēvs Latasts 1863. gadā saņēma priestera svētības, un jau pēc pāris mēnešiem viņš saņēma uzdevumu novadīt trīs dienu rekolekcijas Kadiljakas sieviešu cietumā netālu no Bordo, kas būtiski ietekmēja viņa turpmāko darbību. Uz cietumu viņš devās ar skepsi un daudziem aizspriedumiem, kas attiecībā uz ieslodzītajām valdīja sabiedrībā. Tomēr rekolekciju laikā notika pārmaiņas. Mainījās ne tikai ieslodzītās, bet vispirms pats tēvs Latasts, kurš mainīja savas domas. Viņš uzdeva pats sev jautājumu – kas notiks ar šīm sievietēm, kad viņas atstās cietumu. Viņš apzinājās, ka cietums ir kā zīmogs, kas nepametīs šīs sievietes, ka viņām būs gandrīz neiespējami atrast darbu, dibināt kontaktus ar citiem cilvēkiem. Lūdzoties kopā ar ieslodzītajām Vissvētākā Sakramenta priekšā, tēvam Latastam radās tam laikam radikāla doma – dibināt jaunu kongregāciju sievietēm, kas ir bijušas apcietinājumā.

“Manas mīļās māsas, mēs šorīt uzsākam rekolekcijas, kas noslēgsies svētdien ar adorāciju. Es ceru, ka līdz tam katra no jums varēs iet pie komūnijas,” ar šiem vārdiem tēvs iesāka rekolekcijas. Arī pēc tam tēvs uzrunāja apcietinātās ar vārdiem “manas mīļās māsas” un, neignorējot patiesību, ka sievietes atrodas apcietinājumā, aicināja pārdomāt savu dzīvi, norādīja uz Jūdas, labā laupītāja un Marijas Magdalēnas piemēru, kā arī mudināja atgriezties, būt pacietīgām un cerēt uz debesīm.

88 lapaspuses biezo grāmatu no vācu valodas tulkoja māsa Terēze Zviedrāne OP. Grāmata ir pieejama Betānijas dominikāņu māsu klosterī Mārupē. Minimālais ziedojums par grāmatu ir 3 eiro.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti