13. decembrī Polijā ir atceres diena. Šajā dienā 1981. gadā totalitārais komunistiskais režīms ieviesa toreizējā Polijas Tautas republikā kara stāvokli. Tas bija mēģinājums apspiest pārmaiņu kustību, kuru īstenoja neatkarīgā arodorganizācija „Solidaritāte”. Tā 13. decembrī tiek pieminēta gan kara stāvokļa ieviešana, gan kara stāvokļa laikā bojāgājušie.
Šajā dienā norisināsies ikgadējā akcija “Brīvības gaisma”, kuras ietvaros Polijas vēstniecība arī Latvijas iedzīvotājus aicina 13.decembra vakarā iedegt sveci kā piemiņas simbolu par pirms 43 gadiem piedzīvotajām grūtībām. Šī akcija ir arī vēlme atgādināt par solidaritātes žestu, kuru jau toreiz brīvās pasaules iedzīvotāji izrādīja poļiem. “ Simbolisko brīvības gaismu, kā solidaritātes zīmi ar poļiem, toreiz Apustuliskajā pilī Vatikānā iededza pāvests Jānis Pāvils II, bet toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans savā Ziemassvētku uzrunā pieminēja poļus, kas cieš no komunistiskā režīma, vēršoties pie amerikāņiem ar šādiem vārdiem: “Lai miljoniem sveču liesma amerikāņu mājās ir apliecinājums tam, ka brīvības gaismu nevar nodzēst”,” norāda vēstniecībā.
Komentējot notikumus, kas Polijā norisinājās pirms 43 gadiem, vēstneicībā uzsver, ka, lai arī tas bijis trieciens neatkarības kustībai, cīņa par atbrīvošanos turpinājās. Turklāt Polija “būdama “Solidaritātes” šūpulis, veicināja komunistiskā režīma krišanu. Tā rezultātā notika dziedošās revolūcijas un visas trīs Baltijas valstis sadevās rokās Baltijas ceļā. Tāpēc mums īpaši rūp, lai tiktu saglabāta piemiņa par tā laika notikumiem. Ir ļoti svarīgi pieminēt visus karastāvokļa laikā bojāgājušos un visus tos, kas iesaistījās darbībās, lai Polija un viss Centrālās un Austrumu Eiropas reģions atkal atgūtu brīvību”. Īpaši būtiski tas ir laikā, kad turpinās Krievijas agresija Ukrainā. Lai “Polijas “Solidaritātes” kustības aizsākto pārmaiņu uzvara Centrāleiropā un Austrumeiropā ir piemērs un cerīga zīme Ukrainas un Baltkrievijas nākotnei”.
Akcija norisināsies arī citur pasaulē.
KABIA