Romā pārrunā jauniešu pastorālā darba nākotni

Rīgas arhidiecēzes jauniešu koordinatore Anda Aleksandrova un jauniešu darba komandas pārstāve Klinta Tāfelberga maija beigās devās uz Romu, lai piedalītos Laju, ģimenes un dzīvības dikastērija organizētajā starptautiskajā jaunatnes kongresā ”Sinodālā jaunatnes kalpošana: jauni vadības stili un stratēģijas”. Aptuveni 300 dalībnieku no 110 pasaules valstīm kopīgi pārdomāja līdzšinējo jauniešu pastorālo darbu, kā arī iezīmēja nākotnes iespējas un ceļus.

Kongresa galvenā tēma bija veltīta izšķiršanas praktizēšanai garīgās sarunās. Visās kongresa dienās tika organizētas dalīšanās grupās, kam sekoja sinodālās sarunas, ietverot izšķiršanas metodi. Tiekoties grupās, jaunie delegāti iedziļinājās kongresa tēmās, lai prezentētu secinājumus un idejas plenārsēdes sesijā. „Savstarpēja ieklausīšanās, klusuma brīži un lūgšana raksturoja šo jauno pieredzi,“ atminas A. Aleksandrova.

Kongresa laikā tika pārrunāti vairāki temati, kas attiecas uz jaunajiem vadīšanas stiliem, „kur garīgie vadītāji pierāda sevi kā draugus, kas spēj būt kopā ar jauniešiem. Tāpēc garīgajam pavadījumam vairs nevajadzētu sekot pagātnes modeļiem; drīzāk tam ir jāietver “garīgā draudzība”, kuras pamatā ir ticība, lai Dievs varētu darboties šajās attiecībās“. Pievēršoties digitālajai videi, tika pārrunātas iespējas digitālo pasauli padarīt par misijas vietu. Dalībniekiem tika sniegti praktiski ieteikumi jaunatnes kalpošanas stila maiņai, lai tuvotos tiem jauniešiem, kas ir tālu no Baznīcas un ticības.

Kongresa dalībnieki tika iepazīstināti ar Jubilejas gada plānoto norisi, kuras ietvaros no 2025. gada 28. jūlija līdz 3. augustam Svētais tēvs ir aicinājis uz Romu jauniešus, mudinot viņus kļūt par “cerības svētceļniekiem”. Jubilejas gadā Romā būs svētceļnieku komplekti, kas nodrošinās nakšņošanas, ēdināšanas un transporta pieejamību. Plānotās izmaksas svētceļnieku komplektam būs aptuveni 200 eiro. Nacionālie pārstāvji un jauniešu delegāti tika mudināti tikties ar bīskapiem un bīskapu konferenci, un plānot šo svētceļojumu kopīgi.

Jauniešu delegātus uzrunāja Seulas arhibīskaps un vietējās organizācijas komitejas pārstāvji, lai prezentētu PJD Dienvidkorejā. Arhibīskaps teica: ”Pasaules Jauniešu dienas nav tikai pasākums vai festivāls. Tas ir svētceļojums, tāpēc, mēs koncentrējamies uz četriem atslēgvārdiem: satikšanās, kalpošana, svētceļojums, misija. Tas ir Evaņģēlija sludināšanas ceļojums, misijas ceļojums, kurā draudze kopā ar jauniešiem atklāj Jēzus Kristus Evaņģēliju.”

Savukārt kongresa pēdējā dienā notika audience pie pāvesta Franciska. Pāvests uzrunāja un svētīja jauniešu vadītājus, iedrošināja atklāt savu patieso identitāti un palikt autentiskiem Dieva, citu un sevis priekšā! ”Jauniešus nevajadzētu mudināt popularizēt idejas un aktivitātes, kuras jau ir izlēmuši citi vai, kas īsti neatbilst viņu vajadzībām. Jauniešiem jābūt iesaistītiem dialogā, aktivitāšu plānošanā, lēmumu pieņemšanā. Viņiem jājūt, ka viņi ir aktīva un pilnvērtīga Baznīcas dzīves sastāvdaļa; un galvenais, ka viņi ir aicināti būt pirmie, kas sniedz Evaņģēlija vēsti saviem vienaudžiem,” teica pāvests.

Pēc pasākuma A. Aleksandrova norāda, ka kongress bijis vērtīgs Latvijas jauniešu pastorālā darba attīstībai, kā arī viņa ievērojusi, ka daudzi pārrunātie aspekti sasaucas ar aktualitātēm jauniešu darbā Latvijā. Tā, piemēram, Evaņģelizācijas dikastērija pārstāvis arhibīskaps Rino Fizikella norādīja zu to, ka no „es ticu“ jeb uzsvara zu savu ego, mums jāpāriet uz „mēs ticam“ domāšanu. Latvijas pārstāve uzskata, ka tas šobrīd ir novērojams katoļu jauniešu vidē Latvijā, kur jau izveidojusies komanda, kur jaunieši sāk kopīgi uzņemties iniciatīvas, dalās idejās un apzinās sevi kā „mēs“. Tāpat tiek sperti jauni soļi ceļā zu digitalizāciju. Tā tuvākajā laikā ir plānots izveidot mājaslapu jauniešiem, kura būs satikšanās un informācijas platforma.

K.Tāfelberga pēc tikšanās norāda, ka Romā sajutusi, cik ļoti katrs, tostarp jaunietis, slāpst pēc Dieva, klusuma, lūgšanas, kā arī to, cik Baznīca ir vienota un cik līdzīgas ir jauniešu vēlmes, lai kur viņi būtu. Viņai bija iespēja aprunāties un dalīties pieredzē ar citu valstu jauniešiem. Īpaši atmiņā palikušas jaunietes no Krievijas, kuras mājup devušās jaunu ideju un dedzības pilnas un ar kurām tika norunāts turpmāk lūgties par mieru.

A.Aleksandrova secina, ka kongresa norise ir būtiska Latvijas jauniešu pastorālē. „Tā ir iespēja justies piederīgiem katoļu Baznīcai, sadzirdēt norādes šim laikam. Šobrīd galvenā uzmanība diecēzēm un draudzēm jāpievērš attiecību veidošanai, komunikācijai ar jauniešiem, arī formācijai un garīgai līdzgaitniecībai. Būtiska ir ieklausīšanās jauniešos. Jauniešu līderiem jājūt mīlestība un rūpes. Tās nav tikai atbildības un pienākumi, bet iespēja atpazīt katra aicinājumu, iespēja to attīsīt un pieaugt tajā. Tika uzsvērta arī priesteru nozīme šajā jauniešu ceļā. Priesteri ir kā gani līderiem. Gani, kas mīl Jēzu, un ir spējīgi vest arī citus pie Jēzus. Šie gani pazīst Jēzu personīgi. Tādēļ Baznīcas misija ir aizdedzināt jauniešus ticībā, lai viņi paši vēlētos doties evaņģelizēt citus.“

Jauniešu darba vadītāja tāpat norāda, ka jūnija beigās plānots retrīts tiem cilvēkiem, kas darbojas ar jauniešiem. Tā būs iespēja tikties, slavēt Dievu, dalīties savā pieredzē, lai pēc tam justos iedrošināti kalpot savu draudžu jauniešiem. Īpaši uz tikšanos aicināti tie jauniešu līderi, kas savās draudzēs jūtas vientuli un nesaņem atbalstu. Informācija par gaidāmo pasākumu vēl sekos.

KABIA; Foto no pasākuma dalībnieku arhīva (Vatican Media)

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti