Svētā Ignācija “Garīgie vingrinājumi” kristiešiem, citu reliģiju pārstāvjiem un neticīgajiem

Klusās nedēļas sākumā – 27. martā – Latvijas Universitātes bibliotēkā atvēršanas svētkus piedzīvoja svētā Ignācija no Lojolas “Garīgo vingrinājumu” pirmais oficiālais tulkojums latviešu valodā. Grāmatu ir izdevis Latvijas Universitātes Akadēmiskais apgāds, bet tulkojumu sagatavojuši universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesors Jānis Priede un Datorikas fakultātes profesors Ēvalds Ikaunieks.

Atverot “Garīgos vingrinājumus”, J. Priede atminējās, ka augusta puča laikā Sarkaņu baznīcā satikās neliela grupiņa interesentu, kuriem notika pirmās rekolekcijas Ignācija garā Latvijā. Vēl nebija īsti tulkojuma, tāpēc rekolekciju dalībnieki izmantoja 20. gs. sākuma latgaliskos tekstus. Viņaprāt, tas bija jaunā tulkojuma sagatavošanas sākums, jo pēc tam Ē. Ikaunieks sāka tulkot darbu no spāņu valodas. “Pēc tam es zināmā veidā viņam šo darbu nozagu,” sacīja J. Priede, paskaidrojot, ka veicis dažādas korekcijas latviešu tekstā un strādājis pie tā vēl vairākus gadus.

Profesors pateicās visiem, kas iesaistījās izdevumu gatavošanā, īpaši zinātniskajiem recenzentiem – universitātes profesorei Sigmai Ankravai, Daugavpils Universitātes profesorei Anitai Stašulānei un Rīgas Augstākā reliģijas institūta direktorei Žanetei Narkēvičai, kā arī apgāda darbiniekiem. “Lai taptu labs teksts, paļauties vien uz sevi nevar,” uzsvēra J. Priede. Otrs tulkotājs Ē. Ikaunieks jau ir tulkojis vairākus ignāciskā garīguma tekstus, kā arī pāvesta Franciska darbus. Tomēr viņš sacīja, ka “Garīgo vingrinājumu” tulkojums viņam bijis īpaši liels izaicinājums ne tikai tāpēc, ka viņam nav teoloģiska izglītība, bet vēl jo vairāk tāpēc, ka pats nav izgājis Ignācija izstrādātos 30 dienu garīgos vingrinājumus.

Universitāti pasākumā pārstāvēja tās rektors Indriķis Muižnieks, kurš uzsvēra jezuītu ieguldījumu izglītības attīstībā kopumā, kā arī norādīja uz garīgo vērtību nepieciešamību jebkurā zinātniskajā jomā. Viņaprāt, arī eksaktajās zinātnēs bez garīguma un vērtībām nevar iztikt.

Grāmatas iznākšanu latviešu valodā atbalstīja jezuītu Lietuvas Latvijas province, kuras priekšnieks Vidmantas Šimkūnas aicināja pievērst uzmanību tam, ka garīgie vingrinājumi ir līdzeklis ne tikai kristiešiem, bet arī citu reliģiju pārstāvjiem un arī neticīgajiem. Viņš arī norādīja, ka Ignācija sastādītie vingrinājumi ir “garlaicīga grāmata”. Kāds viņam reiz teicis, ka diez vai kāds to lasīs, jo valoda ir tik “sausa” kā putekļu sūcēja instrukcijā. Taču tēvs Vidmantas uzsvēra, ka instrukcijas tiek izveidotas, lai palīdzētu lietot dažādas ierīces. Viņš aicināja ar šiem vingrinājumiem lūgties un pārliecināties, ka tie nesīs augļus.

Par savu pieredzi, izejot Ignācija garīgos vingrinājumus, stāstīja Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags. Z. Stankevičs pastāstīja, ka viņš četru nedēļu vingrinājumus ir veicis “četros piegājienos”. Tas notika 80. gadu beigās. Viņaprāt vingrinājumi palīdz sakārtot savu iekšējo dzīvi, piepildīt savu sūtību un sasniegt personības pilnību. Viņš stāstīja, ka jau pēc pirmās vingrinājumu nedēļas ir atklājis savu aicinājumu.

Savukārt J. Vanags stāstīja, ka pirms aptuveni 30 gadiem kā tikko ordinēts mācītājs sācis meklēt “kaut ko vairāk”. Toreiz vēl inženieris Z. Stankevičs ieteicis viņam Ignācija garīgos vingrinājumus. Tomēr, iesākot grāmatu lasīt, sapratis, ka tas pilnīgi neatbilst viņa meklējumiem. Tomēr pirms astoņiem gadiem meklējumi atkal J. Vanagu noveduši pie garīgajiem vingrinājumiem, kurs viņš izgājis Lielbritānijā. “Tas izmainīja manu uztveri par kristīgo ticību. Kā mana vadītāja teica, tā ir kā smagā artilērija, kas uzlauž visus norullētos asfalta slāņus. Un man bija sajūta, ka vecais Ignācijs paņem pie rīkles, ieliek kaktā un neļauj no sevis paša izlocīties,” atmiņās par piedzīvoto dalījās luterāņu arhibīskaps. Pēc tam arhibīskaps gribēja saņemto nodot tālāk, tāpēc izgāja apmācības, lai varētu vadīt citus. Un tagad ir komanda, kas var apmācīt rekolekciju vadītājus. Uz apmācībām nāca arī daži draugi no katoļu Baznīcas. Tas norāda, ka garīgie vingrinājumi var būt mums vienošanās un tuvināšanās elements, secināja J. Vanags.

LRKB IC; Foto: ekrānšāviņi no multinews.lv

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti