Jūlijā un augustā ārkārtīgi lielu popularitāti bija izpelnījusies interneta akcija ALS Ice Bucket Challange – cilvēki izaicina viens otru aplieties ar aukstu ūdeni un/vai ziedot naudu ALS slimības izpētes centra atbalstam. Ar ALS apzīmē amiotrofisko laterālo sklerozi. Tā ir slimība, kas paralizē cilvēka nervus un atņem kustēšanās spējas… Šī slimība ir, piemēram, slavenajam astrofiziķim Stīvenam Hokingam.
Akcija ļoti īsā laikā kļuva populāra sociālajos medijos. Pārsvarā tā ir izplatīta ASV, bet daudzi cilvēki ir pieņēmuši izaicinājumu arī citās valstīs, tai skaitā Latvijā. Laikraksts „Washington Post” izpētījuši, ka šī akcija savu kulmināciju piedzīvojusi 21. augustā, kad sociālajos tīklos tā minēta 3,5 milj. reižu. Kopumā divu mēnešu laikā akcija minēta 22,5 milj. reižu, tajā piedalījušies vairāk kā trīs miljoni cilvēku, kuri savākuši 108 miljonus dolārus ALS izpētes centra darbībai.
Sākotnēji akcija nav bijusi saistīta ar konkrētu labdarības mērķi. Cilvēki vienkārši ievietoja internetā video, kur paziņo sava ziedojuma mērķi, aplejas ar aukstu ūdeni un met izaicinājumu citiem. 15. jūlijā no sava drauga izaicinājumu pieņēma amerikāņu golferis Kriss Kenedijs, kurš aplējās ar aukstu ūdeni, ziedojot naudu ALS izpētei, jo viņam ir draugs, kurš cieš no šīs slimības. Viņš izaicināja savu paziņu, kurai vīrs cīnās ar šo pašu slimību. Paziņa izaicinājumu pieņēma, un tā šī akcija tika sasaistīta ar konkrētu ziedojumu mērķi.
Akcijā ir piedalījušās vairākas ievērojamas personas: Holivudas aktieri, sportisti, mūziķi, pat politiķi un bīskapi. Ievērojamāko personu vidū ir ASV eksprezidents Bušs, Bils Geits, Vins Dīzels, Eminems, Šakils O’ Nīls, Rafaels Nadals, Lady GaGa un daudzi citi. Akcijā ir izmantots pat NHL Stenlija kauss.
Varētu jautāt: kas tad šo akciju padara tik īpašu un pievilcīgu, kas to popularizē? Washingtonpost.com norāda, ka tie ir jauni sportiski vīrieši, kuri nav vienaldzīgi pret izaicinājumiem un sacensību garu, ko pastiprina daudzie skatītāji sociālajā vidē: “Tu tak’ nebūsi mīkstais un pieņemsi izaicinājumu!” To pierāda arī fakts, ka 68% no visiem, kas izrādījuši interesi par šo akciju, ir vīrieši, no kuriem 90% ir bijuši 18 – 49 gadus veci. Tā neliela psiholoģiska īpatnība ļauj cēlam mērķim iegūt milzīgu atbalstu.
Cēlā ideja lika sarosīties arī ASV un citu valstu kristiešiem, kuri ar steigu ņēma spaiņus, pildīja tos ar ledu un gāza sev virsū kameras priekšā, izaicinādami savus draugus darīt tāpat. Ļoti personīgi šo akciju bija uztvēris Pitsburgas katoļu bīskaps Deivids Zubiks, kurš pieņēma izaicinājumu, lai atbalstītu savas diecēzes priesteri un tuvu draugu Denisu Kolamarino, kurš cieš no ALS. Uz dievkalpojumu, pēc kuras bīskaps aplējās ar ledus ūdeni, bija sanākuši ap 800 cilvēku. Video var apskatīt šajā lapā: http://pittsburgh.cbslocal.com/2014/08/23/bishop-zubik-does-ice-bucket-challenge-to-help-friend/
Drīz vien vairāki katoļu blogeri un Baznīcas autoritātes aicināja katoļus šajā akcijā tomēr nepiedalīties, jo saziedotā nauda nonāk ALS asociācijai, kura veic eksperimentus ar embriju šūnām. Tas nozīmē, ka embriji, kas palikuši pāri no mākslīgās apaugļošanas vai arī izņemti no mātes klēpja, tiek izmantoti eksperimentiem. Mērķis ir cēls, bet līdzeklis – nežēlīgs. Katoliskās Baznīcas katehisms 1753. paragrāfā saka, ka iznākums, lai cik labs, neattaisno līdzekļus. Un šeit uz spēles ir likta cieņa pret cilvēka dzīvību, kuru mēs, katoļi, cienām jau no ieņemšanas brīža. Tāpēc, piemēram, Cincinati diecēze lūdza savām skolām un augstskolām šajā akcijā neiesaistīties. Atbalstot šādus eksperimentus, cilvēks ir līdzatbildīgs embriju nogalināšanā. Katoļiem nevajadzētu ziedot naudu šajā akcijā, pat ja tas varētu glābt visu ALS slimnieku dzīvības.
Tomēr tas nenozīmē, ka mēs nevaram piedalīties šajā akcijā vispār. Denveras katoļu skolas, arhibīskapa Samuela J. Akvilas pamācītas, pieņēma izaicinājumu un jauno mācību gadu uzsāka ar aukstām ūdens šaltīm, naudu tomēr ziedojot nevis ALS asociācijai, bet gan Jāņa Pāvila II medicīnas izpētes institūtam Aiovas štatā, kas pētījumus veic saskaņā ar medicīnas bioētikas pamatprincipiem, izrādot cieņu cilvēka dzīvībai. Šādu pašu risinājumu izvēlējās arī jau iepriekš minētās Cincinati diecēzes katoļu augstskolas direktors Toms Otens, Īstridžas Nemitīgās palīdzības Dievmātes skolas vadība un daudzi citi. Šeit Nemitīgās Palīdzības Dievmātes skolas un Denveras diecēzes skolu mācību gada sākums ar Ice Bucket: http://www.chattanoogan.com/2014/9/6/283788/Our-Lady-Of-Perpetual-Help-School.aspx
http://denvercatholicregister.org/ready-denver-catholic-schools-ice-bucket-challenge/#.VBBf-KMRfPI
Ko šīs vasaras populārākā akcija mums māca?
Vispirms varētu pārdomāt, vai mēs, Latvijas katoļi, patiesi izdzīvojam savu ticību un esam sociāli pietiekami aktīvi? Atcerēsimies Jēkaba vēstuli, kura saka, ka ticība izpaužas darbos un bez darbiem tā ir mirusi (Jēk 1: 27, 2: 14 – 18). Kā izpaužas mana ticība? Vai tā mudina mani mīlēt citus, kā uz to mūs mudina pirmās vēstules korintiešiem 13. nodaļa. Kā izpaužas mana mīlestība? Ielūkosimies Jāņa pirmajā vēstulē (4:19-21).
Šāda akcija parāda, ka arī neticīgus cilvēkus Dieva balss uzrunā palīdzēt citiem un dalīties savos labumos, tad vēl jo vairāk mums, kas sakām, ka mīlam Dievu, ir jābūt uzrunātiem. Ja mūsu attiecības ar Jēzu ir patiesas un personīgas, tad tās mūs mudina saskatīt un mīlēt Viņu citos cilvēkos, kas cieš, kuri ir cietumā, kuri ir izsalkuši, kaili, izslāpuši (Mt 28: 34 – 46). Lai dalīšanās ar citiem un palīdzēšana būtu interesantāka, pieej šai lietai radoši. Šī akcija parāda, ka cilvēki ļoti labprāt iesaistās palīdzēšanas akcijās, ja tās ir radoši un interesanti noorganizētas.
Otrkārt, šī akcija mums atgādina būt uzmanīgiem. Jo ne vienmēr viss, kas mūs mudina uz cēliem mērķiem, tiešām ir morāli atbalstāms. Jābūt uzmanīgiem, kur iesaistāmies. Bet lai tas mūs neattur no palīdzēšanas citiem, jo Jēzus mīt katrā no mums un, palīdzot savam tuvākajam, palīdzam Jēzum. Vācot līdzekļus ALS slimniekiem, aplejoties ar ūdeni, vācam līdzekļus Jēzum… Iesaistāmies „Caritas” kustībā, lai palīdzētu citiem, palīdzam Jēzum.
Mums, katoļiem, ir ļoti svarīgi būt sociāli aktīviem. Tāpēc skatīsimies, kā varam palīdzēt citiem. Varbūt mūsu draudzēs ir veci, vientuļi, slimi cilvēki, kuri priecātos jau par apciemojumu vien. Varbūt tev ir līdzekļi, ar kuriem atbalstīt grūtībās nonākušos savā draudzē caur „Caritas”, ziedot.lv vai citām labdarības organizācijām. Tāpat drīz, t.i. 13. un 14. septembrī, notiks „Nike Riga Run” labdarības skrējiens, kurā vari atbalstīt citus, parūpējoties arī par savu veselību.
Labam garastāvoklim, paskaties, kā Redemptoristīnu māsu kongregācijas māsas Īrijā Dublinā pieņem izaicinājumu: https://www.facebook.com/video.php?v=736458103056980
Priesteris Pēteris Skudra