Gavēnis ir laiks, kurā mēs īpaši esam aicināti atgriezties no grēkiem. Šis var kļūt arī par laiku, kurā atgriezties baznīcā, ja dzīves pārbaudījumos un ikdienas rūpēs gadījies nomaldīties. Varbūt Svētajā Misē neesat bijis tikai dažas reizes, bet varbūt baznīcā neparādāties jau sen. Debesu Tēvs ir žēlsirdīgs un gaida ikvienu no mums, lai arī kādi ir bijuši mūsu dzīves līkloči. Ja jau kādu laiku apsverat, vai nevajadzētu atkal aiziet uz Svēto Misi, tomēr esat nemierīgs un jūtaties nedroši – šīs pārdomas domātas jums. Tātad, kā atkal pēc ilgāka pārtraukuma atsākt iet uz Svēto Misi?
- Esiet mierīgs. Ja uztraucaties, neraizējieties. Jums virs galvas neiedegsies lampiņa ar uzrakstu: „Šis cilvēks neapmeklē Svēto Misi jau gadiem“. Dievs grib, lai jūs atgrieztos tāds, kāds esat tagad. Lai jūs atkal aizietu uz Svēto Misi, jums nav jākļūst ideālam. Dievs grib, lai mēs augtu un kļūtu labāki, kā Viņš ir paredzējis, tomēr tas nenozīmē, ka, ieejot baznīcā, mums būs jānoiet gar melu detektoru, kas meklē grēkus. Tātad, nāciet tāds, kāds esat.
- Iepriekš sagatavojieties. Tāpat kā katrā īpašā gadījumā, sagatavošanās ir svarīga. Skaisti apģērbieties – glīts apģērbs ietekmē to, kā mēs jūtamies un izturamies, tas palīdz koncentrēt uzmanību. Ja iespējams, izlasiet Evaņģēlija lasījumus dienu iepriekš. Varat palasīt arī Evaņģēlija komentāru, kurš palīdzētu saprast šī fragmenta jēgu un to, kā tas var ietekmēt jūsu dzīvi.
- Atrodiet kādu, ar ko iet kopā. Ir grūti vienam apmeklēt jaunu vietu, tāpat arī, ja apmeklē Svēto Misi pēc ilgāka laika. Ja jums nav, ar ko iet, atrodiet, kas jūs pavadītu. Tas varētu būt draugs vai paziņa, kurš regulāri apmeklē Svēto Misi, vai ģimenes loceklis, kurš pirms tam jūs aicinājis iet kopā. Pajautajiet, vai šoreiz varat viņam pievienoties. Nav obligāti skaidrot motīvus, ja to nevēlaties. Vienkārši palūdziet, lai jūs pavadītu. Labs draugs šādā lūgumā jums neatteiks.
- Ierodieties mazliet agrāk, lai nevajadzētu uztraukties, steidzoties pēdējā minūtē. Paņemiet Svētās Mises lasījumu lapiņu, ja tādas ir noliktas baznīcā, lai varētu tai sekot līdzi. Koncentrējieties, palūdzieties un palūdziet, lai Svētais Gars palīdzētu jums piedalīties Svētajā Misē vispienācīgākajā veidā.
- Iesaistieties. Kaut arī Svētajai Misei nav jabūt izklaidei, tomēr mums nav jāpaliek arī par pasīviem vērotājiem. Dziediet – tas nekas, ja arī neprotat, tas nav konkurss, atbildiet, aktīvi piedalieties liturģijā. Neuztraucieties, ja kaut ko sajaucat vai neesat pārliecināts, kad jāapsēžas, jāmetas ceļos vai jāpieceļas, dariet to, ko dara pārējie. Upurējiet visu, kas labs un slikts jūsu dzīvē, un atnesiet to pie mīlošā debesu Tēva kājām.
- Bērni baznīcā ir vienmēr gaidīti (pat ja raud). Varbūt pirmo reizi apmeklējat Svēto Misi ar bērniem. Ja tā, neuztraucieties, ja bērns raud. Baznīcā būs vairāki vecāki, un viņi atcerēsies, ko nozīmē atvest uz Svēto Misi bērnu. Daudzās draudzēs ir telpa, kur, ja vēlaties, varat aizvest bērnus. Lielākiem bērniem varat paņemt līdzi lūgšanu grāmatu vai ilustrēto Bībeli, kuras viņiem palīdzētu koncentrēties.
- Svētā Komūnija. Pirms ejat pie Komūnijas, aiciniet Jēzu savā sirdī un centieties izdzīvot šo brīdi pēc iespējas autentiskāk. Koncentrējieties. Pateicieties Jēzum par visu, kas jums ir dots. Pieņemt Kristu ir brīnišķīga dāvana, ja esat labi sagatavojies. Ja neesat bijis Svētajā Misē ilgāku laiku, jums vajadzīga grēksūdze. Neaizmirstiet, ka pieņemt Komūniju var tikai žēlastības stāvoklī. Komūnijas pieņemšana ir vairāk nekā tikai ierasts rituāls. Tā ir autentiska satikšanās ar Kristu, un mūsu sirdij ir jābūt attiecīgi sagatavotai Viņu pieņemt.
- Pēc Svētās Mises nesteidzieties iziet no baznīcas. Palieciet dažas minūtes, lai pārdomātu notikušo. Vai kaut kas jūs uzrunāja? Kā varētu mainīties jūsu dzīve? Ko jums vajadzētu mainīt?
- Visbeidzot, neceriet, ka viss būs ideāli. Dažreiz viss notiek ne tā, kā mēs vēlētos. Ideālā pasaulē kopiena, kas sapulcējusies uz Svēto Misi, būtu dzīvības un prieka pilna, priesteris teiktu iedvesmojošu sprediķi, un ikviens aizietu no baznīcas, juzdamies vienots ar Dievu. Tomēr dažreiz Svētā Mise var būt mazliet citādāka – cilvēki mums apkārt var izskatīties garlaikoti vai arī sprediķis var būt viduvējs. Neatkarīgi no jūsu pieredzes, atcerieties – Kristus patiesi piedalās Svētajā Misē, Viņu neierobežo mūsu cilvēciskās nepilnības. Viņš grib piedalīties katrā mūsu dzīves etapā. Kristus patiesi ir tur, pat ja nešķiet, ka citi piedalās apzinīgi. Neaizmirstiet, ka Svētā Mise ir ticības akts. Neuztraucieties, ja neko nejūtat, un esiet droši, ka Kristus priecājas jūs atkal redzēdams.
Materiāls sagatavots pēc www.catholic-link.org resursiem. Foto: O. Jansons