2020. gads: īss atskats svarīgākajā

2020. gads pavisam drīz noslēgsies. Ko jaunu tas ienesa mūsu dzīvē? Ar ko tas paliks atmiņā? Sadarbībā ar Rīgas arhibīskapa metropolīta sekretariātu esam izveidojuši nelielu 2020. gada apskatu, galvenokārt par Rīgas arhidiecēzi. Taču atsevišķi notikumi būtiski ietekmēja Baznīcu un sabiedrību visā Latvijā.

Janvāris, kā jau gada pirmais mēnesis, bija salīdzinoši kluss. Latvijā bija ieradušies katolisko televīziju K-TV (Vācija), kā arī EWTN Vācijas un Austrumeiropas reģionālie vadītāji, lai ar arhibīskapu un citām iesaistītajām personām pārrunātu sadarbības iespējas katoļu televīzijas dibināšanā Rīgas arhidiecēzē. Februārī Latviju oficiālā vizītē apmeklēja Svētā Krēsla sekretārs Attiecībām ar valstīm arhibīskaps Pauls Galagers (Paul Gallagher). Viņš tikās ar Latvijas bīskapiem un konsekrētajiem, kā arī svinēja Euharistiju ar Dievam veltītajiem ļaudīm un Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles draudzi. Šajā mēnesī Svētā Jēkaba katedrālē lektora svētības saņēma pieci Latvijas Starpdiecēžu augstākā garīgā semināra 3.kursa audzēkņi. 15. februārī Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs svinēja 65 gadu jubileju.

No 13. marta Covid-19 pandēmijas dēļ valstī tika izsludināts ārkārtas stāvoklis, kurš ilga līdz 9. jūnijam. Tika ierobežota ticīgo piedalīšanās dievkalpojumos klātienē, kā arī tika atcelti dažādi pasākumi. Baznīcai tas bija izaicinājums un arī iespēja meklēt jaunus veidus, kā nest savu vēsti pie ticīgajiem, kuri ierobežojumu dēļ nevarēja piedalīties dievkalpojumos klātienē. Daudzas draudzes rada iespēju translēt dievkalpojumus tiešsaistē. Sociālajā tīklā Facebook tika izveidots konts “katolis.tv”, kurā ik dienu bija un joprojām ir iespēja sekot līdzi dievkalpojumiem tiešsaistē kādā no Latvijas katoļu draudzēm. Šajā emocionāli sarežģītajā laikā Latvijas konsekrētie īstenoja savu jau kādu laiku loloto ideju – uzklausīšanas un garīgā atbalsta tālruni “Emausas līnija”.

Turpinot Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles vērienīgos atjaunošanas darbus, šī gada 3. aprīlī no katedrāles torņa smailes tika noņemts gailis, lai pēc nepilniem diviem mēnešiem – 27. maijā – atkal atjaunots atgrieztos savā vietā. 

Šī gada Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki arī zināmā mērā atnāca ar modernām izmaiņām. Ņemot vērā, ka arhibīskaps svētkos klātienē piedalīties nevarēja, jo atradās pašizolācijā pēc Polijas apmeklējuma, šoreiz ticīgos viņš uzrunāja ar video starpniecību. Tāpat šī gada augustā Z. Stankevičs ar vairākiem pateicības dievkalpojumiem atskatījās uz savu desmitgadi bīskapa krēslā – 2010. gada 8. augustā notika viņa konsekrācija, bet tā paša gada 21. augustā – bīskapa ingress jeb ieiešana Rīgas Svētā Jēkaba katedrālē. 

Septembrī pārmaiņas piedzīvoja līdzšinējais Latvijas Romas katoļu Baznīcas informācijas centrs. Par tā vadītāju kļuva Jekaterina Belokoņa, bet nosaukums tika mainīts uz KABIA – Katoļu Baznīcas informācijas aģentūra. KABIA mājaslapa katolis.lv šai laikā ieguva jaunu grafisko un saturisko formu, kā arī tika izveidota ziedojumu platforma ziedot.katolis.lv, kas dod iespēju atbalstīt dažādus evaņģelizācijas, kristīgās formācijas Baznīcas infrastruktūras, labdarības un citus projektus. 

Septembra vidū Rīgas Katoļu ģimnāzijā tika atklāts ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu iekārtotais lifts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un atjaunotais vēsturiskās ēkas foajē. Arhībīskaps stāsta, ka darbi pie ēku kompleksa O. Vācieša ielā 6 renovācijas un teritorijas labiekārtošanas turpinās. Viņš pateicas tiem ģimnāzijas skolēnu vecākiem, kas aktīvi atbalsta šo procesu, kā arī aicina citus iesaistīties katoliskās izglītības attīstīšanā.

Septembra beigās KABIA uzsāka sociālo mediju informatīvo kampaņu “Tiecības”, lai aktivizētu sabiedrībā jautājumus, kas skar ticību un garīgumu. Projektā par savu ticības ceļu, lūgšanas nozīmi dzīvē un citām ar ticību saistītām pieredzēm dalās garīdznieki, kā arī sabiedrībā zināmi cilvēki. 

Oktobrī Latvijas Starpdiecēžu augstākā garīgā semināra aizbildnes svētkos semināra simtgades ietvaros tika prezentēta Valdemāra Helmaņa filma “Aicinājums” par semināristu ikdienu. 

Šī gada oktobrī Latvijā pakāpeniski tika ieviesti ierobežojumi (pēc tam arī ārkārtas stāvoklis), ņemot vērā, ka arī mūsu valsti skāra Covid-19 otrais vilnis. Ierobežojumu dēļ dievkalpojumu apmeklētājiem un arī kalpotājiem ir jālieto mutes un deguna izsegs, visiem jāievēro distancēšanās un higiēnas prasības. Šajā laikā – 14. novembrī – 90 gadu jubileju svinēja Jānis kardināls Pujats. Viņu sveikt ieradās arī Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Lai lūgtu par mūsu valsti un cīņu pret vīrusu, 29. novembrī kristīgās konfesijas izsludināja ekumenisku lūgšanas un gavēņa nedēļu.

Novembrī Katoļu ģimnāzija kļuva par Starptautiskās Kristīgās izglītības asociācijas biedru. Šajā mēnesī tika pabeigti iepriekšējā gadā aizsāktie Svētā Jēkaba katedrāles torņa restaurācijas darbi, kuru laikā tika protezētas un mainītas ap 300 gadu vecās torņa jumta koka nesošās konstrukcijas, nomainīts aptuveni 300 gadus vecais vara skārds pret jauno, tika zeltīts torņa gailis un pulksteņa ciparnīcas, uzstādīts torņa fasādes apgaismojums.

Decembra sākumā Svētās Ģimenes Mājas brīvprātīgie izveidoja atbalsta tālruni onkoloģijas pacientiem “Sirsnīgas sarunas”. 8. decembrī Radio Marija Latvija svinēja piecu gadu dzimšanas dienu.

2020. gadā saņēmām arī vēstis par to, ka mūžībā devās Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Alberts Cimanovskis un Jānis Kupčs, Rīgas arhidiecēzes priesteris Gregors Kibulis un Jelgavas diecēzes priesteris Stanislavs Mukāns. Savukārt ASV mūžībā devās kustības “Par Dzīvību” dibinātāja, Amerikas latviete Anna Kancāne.

Šogad Rīgas arhidiecēzē tika pirmo reizi izstrādātas vadlīnijas darbam ar jauniešiem, bet pēc tam tika izsludināts konkurss, lai izvēlētos diecēzes jaunatnes lietu speciālistu, kura pienākumos ietilps jauniešu darba pilnveidošana un attīstīšana Rīgas arhidiecēzē. Tāpat jāpiemin, ka šajā gadā ir iznākušas vairākas kristīgas grāmatas. Daudzas no tām ir sagatavojusi izdevniecība “KALA Raksti”, bet gada nogalē lasītājus ar pāvesta Benedikta XVI grāmatu par Jēzus bērnību iepriecināja izdevniecība “Vox Ecclesiae” un bērniem pārsteigumu sagādāja nodibinājums “Katoļu Baznīcas Vēstnesis”, izdodot Daigas Kažes stāstu grāmatu. 

Priecājamies paziņot, ka šī gada nogalē KABIA Facebook kontam katolis.lv bija jau 3000 sekotāju. Arī turpmāk strādāsim, lai ziņotu par notikumiem Baznīcā Latvijā un pasaulē! 

Komentējot aizvadīto gadu kopumā, arhibīskaps norāda, ka to iezīmējusi Covid-19 krīze, kas sākotnēji ticīgajos radījusi bažas par nākotni, kā arī iespējam piedalīties dievkalpojumos. Taču ierobežotā skaitā varēja apmeklēt dievkalpojumus, turklāt tika aktivizētas dažādas tiešraides iespējas, lai pēc iespējas vairāk cilvēku varētu piedalīties liturģijā attālināti. 

“Cilvēki ar ilgām gaidīja Covid-19 krīzes beigas. Jūnijā šķita, ka tā arī būs. Taču, kā redzam, vīruss nekur nav pazudis. Tagad tas ir izplatījies daudz plašāk, tomēr jāatzīst, ka mūsu attieksme pret to ir mainījusies. Esam sapratuši, ka mūsu tehnoloģijas nav visvarenas, ka nav mūsu spēkos pilnībā kontrolēt savas dzīves kvalitāti, ka ir nepatīkamas lietas, ar kurām mums ir jāmācās sadzīvot, vienlaikus pēc iespējas cenšoties pasargāt sevi un citus,” teic arhibīskaps un turpina: “Un varbūt lielākais ieguvums ir tas, ka tagad varam skaidrāk apzināties, cik svarīgi ir satikt otru. Personisku tikšanos nevar aizstāt saruna pa tālruni vai tikšanās ZOOM režīmā. Arī tikšanos ar Dievu nevar aizstāt dievkalpojumu translācijas vai garīgu konferenču klausīšanās internetā. Tāpēc arī Dievs, kas ir nācis pasaulē, sevi nosauc par Emmanuelu – Dievu ar mums. Dievs, kas ir trīs Personu kopība, šo vajadzību pēc kopības ir ielicis arī savā radībā. Tāpēc lūgsim Kungu, lai Viņš uzklausa cilvēku saucienu pēc kopības un Jaunajā gadā novērš visus šķēršļus, kas mūs šķir.”

KABIA

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti