Sestdienas, 14. janvāra, pēcpusdienā Rīgas Svētā Pētera baznīcā ienācējus sagaidīja kopienas Tezē brāļi un brīvprātīgie. Šajā dienā dievnamā notika kopīga Tezē lūgšana, pēc kuras brāļi pateicās viesģimenēm un brīvprātīgajiem, kas iesaistījās 39. Tezē Eiropas jauniešu tikšanās sagatavošanā, organizēšanā un naktsmāju nodrošināšanā.
Brālis Han-Jols pateicās rīdziniekiem, sakot, ka tieši vietējie palīgi kļuva par viņu “kājām, rokām un muti”. Pēc tam tika nolasīts Tezē kopienas vadītāja brāļa Aloīza vēstules fragments, kurā viņš vēlreiz pauda pateicību par viesmīlību tikšanās laikā. Vēstules noslēgumā brālis rakstīja: “Tāpat kā svētceļnieki mēs dodamies pretim personīgai sadraudzībai ar Dievu, pretim dziļākai brālībai vienam ar otru, īpaši starp sašķeltajiem kristiešiem un pretim jaunai solidaritātei ar vistrūcīgākajiem. Lai mēs visi turpinām šos meklējumus vietās, kur dzīvojam!” Arī Han-Jols uzsvēra, ka uzticības svētceļojums turpinās vietās, kur katrs no mums dzīvo.
Pēc brāļa uzrunas liecībās par tikšanos ar jauniešiem dalījās viesģimenes, kā arī draudžu un pašvaldības pārstāvji. Viesģimenes jauniešus dēvēja par “bērniem” un uzsvēra iespēju iepazīt citu kultūru, pārkāpt sevi un runāt svešā valodā, kā arī siltumu, ko jaunieši ienesa viņu mājās. Pēc tam brālis Voiteks stāstīja par savu pieredzi ar Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas draudzes prāvestu Andri Kravali, kurš jau no paša sākuma brāļiem sacīja: “Viss, kas ir mans, ir arī jūsu.” Brāļiem viņš arī sacījis, ka tie varot zvanīt jebkurā diennakts laikā, ko dažkārt brālis Voiteks arī izmantojis, piezvanot pat pēc pusnakts.
A.Kravalis pauda aizkustinājumu, ka Rīga varēja būt viens no posmiem ceļā, kas turpināsies, kā arī pastāstīja, ka viņa draudzē astoņas poļu meitenes ar dzirdes traucējumiem pieņēma kāds jaunlaulāts pāris – 27. decembrī viņi salaulājās, bet jau nākamajā dienā kļuva par viesģimeni. Lilija no Inčukalna katoļu draudzes pastāstīja, ka viņi kopumā uzņēma 84 jauniešus. Turklāt lielākā daļa viesģimeņu nemaz nebija kristieši.
Rīgas Mateja draudzes mācītājs un Rīgas domes deputāts Ainars Baštiks atzina, ka Tezē tikšanās parādīja – kristietība ir praktiska, jo kristieši atvēra durvis, uzņēma viesus, dāvāja mīlestību. Šis pasākums arī palīdzēja mums pašiem apzināties, ka mums nekā nav žēl un kopā mēs daudz varam. Savukārt Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes draudzes mācītājs Krists Kalniņš pauda pārliecību, ka, pateicoties Tezē pasākumam, “kaut kas skaists ir ienācis cilvēkos, pat tajos, kas nav kristieši”. Viņaprāt, rīdzinieki lūgšanu laikā arēnā “Rīga” un Ķīpsalā varējuši piedzīvot Dieva valstības klātbūtni. Tagad galvenais ir domāt, kā šo dāvanu nest tālāk.
Noslēgumā Tezē brāļi informēja, ka vēl līdz 20. janvārim Rīgas centrā turpināsies ierastās lūgšanas – pl. 9.15 Rīgas Domā un pl. 12 – Svētā Jēkaba katedrālē. Viņi arī pauda prieku, ka atsevišķas draudzes ir izteikušas vēlmi Tezē lūgšanas rīkot arī turpmāk. Piemēram, pirmdienās pl. 18 arī turpmāk Tezē lūgšana notiks Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā. Savukārt 21. un 22. janvārī Tezē braļi un brīvprātīgie uzsāks savu ceļu atpakaļ uz Tezē ciematu Francijā, kur ikviens Latvijas iedzīvotājs tiks mīļi gaidīts.
Brālis Voiteks atgādināja, ka rudenī rīdzinieki tika aicināti palīdzēt iekārtot Tezē sagatavošanās centru, bet šoreiz – sestdien, 21. janvārī, pl. 9 – brāļi lūdz palīdzēt vēlreiz. Šoreiz no sagatavošanas centra mantas būs jāsakārto furgonā, kas dosies uz Franciju.
Pasākuma noslēgumā brālis Filips arī pastāstīja, ka turpmāk viņš brāļa Mateja vietā būs atbildīgs par Latvijas un Igaunijas svētceļniekiem Tezē, kā arī apciemos mūsu valstis. Savukārt pēc pasākuma tie, kas aktīvi iesaistījās Tezē tikšanās organizēšanā, kopīgi pavadīja laiku neformālās sarunās Svētās Ģimenes mājā.
LRKB IC; Foto: Anita Sosnare; Ojārs Jansons