Milānā informē par apkārtējās vides, uztura un paradumu ietekmi uz auglību

Jūnijā trīs mediķi no Latvijas – ginekoloģe Aiga Rotberga, ģimenes ārste rezidente Dina Florena un vecmāte Baiba Stikute – piedalījās vispasaules konferencē par dabīgo ģimenes plānošanu Itālijā, Milānā, kuras moto bija “Uzturi dzīvību, baro mīlestību un stiprini ģimeni”. Septembra beigās mediķes rīkoja semināru „Svētās Ģimenes Mājā”, kurā atskatījās uz kongresā dzirdēto un īsi padalījās par svarīgākajiem ieguvumiem.

Konference bija īpašs notikums, kad pēc vairāk nekā desmit gadu starplaika mediķi, auglības atpazīšanas konsultanti un arī garīdznieki no visiem kontinentiem pulcējās vienkopus, viens otram pastāstīja par jaunākajiem pētījumiem, atziņām, liecībām. Konference risinājās trīs dienas vienlaicīgi trīs konferenču zālēs, tāpēc apskatīto tēmu loks bija ļoti plašs.

Vispirms, protams, jāmin ģimenes plānošanas garīgais aspekts, atšķirības starp kontraceptīvo un dzīvības mentalitāti. Konferencē ne vienu reizi vien tika atgādināts Pāvila VI enciklikas „Humane vitae” vēstījums un tā aktualitāte. Tāpat tika paziņots, ka nākamā līdzīga satura konference plānota enciklikas 50. gadadienā.

Otrkārt, tika prezentēti arī jaunākie pētījumi par dažādiem ģimenes plānošanas aspektiem. Vienā no tiem tika aplūkoti 29 klīniskie pētījumi (107,000 cikli) par auglības atpazīšanas metožu efektivitāti grūtniecības atlikšanai. Tika secināts, ka metodes ir ļoti efektīvas, tikpat efektīvas kā hormonālās kontracepcijas lietošana, bet to būtība ir apstāklī, ka ģimenes plānošana nav tikai līdzeklis, lai attālinu grūtniecības iestāšanos.

Liela uzmanība tika pievērsta arī pazeminātas auglības problēmai. Vairāki referāti un pat viena darba sesija bija par uztura un auglības problēmu. Tika runāts gan par atsevišķu produktu nepanesamības saistību ar auglību, gan arī par vitamīnu un minerālvielu nepieciešamību. Atsevišķs referāts bija par D vitamīna nozīmīgumu, un jāatzīst, ka Latvijā diemžēl lielākai daļai šis vitamīns ir nepietiekamā līmenī. Tika runāts arī par Vidusjūras diētu, kura tiek atzīta par auglību veicinošu. Tika prezentēts arī pētījums par gaismas piesārņojuma ietekmi uz auglību, secinot, ka izmainot tikai vienu lietu, tas ir, sākot gulēt naktī pilnīgā tumsā, liela daļa no pētījuma pāriem ar pazeminātu auglību sagaidīja mazuļa pieteikšanos.

Ļoti interesanti bija pētījumi par dažādu gļotu veidiem, to funkcijām un izskatu gan optiskā, gan elektronu mikroskopu palielinājumā. Bildes šķita brīnišķīgi skaistas un liecināja par Radītāja apredzību. Tika prezentēts arī pētījums par dzemdes kakla kriptu izmaiņām atkarībā no vecuma un ieradumiem. Secināts, ka katra grūtniecība atjauno dzemdes kaklu par 2-3 gadiem, savukārt katrs gads, kad lietota hormonālā kontracepcija, padara dzemdes kaklu par 1 gadu vecāku.

Treškārt, dalībnieki dalījās gan ar savu dzīves liecību, gan pieredzi pāru apmācībā un pāru ar pazeminātu auglību konsultēšanā. Tika prezentēti arī vairāki veiksmes stāsti par konkrētiem gadījumiem, tai skaitā minot anamnēzi un ārstēšanas taktiku, kad pēc vairāku gadu gaidīšanas pāri tomēr kļuva par vecākiem.

Konferences noslēgumā lielajā sēžu zālē tika celebrēta Svētā Mise, kurā dalībnieki no daudzām nācijām vienojās kopīgās lūgšanās, dziesmās, Euharistijas svinībās. Konferenci noslēdza ģimeņu liecības no Itālijas, Francijas, Polijas, Krievijas, Kongo, Kenijas, Vjetnamas, Kirgīzijas.

Iegūt papildu informāciju par konkrētām konferencē izskatītām tēmām un iepazīties ar prezentācijām var, rakstot uz e-pastu: baiba.stikute@gmail.com.

Baiba Stikute

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti