Uzsāks līdzgaitniecību bijušajiem ieslodzītajiem

No 8. līdz 10. maijam Betānijas dominikāņu māsu klosterī notika seminārs par līdzgaitniecību bijušajiem ieslodzītajiem. Tas arī bija pirmais solis reālai līdzgaitniecības uzsākšanai cilvēkiem pēc cietuma Latvijā.

Semināra mērķis bija izglītošanās, iespēja apmainīties pieredzēm un diskusija par iespējamiem risinājumiem reālas līdzgaitniecības uzsākšanai. Diskusijās ar kapelāniem, dažādu nevalstisko organizāciju pārstāvjiem un ekspertiem no Lielbritānijas labdarības organizācijas „PACT“ un Ukrainas grieķu katoļu Baznīcas cietumu kapelānu dienesta piedalījās arī Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) rehabilitācijas dienesta vadītājs Valdis Garoza un Jānis Nīcmanis no Valsts Probācijas dienesta (VPD).

Īpaši uzrunājošas un motivējošas bija pašu notiesāto liecības, kas caurvija visu nedēļas nogali. Piemēram, bijusī notiesātā Sanita liecināja, ka tagad ir ne tikai ģimenes māte, bet arī sociālā darbiniece ar augstāko izglītību. Savukārt Andris un Andrejs stāstīja par brīvībā pavadīto laiku, kurā saskārušies gan ar veiksmi, gan neveiksmi, bet apņemšanās pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā nav zudusi. 

Seminārā katru dienu notika arī garīgās pārdomas, kuras vadīja Betānijas dominikāņu māsa Hanna. Viena no viņas izteiktām domām: „Tikai tas, kurš apzinās, ka nav perfekts, var sajust nesavtīgu līdzjūtību pret citiem, kuri nav perfekti.“

 Par vērtīgo pieredzi līdzgaitniecības jomā pastāstīja labdarības organizācijas „PACT“ programmas „Basic Caring Communieties“ direktors Andijs Kīn-Douns. Organizācija jau gadiem ilgi veiksmīgi sadarbojas ar atbildīgajām valsts institūcijām un piedāvā profesionālus pakalpojumus sociālo jautājumu risināšanā, kas saistīti ar noziedzību un tās mazināšanu. Sadarbībā ar valsti tā organizē resocializācijas programmas bijušajiem un esošajiem ieslodzītajiem un viņu ģimenēm, apmācības programmas cietumu un probācijas dienesta darbiniekiem, kā arī sabiedrībā uztur diskusiju par noziedzības tēmas mazināšanu un sociālo atbildību. Organizācija piedavā līdzgaitniecības programmu, kurā četri brīvprātīgie tiekas ar vienu notiesāto jau divas nedēļas pirms atbrīvošanas, pavadot viņu un palīdzot atgriezties dzīvē turpmāko trīs mēnešu laikā. Veiksmīgai sadarbībai ar valsti pamatā ir organizācijas profesionalitāte un ilgtermiņā iemantotā uzticamība. Semināra laikā „PACT“ uzdāvināja programmas metodoloģijas izklāstu un sniedza praktiskas nodarības.

„Ieguvām labu impulsu un apstiprinājumu, ka mūsu aizsāktās iniciatīvas un nodomi par līdzgaitniecības un atbalsta kalpojumu bijušajiem ieslodzītajiem citās valstīs, sevišķi Anglijā, jau daudzus gadu desmitus tiek sekmīgi realizētas. Ir svarīgi, ka mūsu sagatavošana un apmācība varēja notikt tik pieredzējušu speciālistu vadībā. Izmantojot Anglijas kolēģu modeli, mums paveras labas iespējas,“ komentē semināra dalībnieks, Olainas cietuma kapelāns Ainārs Vanags.           

Diskusijām veltītajā laikā dalībnieki pārrunāja komunikāciju starp dažādām organizācijām, kas vēlas nodarboties ar līdzgaitniecību; vai līdzgaitniekam nepieciešams juridisks statuss; valsts instrumenta nepieciešamību, lai varētu sertificēt organizācijas, kas vēlas nodarboties ar līdzgaitniecību un pretendēt uz valsts finansējumu; atlases kritērijus brīvprātīgo/līdzgaitnieku izvēlei.

Par lielāku problēmu tika atzīsts fakts, ka Latvijā Tieslietu ministrija nedrīkst uzticēt tos dažāda veida darbus un uzdevumus, kurus pašlaik veic Valsts Probācijas dienests, nevalstiskajām organizācijām. „Tajā pašā laikā LR Krimināllikumā ir teikts, ka nepieciešams šo darbību paplašināt un piesaistīt nevalstiskās organizācijas. Sanāk, ka likumdošanā ir pretrunas. Tieslietu ministrija mums saka paldies, ka piedāvājam palīdzību, taču oficiāli nezina, kā rīkoties,“ teic LRKB Cietuma kapelānu dienesta vadītājs Mārtiņš Krūklis.

Lai šis jautājums tiktu atrisināts valsts līmenī, semināra dalībnieki pieņēma lēmumu, ka LRKB Cietuma kapelānu dienests tuvākā laikā uzrakstīs aicinājumu Tieslietu ministrijai izstrādāt stratēģiju attiecībā pret nevalstiskām organizācijām līdzgaitniecības jomā. To parakstīs ieinteresētās organizācijas, kas vēlas darboties līdzgaitniecības jomā, (IeVP, VPD, „Prison Fellowship“, Resocializācijas un integrācijas asociācija, LRKB Cietuma kapelānu dienests). „Taču tas nenozīmē, ka gaidīsim atbalstu no valsts puses. Jau 2. jūnijā mums būs pirmās līdzgaitnieku grupiņu tikšanās, lai varētu sākt līdzgaitniecību,“ norāda M. Krūklis.

LRKB IC, foto: Ainārs Vanags

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti