Aprīlī iesāksies Latgales kongresa simtgadei veltīti pasākumi

Pirms 100 gadiem, 1917. gada 26. un 27. aprīlī (pēc jaunā stila – 8. un 9. maijā) Rēzeknē notika Latgales kongress, kurā tika pieņemts vēsturisks lēmums Latgalei apvienoties ar Kurzemi un Vidzemi, liekot pamatus Latvijas valsts dibināšanai. Par godu šim vēsturiskajam notikumam plānoti vairāki nozīmīgi pasākumi.

5. aprīlī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā notiks izstāde un priekšlasījumi “Savējā Latgale”. Savukārt 22. aprīlī Rēzeknē pirmizrādi piedzīvos Latvijas valsts simtgades projekta “Latvijas gredzens” pirmais koncertuzvedums “Latgales gredzens”. Pārējās izrādes notiks 25. aprīlī Jelgavā, 28. aprīlī – Cēsīs, 5. maijā – Liepājā.  No 1. aprīļa ar projekta norisi un aktualitātēm varēs iepazīties latvijasgredzens.lv.

27. aprīlī Latgales vēstniecībā GORS notiks vairākas aktivitātes, lai veicinātu zināšanas un izpratni par Latgales un Latvijas vēsturē nozīmīgiem notikumiem. Plkst. 15.00 ikviens interesents tiek aicināts noskatīties literāri muzikālo uzvedumu “Francis”, kas veltīts priesterim, literātam, valstsvīram un sabiedriskajam darbiniekam Francim Trasunam, kurš visu mūžu nodarbojies ar latgaliešu valodas un kultūras aizstāvību. Trasuns bija pirmais latgalietis, kas īpašā veidā meklēja, kā apvienot divas mūsu tautas daļas, un bija viens no galvenajiem Latgales kongresa organizatoriem. Uzvedums „Francis” tapis 2014. gadā, atzīmējot Franča Trasuna 150. gadadienu, un līdz šim bijis izrādīts vien divas reizes. Uzveduma autori ir režisore Māra Zaļaiskalns, dzejniece Anna Rancāne, muzikālā konsultante Ilona Rupaine.

Tāpat 27. aprīlī visu dienu no 11.00 līdz 19.00 būs iespēja skatīties dokumentālās filmas par Latgales kultūrvēsturi – „Latgales Māras ceļš” par Latgales atbrīvošanas pieminekļa „Vienoti Latvijai!” vēsturi no tā ieceres līdz atjaunošanai, „Izdzeivuot pīdereibu. Dzeive gleznuos” par dzejnieku, mākslinieku, sabiedrisku darbinieku Antonu Kūkoju, „Laiku i myuža roksti” par rakstnieka Antona Rupaiņa dzīvi un daiļradi, „Juoņa Klīdzieja dabasu puse” par rakstnieka Jāņa Klīdzēja dzīvi un daiļradi u.c. filmas. 19.00 notiks pērn tapušās īsfilmas „Gambits 1917” turpinājuma, īsfilmas „Pyrmī osni” pirmizrāde. Īsfilmas vēsta par laiku tieši pirms Latgales kongresa un pašu kongresu.

Tikmēr viens no centrālajiem Latvijas valsts simtgades svinību atklāšanas notikumiem būs pasaules latgaliešu saiets “Latgales simtgades kongress”, kas Rēzeknē notiks 5. un 6. maijā, aktualizējot diskusijas par Latgales reģiona attīstību Latvijas un Eiropas kultūras, izglītības un tautsaimniecības telpā. Kā norāda Viesturs Kairišs, kurš piedalās Latgales kongresa simtgades svētku programmas darba grupā, simtgades kongresā uzstāsies valsts vadītāji, Vaira Vīķe – Freiberga, Egils Levits, Jānis Streičs, Jānis Bulis u.c. Kongresa komisijās plānots pārrunāt kultūras, ekonomikas un juridiskos jautājumus, rezultātā izstrādājot rezolūciju, kas nākotnē varētu kalpot par pamatu latgaliešu valodas un kultūras savdabības saglabāšanai.

Svinības iesāksies ar svētku koncertu 4. maijā plkst. 19.00 Latgales vēstniecībā GORS – Riharda Dubras oratoriju korim, ērģelēm un orķestrim, piedaloties Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim, akadēmiskajam korim “Latvija”, ērģelniecei Ivetai Apkalnai un etnodziedātāju grupai “Rēzekne”. Tiks nodrošināta arī Latvijas Televīzijas tiešraide.

5. maijā plkst. 10.00 notiks ekumenisks dievkalpojums Rēzeknes Vissvētākās Jēzus Sirds katedrālē, pēc kura sāksies svētku gājiens par godu Latgales kongresa simtgadei veltīta pieminekļa un laukuma atklāšanai pie kinoteātra „Diāna”, Atbrīvošanas alejā 61. Svētku ietvaros paredzēti arī vairāki citi pasākumi, kā piemēram, Latgales kongresam veltītas monētas prezentācija un Latgaliešu valodas nakts, kas plkst. 18.00 iesāksies laukumā pie Latgales vēstniecības GORS un palīdzēs sajust Latgali caur latgaliešu dzeju, prozu un dziesmu visos iespējamos mūzikas žanros.

Tikmēr 6. maijā 17.00 Daugavpils teātrī notiks pirmizrāde Franča Trasuna izrādei “Nogrimusī pils”, aktualizējot nacionālo identitātes jautājumu. Svinību ietvaros plānoti arī vairāki citi pasākumi – ozolu stādīšanas akcija, Latgales podnieku dienas, Latgales mākslas svētki u.c.

Vairāk par Latgales kongresa simtgadei veltīto pasākumu programmu iespējams uzzināt
http://lv100.lv/programma/kalendars/latgales-kongresa-simtgadei-veltitie-pasakumi/

LRKB IC

Foto: Latgales kongresa simtgadei veltītā laukuma vizualizācija/Vincents arhitektūra

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti