18. februārī, Pelnu trešdienā, kas iezīmē Lielā Gavēņa sākumu, visās katoļu baznīcās notiek īpaši dievkalpojumi, kuros garīdznieki svētī pelnus un tos kaisa uz ticīgo galvām vai uz pierēm ar tiem uzvelk krusta zīmi. Bībelē pelni ir simbols grēku nožēlai un tam, ka cilvēka dzīve uz šīs zemes ir pārejoša. Pelnu zīme apliecina cilvēka apņemšanos nožēlot savus sliktos darbus un atgriezties pie Dieva.
Pāvests ik gadus šim notikumam raksta vēstījumu un šī gada temats ir no Jēkaba vēstules „Stipriniet savas sirdis” (Jk 5, 8). Pāvests Francisks vēstījuma sākumā raksta: „Dārgie brāļi un māsas, Lielais gavēnis ir atjaunotnes laiks Baznīcai, kopienām un atsevišķiem ticīgajiem. Taču pāri visam tas ir “žēlastības laiks” (2 Kor 6, 2). Dievs neprasa no mums neko tādu, ko jau iepriekš nebūtu iedevis: “Mēs mīlam, jo Viņš ir mūs pirmais mīlējis.” (1 Jņ 4, 19)” Lai iepazītos ar vēstījuma tekstu, klikšķiniet šeit.
Kā ik gadu LRKB IC ir sagatavojis Gavēņa kalendāru. Šogad, kad rit Konsekrētās dzīves gads, piedāvāsim Gavēņa kalendārā iepazīt septiņus Dievam veltītās dzīves institūtus, kas katrai dienai būs sagatavojuši garīgo maizi – Svēto Rakstu citātu no attiecīgās dienas lasījumiem, pārdomas, kā arī tuvu svēto, svētīgo vai teologu domu graudus. Gavēņa kalendārā veidošanā piedalās Betānijas Dominikāņu māsas, Bezvainīgās Jaunavas Marijas māsas, Euharistiskā Jēzus māsas, Bērniņa Jēzus māsu karmelītes, priesteri mariāņi, Baskāja karmela māsas un sekulārinstitūts “Pro Sanctitate”.
Pelnu trešdienā Baznīca Latvijā aicina ticīgos ievērot stingru gavēni. Visiem Baznīcas locekļiem, kam ir vairāk nekā 14 gadu jāatturas no gaļas ēdieniem. Visiem tiem, kam ir pilns 21 gads un nav sācies 60. dzīves gads, atļauts ēst līdz sātam tikai vienu reizi dienā. Gavēņa ievērošanu paredz ceturtais Baznīcas bauslis: “Tev būs Baznīcas noteiktajās dienās atturēties no gaļas ēdieniem un ievērot gavēni”, kas nodrošina laiku askēzei un gandarīšanai par grēkiem, lai sagatavotos liturģiskajiem svētkiem. Gavēnis palīdz arī valdīt pār mūsu instinktiem un iegūt sirds brīvību (KBK, 2043).
LRKB IC