Restaurēta centrālā vitrāža Viļakas katoļu baznīcā

No 2018. gada vasaras sākuma līdz novembrim notika sarežģītā Viļakas katoļu baznīcas centrālās vitrāžas, kas atrodas virs galvenajām ieejas durvīm, restaurācija. Restaurācijas process bija sarežģīts, jo loga vitrāža bija grūti sasniedzama. Lai sasniegtu vitrāžu no iekštelpām bija jāuzbūvē koka laipas pāri ērģelēm, bet, lai sasniegtu no ārpuses, bija jāīrē pacēlājs.

Restaurācijas darbus veica SIA “Glassica” meistari Andris Kļavnieks un Aivars Smans. Viļakas baznīcā vitrāžu restaurācijas darbi tika uzsākti jau 2004.gadā, izstrādājot logu vitrāžu restaurācijas programmu. A. Kļavnieks cerēja, ka uz beigām darbi paliks vieglāki, bet bija tieši otrādi, jo šīs centrālās vitrāžas restaurācija izrādījās visgrūtākā, tāpēc ka krāsainās vitrāžas bija ievietotas sarežģītā konstrukcijā, mākslas darbs bija veidots no nelieliem stikla gabaliņiem, kā arī sarežģīta bija piekļūšana darbam.

Pārvarot visus šķēršļus, vitrāžu izdevās restaurēt un 15. novembra vakarā notika svinīga vitrāžas atklāšana, kad restaurēto vitrāžu izgaismoja un Viļakas draudze paveikto darbu dāvināja Latvijai simtajā dzimšanas dienā. Restaurators A. Kļavnieks atzinīgi novērtēja, ka Viļakas draudzē ciena stikla mākslu un paveikto darbu īpaši izgaismo.

Kopējās restaurācijas izmaksas ir 16867,40 eiro. Sakrālā mantojuma programma, kuru administrē Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, projekta “Viļakas katoļu baznīcas vitrāžas restaurācijai” īstenošanai piešķīra 16 000 eiro, bet atlikušo summu saziedoja cilvēki. “Esmu pateicīgs Dievam, cilvēkiem par lūgšanām un ziedojumiem un laimīgs, ka šogad restaurējām centrālo “Gotikas rozes” vitrāžu. Ceru, ka nākamgad uzsāksim pārējo logu vitrāžu virs baznīcas ieejas durvīm restaurāciju,” sacīja draudzes prāvests Guntars Skutels.

Vineta Zeltkalne; Foto: Vineta Zeltkalne, Aivars Smans, Guntars Skutels

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti