„Atver durvis uz brīvību” trešais seminārs

14. aprīļa vakarā uz trešo tikšanos pulcējās semināru cikla „Atver durvis uz brīvību” dalībnieki. Arī šajā reizē brāļi un māsas, kuru sirdīs Dievs licis interesi kļūt par līdzgaitniekiem no ieslodzījuma atbrīvotajiem cilvēkiem, tikās Rīgā, Betlēmes žēlsirdības mājā.

Olaines cietuma kapelāns Ainārs Vanags vakaru iesāka ar nelielu atskatu uz iepriekšējos semināros dzirdēto, atsaukdams atmiņā cietuma psiholoģes Tamāras Čaikovskas veidoto ieslodzītā portretu, arī kristīgās palīdzības centra-kopienas „Btlēmes žēlsirdības māja” psiholoģes Līgas Roķes-Reimates skaidroto par atkarībās nonākušo problēmām. Šis atskats deva priekšstatu par semināru arī tiem, kuri piedalījās pirmo reizi.

Semināra dalībnieki garīgu stiprinājumu guva klausoties Latvijā dzīvojošā jezuītu tēva Algimanta Gudaita pārdomās par cilvēka sešiem ceļiem pie Dieva. Tēva Algimanta stāstā tika pieminēts:

  • ticības ceļš,
  • neatkarības ceļš,
  • neticības ceļš,
  • atgriešanās ceļš,
  • izpētes ceļš,
  • apjukuma ceļš.

Jelgavas cietuma sociālā darbiniece Ēvija Teilāne savu lekciju sāka ar praktisku vingrinājumu. Visi dalībnieki tika aicināti ar trim atbildēm noformulēt jēdzienu – KAS ES ESMU? Ar šo praktisko vingrinājumu semināra dalībnieki apstiprināja faktu, ka apzinās savu identitāti. Savukārt, sociālie pētījumi ieslodzījuma vietās norāda, ka lielam skaitam ieslodzīto nav skaidrības par savu identitāti. Pētījumi liecina, ka viņu bērnībā identitātes veidošanās laiks ir bijis traumēts, ilgstoša pamatvajadzību neapmierināšana novedusi pie destruktīvas uzvedības.

Ēvija Teilāne akcentēja nepieciešamību līdzgaitniecību uzsākt jau pusgadu pirms atbrīvošanas, pakāpeniski sagatavojot ieslodzīto reālai dzīvei, jo viņi bieži dzīvo ilūziju pasaulē. Modelējot situācijas, līdzgaitnieks var veidot ieslodzītajam saprašanu par savu finanšu plānošanu, saturīgu brīvā laika pavadīšanu u.c. Pēc atbrīvošanas ir divas vajadzības – ko ēst un kur palikt? Ja šīs pamatvajadzības tiek apmierinātas, līdzgaitnieks varētu dot drošības sajūtu, atbalstot iekļaušanos sabiedrībā. Šai laikā svarīgs līdzgaitnieka uzdevums ir veidot vērtības izjūtu ar uzslavām, pamudinājumiem. Līdzgaitniekam nozīmīgi pārzināt sociālo likumdošanu.

LRKB Cietumu kapelānu dienesta vadītājs Mārtiņš Krūklis aktualizēja nepieciešamību līdzgaitnieku formācijai un statusam. Viņš iepazīstināja ar nākamā, līdzgaitniecībai veltītā semināra programmu. Seminārs notiks 8. – 10. maijā Rīgā, Drustu ielā 36a. Tajā ar savu pieredzi dalīsies pārstāvji no PACT (Prison Advise-Care Trust) – nacionāla mēroga labdarības organizācijas Lielbritānijā, kas atbalsta cilvēkus, kurus ietekmējis ieslodzījums, kā arī citi ar līdzgaitniecības tēmu saistīti kalpotāji.

Noslēgumā pie tējas tases semināra dalībnieki varēja dalīties savās pārdomās par dzirdēto un uzdot jautājumus.

Iveta Repse

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti