Kā nepalaist garām Adventu

Tiklīdz nosvinēts 18. novembris, tā veikalu skatlogos arvien biežāk parādās eglītes, sveces, sala tēti, rotājumi un dāvanu maisi, kas liecina par Ziemassvētku tuvošanos. 29. novembrī Adventa vainagā iedegsies pirmā svece, kas būs vēl viens atgādinājums, ka Kristus dzimšanas svētki nav tālu. Katolis.lv lasītājiem vēlamies piedāvāt dažas idejas, kā līdzās svētku gatavošanas, dāvanu pirkšanas un dekorāciju veidošanas drudzim bagātinoši pavadīt Adventa laiku ģimenē, ar draugiem, draudzē, skolā un darba vietā.

Vispirms Adventa vainags

Jau pirms Adventa sākuma iegādājieties vai, vēl labāk, paši nopiniet Adventa vainagu. Dodieties uz mežu, salasiet priežu, egļu zarus vai citus izejmateriālus. Izmantojiet iespēju būt dabā kopā ar draugiem, bērniem vai vienatnē, ieelpot svaigu gaisu un pateikties Dievam, ka pie mums vēl ir tik daudz mežu un neskartas dabas.

Adventa vainags savā tradicionālajā formā ir apaļš, simbolizējot Dievu, kuram nav ne sākuma, ne beigu. Zaļās skujas simbolizē Dieva nemainīgumu un cerību. Savukārt sveces simbolizē Dieva gaismu, kas ienāca pasaulē caur Jēzu. Tās ir četras atbilstoši četrām svētdienām pirms Ziemassvētkiem. Svecēm var izmantot arī dažādas krāsas. Trīs sveces ir violetas, simbolizējot kluso noskaņu, bet trešajā Adventa svētdienā var iedegt rozā sveci, kas norāda, ka gaidīšana drīz beigsies. Pa vidu var ievietot baltu sveci, ko iededz pēc Adventa.

Adventa laikā ģimene pie vainaga var kopā lūgties. Vainags var būt kā lūgšanu stūrīša sastāvdaļa, kur ir arī Bībele, kāda ikona vai svētbilde. Pie tā var apcerēt Gaismu, kas ienāks pasaulē. Ar mežā salasītajiem zaļumiem un svētku rotājumiem varat izrotāt arī lūgšanu stūrīti, ja tāds mājās jau ir.

Pusdienas, sarunas, laiks kopā ar ģimeni

Līdzās iepriekš minētajai iespējai lūgties kopā pie Adventa vainaga, ģimene var rīkot īpašas svētdienas pusdienas. Ja ikdienas steigā pietrūkst laika, lai katru dienu darītu ko īpašu, izveidojiet tradīciju svinēt īpašas Adventa svētdienas pusdienas, papildinot tās ar sveču gaismu, kopēju lūgšanu, ja ir bērni, tad ar Kristus piedzimšanas stāstu, klusumu vai kādu citu bērnu vecumam piemērotu aktivitāti.

Ikdienas seriālu un TV pārraižu vietā dzeriet tēju ar saviem ģimenes locekļiem vai draugiem, apjautājieties, kā viņiem iet, kopā noskatieties kādu garīgu filmu vai pārraidi, palasiet garīgu literatūru, dodieties uz klasiskās mūzikas, ērģeļmūzikas koncertu. Gatavojoties svētkiem, kopā ar bērniem iestudējiet nelielu mājas ludziņu par Jēzus dzimšanas notikumiem, kuru var parādīt Ziemassvētku svinību laikā.

Lūgšanu lapiņas un labie darbi Jēzus silītē

Iekārtojiet silīti, kurā bērns par katru savu labo darbu var ielikt vienu salmu vai kādu citu materiālu. Jo vairāk labo darbu, jo Bērnam Jēzum Ziemassvētku vakarā silītē būs ērtāk. Kopā ar bērniem var veidot arī Adventa kalendāru, pirmajā Adventa svētdienā sagatavojot 24 lūgšanu lapiņas. Uz katras no lapiņām var uzrakstīt lūgšanu nodomu vai ģimenes locekļa, drauga vārdu. Lapiņas var salikt iepriekš sagatavotā lūgšanu lādītē un sagatavot Adventa kalendāru. Katru vakaru pirms gulētiešanas izņemiet no lādītes vienu lūgšanu lapiņu, piespraudiet to pie Adventa kalendāra un kopīgi lūdzieties konkrētajā nodomā.

Nelielas lūgšanas var arī sagatavot eglītes dekorēšanai. Lūgšana konkrētai dienai jāuzraksta uz skaista papīra, kas izgriezts eglīšu rotājumu formās. Pēc tam šos nodomus var sakārt Ziemassvētku eglītē.

Gaismu gaidot…

Kopā ar bērniem var sagatavot arī Kristus sveci, kuru bērni aplīmē ar dažādiem Kristus simboliem, izmantojot pieejamos materiālus. Sveci aizdedzina Ziemassvētku vigīlijā, tādējādi apliecinot, ka pasaulē ir ienākusi Gaisma. Ja vēlaties, varat izveidot tradīciju šo sveci aizdedzināt katru svētdienu visa nākamā gada garumā, atceroties Jēzus piedzimšanu un augšāmcelšanos.

Kopā ar Mariju

Jēzus pasaulē ienāca caur Jaunavu Mariju. Tāpēc Adventa laika sestdienās no rīta vairākas draudzes piedāvā kopīgi piedalīties Svētajā Misē Vissvētākās Jaunavas Marijas godam jeb Rorātmisē. Šis dievkalpojums ir viena no Marijas klātbūtnes zīmēm Adventā, jo viņa gaidīja Mesiju īpašā veidā. Tradicionāli šī Svētā Mise tiek svinēta agri no rīta sveču gaismā. Dažās draudzēs to svin pie Marijas altāra. Rorātmises īpaša ārējā zīme ir liela, balta svece, kas izrotāta ar zaļumiem un apsieta ar lenti. Svece simbolizē Adventa gaidīšanas aizbildni Mariju, jo viņa līdzīgi kā rītausma spīd vēl pirms saullēkta, nāca kā gaisma vēl pirms pasaules Gaismas – Jēzus Kristus.

Tāpat 8. decembrī, Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas svētkos, mājās var aizdedzināt baltu sveci, kas izrotāta un pasieta ar zilu lenti, lai godinātu Jaunavu Mariju un viņas teikto “jā”, kas ļāva Kristum pie mums atnākt. Sveci līdz Ziemassvētkiem var aizdedzināt kopīgo vakariņu vai lūgšanu laikā.

Apņemšanās netiesāt un mīlēt

Gaidot Jēzus piedzimšanu, katrs var ieskatīties savā sirdsapziņā un lūgt Dievam palīdzēt šiem svētkiem sagatavoties. Piemēram, var apņemties apmeklēt ikdienas dievkalpojumu, veltīt laiku adorācijai vai arī atcerēties un apmeklēt kādu, kas ir vientuļš vai nonācis grūtībās. Adventa laikā apņemties nenosodīt un netiesāt savus draugus, ģimenes locekļus un kolēģus. Visus tos cilvēkus, kurus satiksim Ziemassvētku ballītēs. Atcerēsimies, ka ikviens no viņiem ir īpašs un ikvienu no viņiem Dievs sūtīja šai pasaulē tāpat, kā Viņš sūtīja Jēzu.

Apciemot savus vecākus, vecvecākus. Marija un Jāzeps atbildēja Dievam ar “jā”, pieņemot Jēzu savā ģimenē. Viņi deva Jēzum mājas, uzturu un savu mīlestību. Adventa laikā atcerēsimies arī savus vecākus un visus cilvēkus, kas par mums ir rūpējušies. Apciemosim, iepriecināsim un pateiksimies par viņu rūpēm. Ja vecāki jau devušies mūžībā, pieminēsim viņus savās lūgšanās.

Žēlsirdības darbi kopā ar “Caritas”, Jauniešu pastorālo māju, Betlēmes žēlsirdības māju

Adventa laikā sāksies Dieva Žēlsirdības gads, kad tiekam aicināti ne tikai apjaust, cik žēlsirdīgs ir Dievs, bet arī ieskatīties sevī, mācīties žēlsirdību un darīt mīlestības darbus. Varat sarīkot labdarības tirdziņu savā draudzē vai uzzināt, kur kaut kas tāds jau ieplānots, doties uz to un atbalstīt ar savu ziedojumu. Piemēram, Rīgā labdarības tirdziņu rīkos “Caritas Latvija”. Daļa no saņemtajiem līdzekļiem tiks ziedoti labdarības projektu atbalstam. Tirdziņš 20. decembrī notiks Svētās Ģimenes mājā.

Turpretī Jauniešu pastorālās mājas brīvprātīgie sadarbībā ar “Caritas Latvijā” īstenos projektu “Mīlestības graudi”, kura ietvaros pie Mātes Terēzes žēlsirdības māsām rīkos Ziemassvētku pasākumu bērniem no trūcīgām ģimenēm. Pasākumā organizēšanā var palīdzēt, piesakoties un zvanot pa tālruni: 26394426.

Var atbalstīt arī Betlēmes Žēlsirdības māju, kuras iemītnieki gatavo sveces. Ja jūsu Adventa vainagam vai Kristus sveces pagatavošanai vajadzīgas sveces, ieskatieties Žēlsirdības mājas interneta veikalā: http://www.novavita.lv/veikals/page/2/>http://www.novavita.lv/veikals/page/2/.

Adventa logs sadraudzībai draudzē

Draudze, lai veicinātu tās locekļu sadraudzību un kopīgi gatavotos Ziemassvētkiem, var sarīkot akciju “Adventa logs”. “Adventa loga” ideja nāk no kādas nelielas draudzes mazā Vācijas ciematā, kur logi tiek ne tikai izpušķoti, bet arī atvērti sadraudzībai ar citiem. Tur jau Adventa sākumā draudzes locekļi paziņo prāvestam, kad vēlas atvērt savu “Adventa logu”. Uz šo pasākumu ir aicināti visi draudzes locekļi un arī citi iedzīvotāji.

Norunātajā vakarā viņi tiekas pie tās mājas, kuras saimnieki aicinājuši. Sanākušie iededz sveces, dažreiz tiek nolasītas kādas ar svētkiem saistītas pārdomas, nodziedāta Adventa dziesma, var kopā palūgties, bet pēc tam turpat ārā, garāžā, pagalmā vai pie loga iedzert krūzi karstvīna, apēst kādu našķi un vienkārši aprunāties. Logā var izveidot arī norunātās dienas datumu, lai draudzes locekļiem atģadinātu, kurā dienā pie šī loga notiks tikšanās.

“Dzīvais” Adventa kalendārs

Esam pieraduši pie ierastā Adventa kalendāra, ko var pielikt pie sienas, pie Adventa zeķītēm, kuras var sakārt ar knaģiem pie veļas striķa, bet kādā skolā tās vadība piedāvāja savdabīgu Adventa kalendāru, ko var izmantot kā mācību iestādē, tā darba vietā, savā ielā, varbūt arī daudzdzīvokļu mājā.

Šajā skolā Adventa laikā katru darba dienu pirms mācību sākuma viena klase sagatavoja savu Adventa kalendāra “logu”. Viens ēkas logs bija atvērts, un skolēnu ziņā bija sagatavot kādu priekšnesumu parādīšanai citiem, lai palīdzētu labāk izdzīvot Adventa laiku, vai piedāvāt pārdomas konkrētajai dienai. Tā ir lieliska iespēja ne tikai sagatavoties svētkiem, bet arī iepazīt citus vienaudžus, kolēģus, skolas biedrus.

Vēstule Jēzum

Adventa laika apņemšanās, pārdomas, jautājumus un visu citu, kas sakrājies uz sirds, var uzrakstīt vēstulē Jēzum. Lai arī Jēzus zina, kas slēpjas katra mūsu sirdī, dažkārt ir svarīgi to uzlikt uz papīra. Aicinām bērnus uzrakstīt savu vēstuli Bērnam Jēzum, kuru pēc tam var sūtīt mums uz e-pastu: info@catholic.lv>info@catholic.lv. Skaistākās vēstules publicēsim mūsu mājaslapā www.katolis.lv.

Šīs ir tikai dažas no iespējām, kā izdzīvot Adventa laiku. Tās var palīdzēt veidot jaunas tradīcijas ģimenē, draudzē, draugu lokā vai darba vietā. Lai Jums skaists, miera un prieka pilns Kristus dzimšanas svētku gaidīšanas laiks!

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti