Mīts un īstenība par abortīvo tableti Ru486

Itālijā asas diskusijas ir izraisījis Farmācijas aģentūras apstiprinājums par abortīvās tabletes Ru486 lietošanu veselības aizsardzības iestāžu vidē. Tā tiek pieņemta kā alternatīva ķirurģiskajam abortam. Abortīvo tableti jau izmanto vairākās citās Eiropas valstīs. Sakarā ar Romas Katoliskās universitātes Bioētikas augstskolas profesora Adriano Pessinas teikto, aborts ir banāla un reizē traģiska loģika, kas tiek pasniegta kā sievietes tiesības. Profesors atzīst, ka šobrīd notiekošās debates par Ru486 izceļ nepieciešamību padomāt par cēloņiem, kas ved pie aborta. Ja agrāk aborta izvēli visbiežāk noteica ekonomiskie apstākļi, tad šodien tā ir dominējošā kultūra. Mūsdienu sabiedrība ir zaudējusi atbildības sajūtu, daudziem vīriešiem ir zudusi apziņa par tēva lomu. Bieži tiek aizmirsts, ka sieviešu tiesību aizsardzība nedrīkst tikt izmantota pret bērna tiesībām piedzimt. Tiek aizmirsts arī, ka aborta gadījumā, par upuriem, lai arī atšķirīgos veidos, kļūst gan bērns, gan māte.
Abortīvās tabletes sakarā savs vārds sakāms arī Pontifikālās akadēmijas par dzīvību prezidentam, teologam Rino Fizikellam. Viņš stāsta, ka Ru486 izmantošana ir sankcionēta pēc tam, kad izgāzās projekts veikt eksperimentus par cita veida aborta alternatīvām. Lai atgrieztu eksperimentēšanas nolūkos ieguldītos līdzekļus, turpmāk ir atļauts izmantot minēto tableti, kas pirms tam ilgu laiku tika pakļauta diskusijām. „Šī „banālā” rīcība daudz ko pasaka par dažu laboratorijās veikto pētījumu mērķi,” uzsver Fizikella. Viņš ar rūgtumu konstatē, ka jau kārtējo reizi primārais mērķis nav bijusi cilvēka dzīvība, bet gan peļņa. Teologs aicina mediķus un farmācijas darbiniekus nekļūt par šādu noziedzīgu situāciju līdzdalībniekiem.

Pontifikālās akadēmijas par dzīvību prezidents vērš uzmanību arī uz to, ka pēc Ru486 tabletes pieņemšanas, ir apstiprinājušies vairāki sieviešu nāves gadījumi. Ru486 ir abortīvā tehnika, kas noslāpē embriju, kurš nesen iemiesojies mātes klēpī. Rino Fizikella vēlas atgādināt, ka embrijs nav vienkārša šūnu masa, kā daži to vēlas definēt. Ru486 pieņemšana abortu nedara mazāk traumatisku par ķirurģiska veida iejaukšanos. Līdz ar tableti aborts tiek paildzināts laika ziņā.

Lai novērstu ļaunumu, kādu izraisa aborts, itāliešu teologs uzsver, ka ir jārūpējas par cilvēku sirdsapziņas izglītošanu. Tas ir jādara ģimenēs, skolās, draudzēs un citās sabiedriskajās institūcijās, audzinot mūsdienu jauniešus.

Euģēnija Ročella, Itālijas Darba, Veselības un Sociālās politikas ministrijas sekretāre stāsta, ka tabletes Ru486 komercializācija izraisa lielas šaubas, vai tā saskan ar 194. likuma pantu, kas Itālijā atļauj labprātīgu grūtniecības pārtraukšanu. Viņa piemin 31 nāves gadījumu, kas iestājušies pēc tabletes pieņemšanas. Ministrijas pārstāve īpašu uzmanību pievērš faktam, ka sievietes, kas izdara ķīmisko, tas ir, Ru486 izraisīto abortu, netiek uzraudzītas slimnīcā, kā tas notiek pēc ķirurģiskā aborta. Ķīmiskais aborts var ilgt apmēram 15 dienas, galarezultātā no sievietes organisma tiek izgrūsts auglis. Dažreiz ir nepieciešams pieņemt arī antibiotikas un pretsāpju līdzekļus. Pastāv risks, ka trūkstot ārsta uzraudzībai, sieviete var neizprast savas situācijas nopietnību sarežģītos gadījumos.

Euģēnija Ročella kopā ar Assuntinu Morezi ir publicējusi grāmatu „Pasaka par vieglo abortu. Mīti un īstenība par Ru486″ (La favola dell’aborto facile. Miti e realta’ della pillola Ru486, Milāna, Franco Angeli), kurā, cita starpā, ir atgādināts, ka Amerikas Savienotajās valstīs pirmās pret šīs tabletes izmantošanu iestājās feministu kustības. Tas pats notiek arī daudzās citās pasaules valstīs, piemēram, Austrālijā, Vācijā un Lielbritānijā. Pēdējā pēc tabletes lietošanas bojā gājušas 29 sievietes.

Itālijā abortu skaits pēdējos gados ir mazinājies. Mazāk abortu šeit izdara arī mazgadīgās. Taču pastāv bažas, vai ar tā dēvētā „vieglā aborta” solījumu daudzas sievietes netiks apmānītas un valstī atkal nesāks palielināties abortu skaits. Itālijas Darba, Veselības un sociālās politikas ministrijas sekretāre uzsver, ka ar apmānu ir saistīta Ru486 ienākšana tirgū. Ministrija ar vairāku tehniski zinātnisku dokumentu krājumu par šīs tabletes kaitīgo iedarbību ir vērsusies pie Farmācijas aģentūras, kas to izplata, taču aģentūras atbilde ir bijusi noraidoša.

I. Šteinerte/Vatikāna radio

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti