Vasarā kopiena Chemin Neuf piedāvāja pasākumus, kuru laikā bija iespējams garīgi pieaugt gan ģimenēm, gan jauniešiem, gan arī individuāli.
Klusumā ar Dievu
No 12. līdz 19. jūnijam kopienas mājā Liepājā jau vairākus gadus pēc kārtas norisinājās klusuma rekolekcijas pēc svētā Ignācija garīgajiem vingrinājumiem. Rekolekcijās piedalījās 23 dalībnieki no dažādām Latvijas vietām un draudzēm, tajā skaitā arī kopienas brāļi un māsas. Tā ir iespēja izdzīvot brīnišķīgu laiku ar Dievu un piedzīvot spēcīgu garīgu atjaunotni. Rekolekciju laikā Svēto Rakstu gaismā Dievs katram pieskaras konkrēti un individuāli. Tā ir vieta gan savas dzīves izvērtei, svarīgu jautājumu izlemšanai, gan dziedināšanai un žēlastību saņemšanai. Klusuma rekolekcijas vadīja ignāciskajā garīgumā izglītoti kopienas brāļi un māsas no Latvijas, kā arī ciemiņi no kopienas Francijā. Kopiena jau daudzus gadus vada rekolekcijas aptuveni 20 valstīs, rūpīgi pievēršot uzmanību garīgo pavadītāju sagatavošanai. Šogad no 20. līdz 27. novembrim paredzētas vēl vienas klusuma rekolekcijas, uz kurām iespējams pieteikties.
Pasaules jauniešu dienās ar kopienu
Kopienas jauniešu misijai šovasar galvenais notikums bija Pasaules Jauniešu dienas (PJD) Krakovā no 18. jūlija līdz 1. augustam. Nedēļu pirms tam kopienas „Chemin Neuf” starptautiskā komanda piedāvāja sagatavošanās pasākumu Lodzā, kuru apmeklēja ap 5000 jauniešu no visas pasaules, tajā skaitā 25jaunieši no Latvijas un trīs jaunieši no Lietuvas. „Katrs no jauniešiem dalījās, ka sagatavošanās nedēļā saņēmis Dieva pieskārienu. Kādu rītu slavēšanas laikā pazuda elektrība. Iestājās klusums, taču pēc brīža bez mikrofoniem mēs, pieci tūkstoši jauniešu, sākām dziedāt Tezē slavēšanas dziesmas. Tas bija kaut kas īpašs,” atceras kopienas „Chemin Neuf” jauniešu misijas Latvijā vadītāja Madara Šinke.
PJD laikā Krakovā viņu personiski uzrunāja pāvesta Franciska sacītie vārdi. „Tie bija ļoti iedrošinoši cerības vārdi: „Ejiet, dariet un mainiet šo pasauli! Tas ir iespējams! Ir tikai jāizkāpj no dīvāna, jāiekāpj sporta kurpēs un jādara.” Pāvests iedrošināja jauniešus doties misijās, būt par Dieva lielās žēlsirdības lieciniekiem,” dalās Madara. Viņa arī priecājas, ka Jauniešu dienu laikā latvieši varēja izbaudīt dzīvošanu viesģimenēs un tā vairāk iepazīties ar poļiem. „Praktiskā ziņā bijām ļoti labi aprūpēti. It visā varēja arī just Svētā Gara vadību,” teic Madara.
PJD šogad bija īpaši veltītas šo dienu izveidotājam, svētajam Jānim Pāvilam II, kura dzimtene ir Polija. Šīs bija otrās PJD Polijā (pirmo reizi 1991. gadā Čenstohovā).
Kānas vasaras sesija
Savukārt ģimenes varēja garīgi bagātināties kopienas piedāvātajā Kānas vasaras sesijā no 17. līdz 23. jūlijam. Arī šoreiz tās notika Saldū, Sv. Gregora kristīgās misijas centrā. Pirmo reizi sesiju izdzīvoja 13 pāri gan no Romas katoļu, gan evaņģēliski luteriskās, kā arī baptistu baznīcas. Pāri vēlāk dalījās, ka Kānas sesijā viens otru labāk iepazinuši, piedzīvojuši Dieva klātbūtni un mieru sirdīs. Kāds pāris atzina, ka Kānas sesija bijusi desmitreiz vērtīgāka par kopīgu ceļojumu uz ārzemēm, kāds cits – ka viņi uz Kānu aicināti gadiem ilgi, līdz pienācis kritisks brīdis laulībā. „Tas pierāda, ka uz Kānu pāri ir pacietīgi jāaicina. Kādā brīdī viņi par to paši atcerēsies,” dalījās ģimenes galva, kurš pateicās par iespēju piedzīvot ģimenē Kānas brīnumu.
Kānas sesijā vienmēr piedalās arī daudz kalpotāju, kas pieskata bērnus, gatavo ēst un veic citus praktiskus darbus. Arī mācības un lūgšanu brīžus vada laulāti pāri, kas, pateicoties dalībai Kānā, saņēmuši daudz žēlastību un gatavi tajās dalīties ar citiem.
Pozitīvus brīžus piedzīvo ne tikai pāri, kas pirmo reizi piedalās sesijā, bet arī kalpotāji. Viņi piedalās viņiem vien paredzētās lekcijās, brālībās, slavēšanās, lūgšanu brīžos. Ilze Traine Kānas sesijā kalpoja jau otro gadu: „Šī Kānas vasaras sesija bija manējā. Pašai par pārsteigumu, sajutu spēcīgu Dieva pieskārienu. Dievs mani dziedināja. Viņš man deva drosmi runāt. Nekad iepriekš nebiju dalījusies par savām sajūtām, par personiski piedzīvoto daudzu cilvēku auditorijai. Šajā Kānas vasaras sesijā es tā darīju un nebiju pat nobijusies. Dievs paņēma manas bailes. Svarīgi, ka pēc šīs Kānas sesijas man ir arī personīgais laiks lūgšanām un Bībeles lasīšanai.”
Šogad īpašus brīžus sagādāja iespēja gan Svēto Misi, gan dievkalpojumus svinēt luterāņu baznīcā netālu no Gregora skolas. Pārstāvji no citām baznīcām šajās reizēs altārim pietuvojās ar plecam pieliktu roku, lai saņemtu svētību. Gan katoļiem, gan luterāņiem bija iespēja pieiet pie grēksūdzes pie savas konfesijas pārstāvēta garīdznieka. Kāna tāpat kā citi kopienas pasākumi ir vieta, kur izdzīvot ekumenismu, kur lūgties par Baznīcas vienotību un cerēt pāri visām cerībām. Līga Strapcāne no Gulbenes Kānas sesijā piedalījās pirmo reizi: „Dievs iesāka manī vērtīgu dziedināšanas darbu ekumenisma ceļā. Pirmo reizi piedalījos arī luterāņu dievkalpojumā. Man bija prieks, ka mīlestības vārdā spēju sevi pārvarēt un priecāties par saviem brāļiem un māsām no citām konfesijām. Vienā brīdī sapratu – kad brāļi un māsas no dažādām konfesijām sper viens otram soli pretī, Dievs ir klātesošs.”
Kānā piedalījās daudz bērnu. Lai vecāki varētu izbaudīt viņiem vien paredzēto laiku, mazākie bērni piedalījās Kānas vasaras skoliņā. Bērni tur izdzīvoja līdzīgas tēmas kā viņu vecāki, piemēram, slavēšanu. Viņi apmeklēja arī Saldus gotiņu fabriku, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, izveidoja daudz mākslas darbu. Savukārt lielākās atvases vairāku vecāku uzraudzībā atpūtās kopējā sadraudzības pasākumā nedēļas garumā kopienas mājā Liepājā. Arī šeit netrūka radošu aktivitāšu un slavēšanas. Kopumā sesiju izdzīvoja 93 pieaugušie un 84 bērni. Jaunākajam dalībniekiem bija tikai trīs mēneši.
Kopiena „Chemin Neuf”