Iznācis „Katoļu Kalendārs 2021“

Oktobra beigās iznācis nodibinājuma “Katoļu Baznīcas Vēstnesis” sagatavotais ikgadējais izdevums “Katoļu Kalendārs 2021”. Šoreiz gadagrāmatas vāku rotā makslinieka Normunda Puča zīmējums „Kardināls Jānis Pujats“, jo nākamajā gadā kardināls svinēs 70 gadus priesterībā, kā arī 30 gadus bīskapa kalpojumā. Turklāt vēl šogad – 14. novembrī – kardināls svinēs 90. dzimšanas dienu.

Kalendāra sastādītāja Ingrīda Lisenkova stāsta, ka ne katram dzīves laikā izdodas nosvinēt tik lielu priesterības jubileju, tāpēc arī tika pieņemts lēmums vāka ilustrāciju veltīt jubilāram. Uz izdevuma priekšējā vāka ir J. Pujata portrets. „Uz aizmugurējā vāka kardināls ir redzams ar čemodānu rokās un vairākām baznīcām fonā. Čemodānam ir divējāda simboliskā nozīme. Pirmkārt, tā ir atsauce uz viņa vadībā padomju gados uzkonstruēto ofsetmašīnu, ar kuru viņš kopā ar brāli pavairoja tajā laikā gandrīz nepieejamos katehismus un lūgšanu grāmatas; otrkārt – čemodāns simbolizē kardināla iekšējo brīvību. 2021. gada gadagrāmatā publicētajā intervijā pašreizējais Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs saka: “Apbrīnoju, kā kardināls atstāja rezidenci – viņa rokās bija maziņš koferītis, platmale galvā, ar iekšējās brīvības izjūtu atdeva man atslēgas un aizgāja prom. Tas man iespiedies atmiņā uz visu mūžu. Es arī gribētu tādā pat veidā ar iekšēju brīvību beigt savu kalpojumu…” Savas dzīves laikā kardināls Jānis Pujats ir uzcēlis vairāk nekā 20 baznīcas, bet no rezidences viņš devās prom ar mazu konferīti,“ tā gadagrāmatas vāka simboliku skaidro I. Lisenkova.

Kalendāra rubrikā „Jubilejas“ kardinālam ir veltīti divi materiāli. Vispirms var izlasīt Vitas Brižes sagatavoto materiālu „Tikai Jēzus var piedāvāt debesis“. Savukārt kardināla laikā uzceltajām baznīcām šajā rubrikā ir veltīta gara un valodiski koša Baznīcas vēstures doktora Andra Priedes publikācija.

Tradicionāli „Katoļu Kalendārā“ raksti un informācija ir sakārtoti vairākās rubrikās. Gadagrāmatas ievaddaļā lasītāji atradīs 2021. gada kalendāru, informāciju par Baznīcas un valsts svētkiem, gavēni utml. Raksti šoreiz ir ietverti sešās rubrikās, bet Kalendāra noslēgumā rubrikā „Kontaktinformācija“ ir apkopota aktuālā informācija par Latvijas diecēzēm, priesteriem, klosteriem, kā arī dažādām katoļu kopienām, izglītības iestādēm un citām organizācijām Latvijā un pasaulē.

Kalendāra sastādītāja norāda, ka šogad izdevumā ir neparasti daudz interviju ar garīdzniekiem, kā arī konsekrētajām personām. Rubrikā “Pagājušajā gadā” ir četras intervijas ar četriem ļoti dažādiem cilvēkiem: jaunajiem priesteriem Lauri Kārkli un Maksimu Vlasovu, kā arī māsu kalponi Zani Imūni un mariāņu tēvu Ernestu Jansonu, abi pēdējā gada laikā ir salikuši mūža solījumus. Rubrikā “Jubilejas” līdzās sarunai ar J. Pujatu ir arī intervija ar nākamā gada jubilāru monsinjoru Jāni Zviedrānu, kas svinēs 80 gadu jubileju, Z. Stankeviču, kas nākamgad svinēs 25 gadu priesterības jubileju, kā arī priesteriem Ronaldu Melkeru un Imantu Petrovski, kuriem 2021. gadā apritēs 50 gadi. „Rubrikā “Garīgā dzīve” ir intervija ar Euharistiskā Jēzus kongregācijas māsu Emanuelu, bet rubrikā “Ģimene” – Paulas Beloglazovas saruna ar Sņežanu Gluškovu, kas ir “mamma” četriem bez vecāku gādības palikušiem bērniem t.s. Kapseļu ielas sociālās aprūpes namā,“ par Kalendāra saturu stāsta I. Lisenkova.

Viņa tāpat iesaka rubrikā „Ticības liecinieki“ izlasīt māsas Otīlijas Kovaļevskas sagatavoto rakstu par Rosicas mocekļiem, kas „atklāj maz zināmus, daudziem visticamāk vispār nezināmus traģiskus notikumus 1943. gadā Latvijas dienvidaustrumu pierobežā, kur tika masveidā iznīcināti ciemi un dedzināti cilvēki. Rosica tagad ir kļuvusi par svētceļojumu vietu, jo tur tagad ir izveidota mocekļu, svētīgo priesteru mariāņu – Antona Leščeviča un Jura Kaširas – piemiņas vieta. Viņus kopā ar citiem 106 Otrā pasaules kara laika ticības mocekļiem Polijas vizītes laikā Varšavā 1999. gada 13. jūnijā beatificēja pāvests Jānis Pāvils II“.

Šajā rubrikā ir ietveri materiāli par pareizticīgo priesteri, mocekli Aleksandru Meņu, kā arī misionāru, kristīgo kalpotāju Ivaru Levi Graudiņu, kurš vardarbīgā nāvē mūžībā devās pirms diviem gadiem un kuram nākamgad apritētu 70. dzīves jubileja.

350 lapaspušu biezajā gadargāmatā ir iekļauti vēl daudzi citi interesanti un izglītojoši raksti. Lai tos izlasītu, iegādājieties „Katoļu Kalendāru 2021“ savas draudzes grāmatu galdā vai „Jāņa Rozes grāmatnīcā“. „Katoļu Baznīcas Vēstnesis“ piedāvā arī iegādāties plānotāju 2021. gadam. Plānotājā katru dienu līdzās datumam, vārda dienām, valsts svētkiem ir arī norādes par konkrētās dienas Svēto Rakstu lasījumiem un Baznīcas svētkiem un piemiņas dienām. Ir vieta arī privātām piezīmēm.

KABIA

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti