Sākas Adventa laiks

Šodien esam iedeguši pirmo sveci Adventa vainagā – ir sācies Kristus dzimšanas svētku gaidīšanas laiks un svinam Baznīcas jaunā liturģiskā gada sākumu .Advents katoliskajā Baznīcā ir laiks, kurā Kristum ticīgie ir aicināti sagatavoties Kristus piedzimšanas svētkiem un Dieva Dēla atnākšanai laiku beigās.

Vārds „advents” ir cēlies no latīņu valodas vārda „adventus”, kas nozīmē atnākšana. Senajiem romiešiem šis vārds apzīmēja oficiālu ķeizara ierašanos. Kristieši tajā savukārt sagatavojas Kristus otrreizējai atnākšanai laiku beigās un Kristus piedzimšanas svētkiem. Tā kā Kristus atnākšana sagādā prieku, tad Advents ne tik daudz ir gandarīšanas, cik dievbijīgas un priecīgas gaidīšanas laiks.

Pirmās ziņas par to, ka Advents ir atzīmēts kā sagatavošanās posms pirms Kristus dzimšanas svētkiem, nāk no 4. gadsimta. Romā šī tradīcija ir pazīstama kopš 6. gadsimta. Par būtisku Adventa sastāvdaļu kopš 16. gadsimta ir kļuvis Adventa vainags, kuru daudzās draudzēs svēta Adventa pirmajā svētdienā. Vainaga aplis simbolizē mūžību un vienotību, kā arī Dievu, kuram nav ne sākuma, ne gala. Vainagu veido no mūžzaļiem koku zariem, kas simbolizē mūžību un nemirstību. Adventa vainagā izmanto četras vai piecas sveces. Tās simbolizē Kristus gaismu, kuru gaidām līdz ar Viņa ierašanos pasaulē. Piektā svece (ja to izmanto) tiek novietota vainaga vidū. Tā parasti ir lielāka un baltā krāsā. To aizdedzina Ziemassvētkos, un tā simbolizē jaundzimušo Kristu. Vainaga dekorācijas – čiekuri, rieksti, utt. – atgādina par Dieva bagātību un dāsnumu attiecībā uz cilvēkiem.

Baznīca aicina Adventa laiku pavadīt, vairāk laika veltot lūgšanai, atturībai, grēksūdzei un žēlsirdības darbu veikšanai. Šajās nedēļās līdz Kristus piedzimšanas svētkiem ticīgie ir aicināti atturēties no skaļiem izklaides pasākumiem, meklējot klusumu, kurā var labāk saklausīt Dieva balsi sirdsapziņā. Klusumu var meklēt gan individuālās lūgšanās, gan piedaloties rekolekcijās, kuras šogad atsevišķas draudzes un kopienas piedāvā attālinātā režīmā.

Skaista Adventa laika tradīcija ir Rorātmises. Rorātmises ir Svētās Mises Jaunavas Marijas godam Adventa laikā. Dievmāte tiek godināta kā Rīta zvaigzne, kura ved mūs pie Jēzus – Gaismas. Viņa palīdz sagatavot Viņam ceļu mūsu sirdīs un dzīvē. Adventa laikā Viņu simboliski attēlo īpaši nodekorēta Rorātsvece. Uz Rorātmisi ir ieteicams atnākt ar lampioniem vai svecēm. Tas var palīdzēt caur simboliem spēcīgāk piedzīvot Dieva gaismas atnākšanas nozīmi.

Tāpat atgādinām, ka Radio Marija Latvija un Katolis.lv aicina gatavot savas sirdis Ziemassvētkiem, sekojot līdzi Adventa kalendāram. Tas šogad veltīts sinodālajam ceļam un aicina uz pārdomām par Baznīcu. Adventa kalendāram var sekot līdzi Radio Marija Latvija mājaslapā rml.lv un radio sociālo tīklu kontos, kā arī vietnē Katolis.lv un tās sociālo tīklu kontos. Ja vēlies kalendāru saņemt e-pastā, piesakies ŠEIT

Atgādinām, ka arī kustība “Pro Sanctitate” ir sagatavojusi Adventa kalendāru bērniem latviešu, angļu un vjetnamiešu valodā. Tam sekot līdzi var kustības Latvijas kopienas Facebook KONTĀ.

Lai mums kluss, cerības un lūgšanām bagāts Adventa laiks!

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti