Baznīcas zvani kā atgādinājums par Dieva valstību!

Gatavojot Rīgas Svētā Jēkaba katedrāli tās 800 gadu jubilejai, turpinās 2017. gadā aizsāktie dievnama atjaunošanas darbi. Pienākusi kārta četriem Jēkaba katedrāles zvaniem, kuri izvietoti katedrāles tornī.

Zvani parasti tika izbūvēti baznīcu torņos, jo torņu praktiskais uzdevums bija pacelt zvanus iespējami augstāk pār namu jumtiem, lai to skaņa būtu pēc iespējas tālāk sadzirdama. Turklāt torni varēja redzēt jau no liela attāluma, tādā veidā nepazaudējot ceļu līdz dievnamam.

Katedrāles draudzes administrators priesteris Pauls Kļaviņš nedaudz ieskicē šīs baznīcas zvanu vēsturi. Vecākās liecības par Jēkaba katedrāles zvaniem attiecas uz 1480. gadu, kad tika izgatavots „pulksteņa zvans”. To izlika torņa ārpusē zem speciāli izgatavota jumtiņa, lai varētu labāk sadzirdēt tā skaņas pilsētā. Tas gan pēc diviem gadiem gāja bojā, kad ordeņa bruņinieki no savas pils ar ugunsbultām aizdedzinājuši baznīcu.

No 16. gs. ir ziņas arī par kādu citu zvanu, uz kura bija uzraksts: „Jaspers Rodenburgs un Hanss Hagemans, svētā Jēkaba baznīcas priekšnieki, lika mani izliet. Mani izlēja Hanss Regens 1557. gadā”. 1773. gadā šo zvanu noņēma un pārlēja no jauna svētā Jēkaba kapsētas vajadzībām.

Līdz Pirmajam pasaules karam Jēkaba tornī saglabājās četri zvani. Tā ārpus torņa smailes mazajā piebūvē karājās holandiešu zvanu lējēja Johana Šonenborha 1509. gadā Kampenā pie Zeiderzē lietais pulksteņa zvans, kas bija savienots ar torņa pulksteņa mehānismu un zvanīja ik pēc stundas. Šis zvans, kuru oficiāli sauca par Blaziju, tika izveidots drīz pēc Livonijas ordeņa mestra Valtera fon Pletenberga uzvaras pār Krievijas cara Ivana III karaspēku 1502. gadā 13. augustā pie Smoļinas ezera Pleskavas tuvumā un, kā norāda ieraksts, bija domāts svētā Pētera baznīcai: „Mani sauc par svēto Blaziju. Kad mani skandina, nāciet uz svēto Pēteri.” Šis zvans tika nodots Jēkaba katedrālei, jo, kā minēts, tās iepriekšējais pulksteņa zvans bija gājis bojā.  Iespējams, ka Jēkaba baznīcas tornī zvans ticis uzstādīts tikai 1554. gadā. Līdz Pirmajam pasaules karam šis zvans bija vecākais Rīgas baznīcās, tā svars bija 90 kg.

Vissmagākais katedrāles zvans svēris ap 3280 kg, to 1556. gadā sākotnēji lēja Doma baznīcas vajadzībām. Vēl viens zvans tika izliets ap 1650. gadu. Uz tā bijis ieraksts krievu valodā, jo 17. gs. vidū pareizticīgo draudze bija to pasūtījusi pie Rīgas zvanu lējēja, iespējams, Gerharda Meijera, kādas Pleskavas baznīcas vajadzībām. Pēc tam draudze gan zvanu nav paņēmusi, tāpēc lējējs to pārdeva Jēkaba baznīcai. Šī zvana svars bijis 1680 kg. Savukārt starp 1675. un 1786. gadu Rīgas pilsētas metāllējējs Gerhards Meijers Jēkaba baznīcai izlējis 2460 kg smagu zvanu.

1915. gada vasarā visi četri svētā Jēkaba baznīcas zvani karadarbības dēļ tika evakuēti uz Krieviju, kur tie arī palika.

Patlaban katedrāles tornī atrodas četri zvani. Tie tikuši izgatavoti 19. gadsimta nogalē. Trīs no tiem atrodas zemāk, bet viens – svētais Blazijs – augstāk. Zemākajiem zvaniem 20. gs. 90. gados tikušas nomainītas galvas, iesākta zvanu aprīkošana ar elektromotoriem. Tomēr darbi netika pabeigti.

Svētā Jēkaba katedrāles mājaslapā rakstīts, ka 1999. gada nogalē vīru koris „Tēvzeme” aicināja atjaunot Jēkaba baznīcas torņa zvanu. 2001. gada 25. janvārī „Liepājas metalurgs” atlēja zvanu un atveda to uz Rīgu. Celtniecības firma SIA „Asme” nodrošināja zvana pacelšanu tornī un tā nostiprināšanu. 2001. gada 21. jūnijā toreizējais arhibīskaps kardināls Jānis Pujats iesvētīja zvanu un tas tika pacelts tornī.

Patlaban līdzekļi ir nepieciešami visu četru zvanu renovācijai. Lai nodrošinātu atbilstošu zvanu skanējumu, ir jāatjauno zvanu stiprinājumi, jāizveido jaunas zvana mēles (analogas vēsturiskajām mēlēm), trim zvaniem jāizgatavo masīva ozolkoka galvas pēc vēsturiskajiem paraugiem, un visi zvani jāaprīko ar jauniem elektromotoriem un vadības sistēmu no katedrāles altārtelpas. Plānots, ka pēc tam katedrāles zvani iezvanīs katru stundu, tādā veidā atgādinot rīdziniekiem un pilsētas viesiem par Dieva valstību.

Ziedo projektam šeit

KABIA

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti