Igatē top dievnams

Projekta autore Svetlana Liepiņa stāsta, ka kādas vēsturiskas nejaušības dēļ Igate un tās tuvākā apkārtne ir palikusi bez baznīcas – sava kultūras un garīguma centra. Vēsturiski avoti vēstī, ka 13. gadsimtā Vidrižos Kalniņu pilskalnā ir bijusi baznīca. Un arī 19. gs. vidū uz Bīriņu muižas zemes uzcelta neliela pareizticīgo koka baznīca, bet ap 1876. gadu tā ir pārcelta uz Lēdurgu.

Jaunā Sv. Jāņa Kristītāja un Marijas Magdalēnas baznīca atradīsies skaistā vietā iepretim atjaunotajai Igates pilij un E.Melngaiļa muzejam. Tajā varēs ietilpt aptuveni 100 cilvēki. Baznīcas būvniecības galvenais virzītājs, biedrības „Igate” pārstāvis Valters Piebalgs pauž cerību, ka šī vieta ar laiku veidosies par garīgu kultūras centru, kur notiks četru galveno konfesiju – katoļu, luterāņu, pareizticīgo un baptistu – dievkalpojumi, laulību ceremonijas, kristības, iesvētības, rekolekcijas, gan arī koncerti un daudzas citas jaukas iniciatīvas. Pamatojot projekta ekumenisko aspektu, V. Piebalgs atsaucas uz pāvesta Benedikta XVI aicinājumu dažādu konfesiju kristiešiem būt vienotiem. Pāvests savās uzrunās uzsver, ka vienība ir Dieva dāvana. Kristus to mums dod, bet mūsu kā kristīgo pienākums ir lūgties un darboties, lai to saglabātu, stiprinātu un pilnveidotu.
Igatiešu ieceri veidot ekumenisku dievnamu atbalstījis arī Rīgas arhibīskaps Z.Stankevičs. 
Baznīcas arhitektoniskā risinājuma autors ir arhitekts Aleksandrs Sološenko, kurš atzīst, ka kopš studiju gadiem viņam ir bijis sapnis projektēt baznīcu, un beidzot tas ir piepildījies. Ja Dievs dos strādāt pie vēl kādas baznīcas projekta, tad arhitekts vēlētos to projektēt modernā stilā. Taču Sv. Jāņa Kristītāja un Marijas Magdalēnas baznīcu Igatē viņš ir veidojis klasiskā stilā, jo tā ir domāta dažādu konfesiju kristiešiem. Ja būs līdzekļi, tad jaunajā baznīcā modernā stilā būs veidota tikai viena vitrāža līdzās altārim.  
Šobrīd Vidrižu pagastā dzīvo aptuveni 1660 iedzīvotāji. Baznīca tiek celta par privāto fizisko un juridisko personu ziedojumiem un ar lielu pašvaldības atbalstu. Pieteikušies palīdzēt daudzi cilvēki. Kāds plāno ziedot simtgadīgus ozolus, no kuriem veidot baznīcas altārgaldu. Cits palīdz izstrādāt interjeru, neņemot maksu par savu darbu. S. Liepiņa stāsta, ka baznīcas vajadzībām mākslinieki jau glezno Jāņa Kristītāja un Marijas Magdalēnas ikonas. Pavisam drīz tās jau būs gatavas. Igatieši, kā arī pārējie Vidrižu pagasta iedzīvotāji ir priecīga optimisma pilni – drīz viņiem būs skaista baznīca.
LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti