„Caritas Latvija” svin 10 gadu jubileju

18. oktobrī, svētā evaņģēlista Lūkasa svētkos „Caritas Latvia” brīvprātīgie, labdari, draugi un atbalstītāji svinēja nodibinājuma 10 gadu jubileju. Aptuveni 60 dalībnieku no visas Latvijas piedalījās pateicības Svētajā Misē Sv. Franciska baznīcā Rīgā. Pēc tam svinības turpinājās Betlēmes Žēlsirdības mājā. Tajās piedalījās arī „Caritas” pārstāvji no Polijas, kas iepazīstināja ar savu pieredzi un novitātēm brīvprātīgo darbā. Pirmo reizi „Caritas Latvija” piedalījās „Caritas Europa” ēnu ziņojumā. Svinību dalībnieki tika iepazīstināti ar pētījumu un tā rezultātiem.

„Caritas” ziņojumi nacionālā līmenī ietekmē Eiropas Savienību

Šāds vienots „Caritas Europa” pētījums tika veikts jau 2011., 2012. un 2013. gadā. Parasti tas ir „Caritas” pasūtīts vai pašu īstenots pētījums par konkrētās valsts sociālo situāciju. Tā mērķis ir aktīvi līdzdarboties Eiropas Savienības izstrādātajā „Europa 2020” projektā, kas izvirzījis vairākus desmit gadu laikā sasniedzamus uzdevumus, piemēram, palielināt nodarbināto skaitu vecumā no 20 līdz 64 gadiem līdz pat 75%, 20 miljonus cilvēku „izraut” no nabadzības un uzlabot viņu ekonomiskos apstākļus. Organizācija „Caritas” ar alternatīvo ziņojumu sniedz ierosinājumus un šādā veidā iesaistās „Europe 2020” projektā. Vienotajā ēnu ziņojumā „Caritas Europa” ir novērtēts, kā katrā valstī norisinās šī Eiropas Savienības projekta izpilde, vai patiešām tiek realizēti konkrēti soļi, lai sasniegtu izvirzītos mērķus. Eiropas Savienības institūcijas jau atzinīgi ir novērtējušas šādu „Caritas” iniciatīvu, daudzi no ierosinājumiem palīdz „Europa 2020” atbildīgajiem pieņemt pareizos lēmumus. Tos ņem vērā, tāpēc var teikt, ka ziņojumiem ir ietekme un tie veidos atgriezenisko saiti arī Latvijā.

Ar „Caritas” ziņojumu no Latvijas iepazīstināja tās autore un eksperte Dr. geogr. Aija Lulle. Ziņojumā viņa norādījusi, ka Latvija ir to valstu vidū, kurās nabadzības risks ir viens no augstākajiem, turklāt sociālie pabalsti pārāk zemi un īsti nespēj apmierināt pamatvajadzības. Ierosināti vairāki svarīgi priekšlikumi, piemēram, speciālu uzmanību pievērst pabalstu palielināšanai lielām ģimenēm. Tāpat ņemt vērā krīzes ietekmi un cita veida atbalsta trūkumu cilvēkiem, kuri veic ikmēneša hipotekāros maksājumus. Uzsvērts, ka jāturpina samazināt nodokļus tiem, kuri saņem zemu algu, jāveicina pabalsti ģimenēm ar bērniem, īpaši ģimenēm ar vienu vecāku vai daudz bērniem. Minēts, ka jāveido sociālā atbalsta tīkls cilvēkiem, kas atrodas grūtās situācijas, taču oficiāli nevar iegūt maznodrošinātā statusu, tostarp cilvēkiem ar kredīta maksājumiem. Kopumā pētījums uzsver, ka ģimenes, kuras ik mēnesi maksā kredītu par mājokli, var nonākt situācijā, kad faktiski atrodas uz nabadzības sliekšņa, tāpēc šai kategorijai īpaši steidzīgi jāpalielina dažādi sociālie labumi. Attiecībā uz nodarbinātību pētījumā rakstīts, ka tā jāveicina tieši reģionos, īpaši Latgalē. Kā arī jāveido dažāda veida darba iespējas, aktivitātes jauniešiem, kā to jau dara Eiropas Savienības valstīs.

Ziedojumus jāvāc ar izdomu

Programmas otrajā daļā ar savu pieredzi iepazīstināja „Caritas” draugi no Polijas – Ļubļinas arhidiecēzes „Caritas” direktors priesteris Mgr.lic.theol. Veslavs Kosickis (Wiesław Kosicki) ar komandu, kas ir atbildīga par finanšu un brīvprātīgo piesaisti. V. Kosickis pastāstīja, ka no 2013. gada Ļubļinas arhidiecēzes „Caritas” realizē jaunu, inovatīvu, organizācijas koptēlu uzlabojošu programmu. Piemēram, finanšu piesaistē tā meklē jaunas, daudz efektīvākas metodes. „Var jau stāvēt pie baznīcas ar kastīti un gaidīt, kad cilvēki tajā sametīs naudu, bet var arī piedāvāt metodes, kas viņus vairāk motivē iesaistīties un ziedot labdarības mērķiem,” pieredzē dalījās Polijas „Caritas” direktors.

Viens veids, piemēram, ir veidot pasākumu ar mērķi savākt ziedojumu pilsētas ielās un pārvērst ziedošanu kā šovu. „Caritas” organizācija Polijā uz ielas izklāj līmlenti, uz kuras garāmgājējiem lūdz uzlīmēt tieši vienu zlotu. Mērķis – izveidot pēc iespējas garāku līmlenti ar zlotiem. Otrs veids, kā „Caritas” Polijā piesaista ziedojumus – organizē skrējienu, kurā katrs dalībnieks atrod sev sponsoru. Motivācijas sponsorēt var būt visdažādākās – sākot ar vēlmi atbalstīt labdarības pasākumu līdz pat vienkāršai izklaidei draugu barā. Katrā ziņā „Caritas” direktors uzsvēra, ka mūsdienās ziedojumu vākšanai jākļūst arvien radošākai, pretējā gadījumā cilvēki iespējai atbalstīt labdarību paiet garām.

Attiecībā uz brīvprātīgo piesaisti, „Caritas” jau gadu droši iet ielās un uzrunā cilvēkus – evaņģelizē, pie reizes stāstot par iespēju iesaistīties brīvprātīgos labdarības darbos. Savukārt tos, kuri jau iesaistījušies, motivē atvest līdz vēl kādu draugu, paziņu. „Caritas” direktors atzīst, ka gada laikā jaunas finanšu un brīvprātīgo piesaistes metodes ir izrādījušās efektīvas.

Noslēgumā brīvprātīgie un labdari saņēma pateicības rakstus un apsveikumus, ko bija pagatavojuši Raudas internātpamatskolas bērni. „Caritas Latvija” pateicas visiem, kuri ar savu kalpojumu un atbalstu veicina žēlsirdības darbu Latvijā, un aicina kopīgā darbā iesaistīties jaunus brīvprātīgos. (www.caritas.lv)

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti