Itālijas žurnālisti Latvijā iepazīst Romas ceļa posmus

Aizvadītājā nedēļā Latvijā viesojās žurnālisti no Itālijas, kuri divas dienas mēroja senā svētceļojuma maršruta „Romea Strata“ posmus, lai pēc tam savu pieredzi iemūžinātu abu pārstāvētajos medijos. Šis svētceļojuma maršrutas sākas Tallinā un cauri septiņām valstīm – Igauniju, Latviju, Lietuvu, Poliju, Čehiju, Austriju, Itāliju – aizved līdz Romai. Abi žurnālisti plāno katrā no Romas ceļa valstīm noiet divus posmus, iepazīstot ceļu un apkārtni, sarunājoties ar cilvēkiem un nogaršojot vietējos ēdienus.

Klementina Korena jau sākusi dalīties savos iespaidos itāļu katoļu avīzē „Avvenire“, pirmajā rakstā aprakstot ceļu no Tallinas līdz Saku, otrajā – no Hummuli līdz Valgai. Savukārt Andrea Romoli pārstāv itāļu nacionālo televīziju „RAI 2“, un aptuveni divas minūtes garos viņa sagatavotos sižetus varēs redzēt ziņu raidījumos „TG 2“.

Par „Romea Strata“ Latvijas posmu materiāli vēl taps. Latvijā svētceļnieki no Itālijas gāja no Siguldas līdz Krimuldai un no Vecāķu pludmales līdz Rīgas Svētā Jēkaba katedrālei, ceļā apskatot arī vairākas vietas. Svētceļojumu organizētājs Jānis Smelters, kurš abas dienas pavadīja kopā ar itāļu žurnālistiem, stāsta, ka ceļotāji apmeklēja Siguldas ordeņpils pilsdrupas, Turaidas muzejrezervātu, gāja garām Gūtmaņalai, iegriezās Cēsīs, kur Rucka muižā baudīja īpašu picu. Šī diena noslēdzās Krimulā, no kurienes nācis Turaidas līvu virsaitis Kaupo. Viņš bija pirmais svētceļnieks no šejienes, kas apmeklēja Romu un satika pāvestu Inocentu III.

Otrā gājiena diena sākās Vecāķos. Svētceļnieki ceļā apskatīja un redzēja Daugavgrīvas baznīcu – bāku, Mežaparka estrādi, dažādas Rīgas ielas un citas vietas. Apmeklēts tika arī Okupācijas muzejs. A. Romoli interesējis arī šodienas noskaņojums drošības jomā, jo viņš kā bijušais virsnieks ir bijis misijās Irākā, Kosovā, Afganistānā, kā arī kā kara žurnālists – Ukrainā. Šī posma noslēgumā Rīgas Svētā Jēkaba katedrālē tika saņemti zīmogi svētceļnieku pasēs. Pēc tam reportieri caur Skaistkalni tika aizvesti uz Lietuvu, kur viņi mēros kārtējos Romas ceļa posmus līdz pat Romai.

Latvijas Svētā Jēkaba ceļa asociācijas dalībniece un Latvijas pārstāve Eiropas asociācijas “Romea Strata” (AERS) valdē Linda Straume norāda, ka Romas ceļš veidojies gadsimtu gaitā kultūru saskarsmes un apmaiņas rezultātā, vedot pa senajiem tirdzniecības un gājēju ceļiem, savienojot Baltijas jūru un Romu, senāko svētceļojumu galamērķi Eiropā. Par šo ceļu lasām, ka tas ir veicinājis tirdzniecību, garīgo un intelektuālo ideju apmaiņu, uz tā tikušas celtas baznīcas un klosteri, dibinātas nozīmīgas universitātes, sastapušies dažādi reliģiskie strāvojumi, tas mijiedarbojies ar citiem svētceļojumu maršrutiem uz nozīmīgām svētvietām Eiropā.

Latvijā un mūsu kaimiņvalstīs Igaunijā, Lietuvā un Polijā līdz Toruņai Romas ceļš sakrīt ar Svētā Jēkaba ceļa maršrutu. Latvijas teritorijā Romea Strata maršruts sakrīt ar Camino Latvia atzaru Valka – Rīga – Skaistkalne. Šī maršruta aktualizēšanu 2018. gadā sāka AERS bet pirmais gājiens pa Camino Latvia / Romea Strata ceļu ar simbolisku Romea Strata karogu notika pērnā gada septembrī Romea Strata dalībvalstu kopīgā projekta „Walk for Creation” laikā. AERS partnerorganizācija ir Latvijas Svētā Jēkaba ceļa asociācija (Camino Latvia), kas izstrādājusi Latvijas posmu svētceļojumu maršrutam Camino de Santiago.

Svētā Jēkaba ceļa asociācija ir parūpējusies par to, lai atsevišķās Camino de Santiago vietās Latvijā būtu arī Romea Strata plāksnītes. Tādas jau ir, piemēram, pie Krimuldas baznīcas kā visvecākā dievnama Latvijā, kas saistīts ar pirmo zināmo svētceļnieku uz Romu – Kaupo. Tāpat asociācija plāno izvietot Romea Strata logo pie katoļu baznīcām šajā maršrutā.

“Šajā Jubilejas gadā ir aicinājums visa Romea Strata svētceļojuma maršruta garumā no jauna apzināties kopīgo vēsturisko mantojumu, ne tikai dodoties uz Romu, bet iedzīvināt to arī savā tuvējā apkaimē, veicot kājām vai ar velosipēdu kādu ceļa posmu un organizējot svinīgus pasākumus kultūrvēsturiski un garīgi nozīmīgās vietās,” aicina L. Straume.

Vairāk informācijas par Romea Strata posmiem Latvijā un citās valstīs var meklēt vietnē https://www.romeastrata.org, kā arī www.caminolatvia.com.

KABIA; Foto: Turaidas muzejrezervāts

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti